Blogi
 
Varro Vooglaiu vapustavad teadmised ajaloost

Mõned aastad tagasi pälvis ta minu huvi ja kaasalöömise kui osaline ajaloolase Jaak Valge veetud rahvaaalgatuse taastamise ja presidendi otsevalimise kampaanias. Ettevõtmine, mida ei suudetud juhtida. Pärast viimase riigikogu valimist tuli ilmsiks, et EKRElaste ridades levib ka kentsakaid arusaamu ajaloost, kui meelde tuletada katset saada raha parun Ungern von Sternbergile monumendi püstitamiseks. Põhimõttel - arvaku kõik teised sellest mehest, mis tahavad, meie mõte on säärane. Just sama arulagedust ja poliitiliselt ohtlikku käitumist on näidanud Varro viimased neljapäevakud. Hakata miitingule kutsutuile kollaseid märke jagama, et "juute mängida" 27. jaanuaril ehk holocausti päeval leidis eesti meedias minimaalset käjastust - juudi kogukonna esinaine Alla Jakobson hindas selle kohatuks, ent küllap selle taunimist mujal tuleb ja veel kaua. 3. veebruaril mindi teemaga põhimõtteliselt edasi, sest Eesti valitsust ähvardati ei rohkem ega vähemaga kui uue Nürnbergi protsessiga. Püüdlikud kaameramehed salvestasid ka kohaletoodud võlla kui kinnituse, et tõsi taga. Mäng missugune, kui küsida kes olid päris Nürnbergis kohtu alla? Juristiharidusega mees loodab selgelt sellele, et suudab igas algatatud mängus kõik teised üle kavaldada. Olen ette kindel, et mitte.

04. 02. 2022
 
Mikis Theodorakis and Bronze Soldier

World known Greek composer and leftist politician Mikis Theodorakis (1925-2021) died on Sept.2. Russiaõs main TV channel Rossiya24 dedicated to him several minutes, incl. affirmation that he had protested the removal of Bronze soldier monument in Tallinn in April 2007. Surprising news for many, incl. participants of the Lennart Meri Conference (Sept.3-5) as they received among other papers ICDS Report. The Bronze Soldier Crisis of 2007. Revisiting an early case of the Hybrid Conclict. August 2020. It avoids mentioning of the Eurouniversity journal Baltic Horizons December 2008 Special issue No 10 Bronze Soldier Removal (170 pps). Its chronology mentions also the European Left Party meeting (representatives from 17 countries) in Tallinn on April 29, 2007, incl. the Greek one, which arranged its most famous member to make the respective statement. The survey of August 2020 also avoids mentioning the main political manouvres of this crucial day, when oppositional Rural party congress - sitting in Viljandi - thrice declined adoption of anti-governmental resolution so waited by the "pragmatic forces in parliament and Tallinn City council" as they were described by the Russian State Duma. The scheduled press-conference in Tallinn was also thrice postponed. The unborn resolution and lot of other documents are published in edition of 2008. Revisiting means as rule disclosing something new, additional. In this case the result was received with ignoring some key elements of the conflict. It looks like as part of the cancel culture.

10. 09. 2021
 
Mikis Theodorakis ja Pronkssõdur

2. septembril suri maailmakuulus Kreeka helilooja ja vasakpoolne aktivist Mikis Theodorakis (1925-2021). Vene esitelekanal Rossija24 mälestuslõigus oli ka märkus tema viimaste aastate ühiskondlikest protestidest ja nelja-viie mainitu hulgas ka protest Pronkssõduri äraviimise pärast Tallinnas. Seda koos pildiga. Miks Theodorakis sellele reageeris? Juhtumisi silmasin Lennart Meri konverentsil ICDS üllitist The Bronze Soldier Crisis of 2007. Revisiting an Early Case og Hybrid Conflict. August 2020. Loomulikult vaatasin, sest olin ise toimetanud veel 2008 ilmunud Eurouniversity üllitist Bronze Soldier Removal (Baltic Horizons erinumber, mida toona said muuhulgas ka kõik saatkonnad jne.). ICDS antud kogumiku olemas olu ei märgi ja ei maini ka fakti, et 2007 toimus Tallinnas 17 Euroopa vasakpartei, k.a. Kreeka kommunistid kogunemine ja just 29. aprillil. Ehk siis sealt see info läks ja Theodorakis kui tuntuim nimi sai kodus korralduse avaldus teha. Uus ülevaade Pronkssõduri kriisist on huvitav ka sellepoolest, et ei mainita muudki poliitilist - näiteks Rahvaliidu kongressi Viljandis, kus üks seltskond visalt üritas teha valitsusevastast avaldust, mida "pragmaatiliste jõudude" juht Tallinnas ootas. Kõik see on kirjas 2008 ilmuunud analüüsis, k.a. dokumendid, ja kajastamata 2020 ilmunus. Eks nii see cancel culture käibki - kirjutame nii idale kui lääne kasulikele sobiva ülevaate.

08. 09. 2021
 
Peaminister Laar toetab prostitutsiooni

Viskan ära vanu ajalehti ja loen Hommikuleht, 26. nov. 1993. Associated Pressi teateil lubab peaminister Laar prostitutsiooni  seadustamist juba järgmisel aastal. Pemainister tunnistab, et eesti konservatiivse valitsuse toetus prostitutsiooni legaliseerimisele paneb paljusid Läänes imetama, kuna seal on konservatiivid vastupidisel seisukohal. "Me oleme lahtiste silmadega konservatiivid", teatas Laar.Eesti Statistikaameti andmetel oli prostitutsiooni käive 1992.aastal 13 miljonit krooni (ehk miljon dollarit). AP tsiteeris ka Riigikogu liiget Toomas Alatalu, kes avaldas veendumust, et prostitutsiooni legaliseerimisega saab Eestist "Põhjamaade Bangkok."

14. 04. 2021
 
Naljakuusk

Pealkiri tuleneb kirjutamise päevast, aga 30. märtsil põõdis AK esimeses stuudios Kaja Kallasele "hanerasva"stiilis kaela määrida "ähvardust" suve keelamisest. Tõesti huvitav - kes ja kus see konkreetne silt igakord ära otsustatakse?! Teine häiriv moment - kui vastas istub naisterahvas, siis ... Kaja taktika - vahetan teemat, lobisen üldisest - hakkab silmatorkavalt kinnistuma.

01. 04. 2021
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee