2007

Kahel toolil istumise aasta. - Pärnu Postimees, 4.01.2007. Kokkuvõte läinud aastast, mille erijooneks oli seis, kus NATO tippkohtumine arutas Ukraina, Moldova ja Gruusia võimalikku liitumist ajal, mil nende riikide liidrid istusid ühise laua taga Putiniga... Lääne suurriikide mängudest häiritud 400000 moldovalast on võtnud Rumeenia kodakondsuse ja nii Euroopa Liitu sisse saanud.... USA ei pidanud Kazasthani kõlblikuks OSCE-d juhtima, Venemaa ja Hiina aga andsid Astanale Shanghai organisatsiooni tegevdirektori koha...

Venemaa haardes olev Tõva - vigurid või igavene vastasseis? - Eesti Päevaleht, 8. 01.2007. Kaks kuud tagasi toimunud kohaliku parlamendi valimistel saatis Ühtse Venemaa kõrval edu Eluparteid, mille kandidaatide hulgas olid endised rahvarindelased ja Berezovskiga seotud liberaalid.. Ülemhuraalis võitis see kirju seltskond pooled kohtadest, mille peale võim tühistas mitu valimisvõitu. Pärast seda alustas opositsioon uue parlamendi kokkukutsumist boikoteerima kvoorumi puudumise tekitamisega - 28.12 nurjus 8. katse seda teha. Poliitiline skandaal missugune, et Läänes ei teata sellest praktiliselt midagi. Tõva on juba 16 aastat näidanud oma vastuseisu Kremlile hääletades opositsioonijõudude poolt. 

Terror 2007. PP, 10.01.2007. - Gaas kui jõupoliitika vahend, Saddam Husseini hukkamine ja plahvatus Madridi lennujaamas. Bushi sammudest Kongress ülekavaldada, et jätkata jõupoliitikat Iraagis ja Lähis-Idas.

Riigikogu esimees vassib. PP, 11.01.2007. Riigikogu esimees väitis oma uueaastakõnes ekslikult, naguoleks Riigikogu101st liikmest vahetunud nelja aastaga 76 ja kutsus valijaid üles valima sääraseid saadikuid, kes oleksid ametis valitud aja lõpuni. Artiklis selgitatakse antud väidete ekslikust ja rõhutatakse vajadust, et Riigikogu esimees seisaks ikka oma alluvate eest. Artikli kriitikat vt. Koit Pikaro. Riigikogu liige keerutab. PP, 13.01.2007.

Ameerika ja Eesti 2007. Kesknädal, 17.01.2007 - USA poliitikast Somaalias ja Iraagis, Suurbritannia ja Eesti kõhklustest seoses Iraagi-missiooni pikendamisega.

Arstid võitsid eelvalimised. SLÕhtuleht. 18.01.2007 Meditsiinitöötajate streigist kui kodanikuühiskonna ilmingust üleparteistunud riigis.

Kirjutame ikka õigust ja asjast. PP, 19.01.2007. Vastus Koit Pikaro reageeringule "Riigikogu liige keerutab" (PP, 13.01.2007) minu eelmisena mainitud kommentaari kohta, milles too pimesi kaitseb oma sõnavõtus kuulajaid-vaatajaid eksitanud Riigikogu esimeest. Toodud väljavõte Riigikogu stenogrammist paljastab, kuidas juhatus viimati "päästis" valitsust ja välistas riigikogul võimaluse saada selgust ülitähtsas transpordi arengukavas 2006-13.

Läti-Vene piirilepingu allkirjastamine teelahkmel. PP, 23.01.2007. Seonduvalt uudistega Läti-Venemaa piirilepingu peatsest allakirjutamisest tuletatakse meelde Eesti ja Läti ühisrinnet, kuni Eesti läks Tartu rahu nimetamisest loobumisega oma teed. Meenutatakse välisminister Siim Kallasega kohtunud Eesti erakondade otsust teha ratifitseerimisel avaldus, mida arvestas Moskva detsembris 2004 tehtud pakkumine Eestile-Lätile - piirilepingud + deklaratsioon. Jälle alustas Eesti oma mängu ja nüüd tuleb Lätil tegutseda sundseisus.

Venemaa rünnak ENPAs Eesti vastu jäi ära. PP, 24.01.2007.(Kaasautor Kalev Vilgats). Kirjeldus Venemaa parlamendi väliskomisjonide juhtide käitumisest ENPA istungil - Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimehe Mihhail Margelovi kolmeks aastaks ENPA etteotsa saamise nimel jäeti Eesti ründamata. Tegelikult jõudis olukord antud sõnumi ilmumise ajaks muutuda, sest vahepeal kohtus Margelov Putiniga...

Venemaa edeneb itta. PP, 30.01.2007. Putini riigivisiit Indiasse näitab Venemaa oskust tugevneda India-Hiina suunal samal ajal, kui Bush vajub üha rohkem Iraagi sõtta - seal toimuv meenutab juba mõnda aega Vietnami - ja on faktiliselt Moskva kätte mängimas Kosovot, Ukrainat, Moldovat.

Otsitakse kuulekat kolmandat(?). Teataja. Veebruar 2007. Meedia rünnakutest Rahvaliidu vastu.

Saksamaal jäävangis. Abimeesteta. SL Õhtuleht, 3.02.2007. 24.jaanuaril läbielatust ja soovitused neile, kes võivad samasse olukorda sattuda.  

Putin ja Eesti. PP, 6.02.2007. Kolm päeva suhtlemist Venemaa parlamendi välispoliitika juhtide M. Margelovi ja K. Kosachoviga ning sellele järgnenud lubavad autoril kindlalt väita, et president Putin ise osaleb Moskva Eesti-poliitika kujundamises.

Pust Pjarnu rulit Ebrosojuzom! Pkarnuski ekspress. 9.02.2007. Ettepanek panustada 2018 Pärnu linnale ja Pärnumaale avanevale võimalusele osaleda Eesti eesistumises Euroopa Liidus, mis pakub palju võimalusi, töökohti ja raha teistelegi kohtadele kui vaid pealinn.

Teeme Pärnust Euroopa Liidu juhi! PP, 13.02.2007. Autori mõtted teemal "Valimised 2007: Pärnumaa hääl Riigikogus." Pearõhk kaasarääkimisele arengukavade ja eelarve koostamisel ning lobbutöö Pärnule välismaal. Lõpus tähelepanujuhtimine sellele, et Pärnu saaks suure osa 2018.a. Eesti eesistumisest Euroopa Liidus.

Pööre Lähis-Idas. PP, 14.02.2007. Saudi Araabia jõuline sekkumine palestiinlaste lepitamisel ja ühisvalitsuse loomisel pluss Putini üllatusvisiit piirkonda tähendavad põhimõttelist pööret Lähis-Ida kriisi arengus.

Parteilasi ülearu, parteitud üle parda. Edasi vaid blokis parteitutega.Maaleht,15.02.2007. Kui EKP-l oli 1989.a. 112000 liiget (neist 50,8% olid eestlased), siis praegu on Eesti erakondadel kokku 46700 liiget. Kodanikuühiskonna nõrkus tuleneb paljus teadlikult forsseeritud parteistamisest, mis on hõivanud parimad kaadrid, samas on parteidevahelised halvad suhted negatiivselt mõjutanud kodanikuühenduste juhtimist, kellede mõju poliitikale on nõrk. Meedikute streik oli esimene nn. parteitute bloki võit parteilaste üle.

Lähis-Ida: üks otsustavatest päevadest. PP, 21.02.2007. Miks USA-Iisraeli-Palestiina kolmikkohtumine ei andnud midagi ja Putin Qatari visiidi peapõhjusest - vabandus Chechnya presidendi Yandarbijevi tapmise eest seal 2004.a. Tapjad ise anti Moskvale üle mullu. Asjaolude klaarimisega on seotud ka värsked kaadrimuutused Chechnyas.

Vozmozen li tsastnõi pogranitsnõi most so vsei infrastrukturoi? - Delovõje Vedmosti. 21.02.2007. Kommentaar Tiit Vähi lubadusele.

Minu suurim saavutus Riigikogu liikmena. Eesti Ekspress, 22.01.2007.

Suurimast ebaõnnestumisest Riigikogu X koosseisu liikmena. SLÕhtuleht, 22.07.2007.

Külm sõda algas Iraanist. PP, 27.02.2007. Seoses uue külma sõja kuulutamise omistamisega V. Putinile meenutatakse tõelise külma sõja algust ja ajendeid, miks Putin külastab Araabia poolsaart.

Pärnumaad esindas X riigikogus kaheksa saadikut. PP, 28.02.2007. Vastused küsimustele tehtust ja edasisest, kui ei peaks tagasi valitama.

Kas Pärnumaa peaks arengus võtma ühe kindla suuna, arendades näiteks eelkõige turismi ja kuurorti... PP, 28.02.2007. Vastus ajalehe küsimusele - vaja on linn ja maakond muuta atraktiivseks, et investeeringuid saada.

Kui roojased riigid ei olegi enam roojased. PP, 7.03.2007 . USA suhtest Põhja-koreaga, Iraani ja Süüria võimalikust osalemisest kesk-Ida julgeolekukonverentsil.

Tehtud! Ausad tegijad kaotasid. SLÕhtuleht, 9.03.2007. Valimistulemused otsustas totaalne JOKK, sealhulgas ajakirjanduses, mille taset näitas kohaliku Kröösuse mõttetuste igapäevane avaldamine esiküljel. Viimase nädala sisuks muudeti kahe suurerakonna liidrite ületrumpamise mäng, millest haaratud valija ei ole tänaseni märganud Sakala keskuse mahalõhkumist, mis on tegelikult üks paljudest nende samade kahe erakonna ühiprojektidest.

Hotelliraha - mitte-eetiline, autoraha - eetiline!?. PP, 9.03.2007. Eesti ajakirjanduse üks suuremaid ja hästi hoitud saladusi on see, et pätt-ehk lihtsalt tellimise peale valetavad ajakirjanikud - nagu kultuuriminister R. Palmaru neid tabavalt on nimetanud - on loonud ettekujutuse laristavast riigikogulasest vaid poolte riigikogulaste üksikute sammude ühekülgse, kuid pideva kirjeldamise põhjal, samas kui teised riigikogulased on - nüüd ka Riigikogu esimehe toel - väljaspool igasugust kriitikat. Maksumaksjate rahast isikliku auto liisingust pole küll juttu üheski dokumendis, mis puudutab kuluhüvitisi, ent kui niimoodi hakkasid raha kasutama tulevane Riigikohtu esimees, eurokomissar, õiguskomisjoni esimees jne. jne, siis on ju see JOKK ja häda neile, kes seadust ei riku! Veel enam - säärased pannakse aastateks üldsuse häbiposti!

Nädala nägu ehk Alatalu ründab taas [Kiri Vabariigi valimiskomisjoni esimehele Heiki Sibulale] Äripäev. 2.03.2007. Äripäeva pättajakirjaniku katse end välja keerutada.

Toomas Alatalu. Ringkaitse on karm reaalsus. Artiklist, mida Äripäev ei avaldanud. Teataja. Märts 2007. Pättajakirjanike tegutsemisest valimiskampaania ajal.

Toomas Alatalu, veel riigikogulane. Külma sõja jutlustamisest. SLÕhtuleht, 12.03.2007.

Tõrksad tõvalased painavad Kremlit. Eesti Päevaleht. 12.03.2007.

Pisikesed tõvalased Kremli hiidude vastu. PP, 13.03.2007.

Miks riigikogu ei tule kokku. SLÕhtuleht, 21.03.2007. Riigikogu kokkuvõtmise ignoreerimine annab suurepärased võimalused täitevvõimule ja ametnikele kõikvõimalikeks sulitempudeks. Pole juhus, et Sakalalammutamise otsused ja ka lammutamine toimub just kontrolli-vabal ajal, ka kuluhüvitiste kasutamise trikid - isikliku auto liising - kehtestati Riigikogu ja valitsuse ladviku kokkuleppel (T.Savi, S. Kallas, M.Rask, J.Ligi, V. Linde) Riigikoguta, aga riigikogulaste jaoks.

Lähis-Idas jäikus, Kesk-Idas vastumäng. PP, 3.04.2007. Saksamaa katsest taas leida endale koht mainitud piirkondade poliitikas.

Ukraina: kauaoodatud kahevõitlus.PP, 10.04.2007. President Juschenko riskantsest katsest päästa oranzhi revolutsioon.

Toomas Alatalu. Kõik näevad, aga ei mürista. SLÕhtuleht, 11.04.2007. Eesti poliitika "eripärast", kus uue riigikogu kokkutulek lükatakse edasi selleks, et kitsas ringis uus valitsus kokku panna ja ka riigikogu ametipostid ära jagada. Selle perioodi tegelikeks võimureiks on ametnikud, kes sedapuhku otsustasid ka eelmise presidendi A. Rüütli istekoha Riigikogu suure saali rõdul. Kitsas ringis valitud ministreist pole mõnel pädevust saadud ametiks, ent nii täideti ametikohti ka NLKP ladvikus.

Venemaast kukalt sügades. PP, 17.04.2007. USA-Venemaa tehingutest ÜRO-s ja Moldova väljajätmisest USA toetusnimekirjast. Lääs ei huvitu Tõvast ja just seal suutsid rahvuslased oma ainsa valimisvõidu saavutada.

Välispoliitika: unelmad ja faktid. SLÕhtuleht, 24.04.2007. Suured rahvusvahelised kohtumised toimuvad Lätis-Leedus, mitte aga Eestis. Tulrnrvalt oal ajal langetatud kummalistest otsustest. Samasuguse kummalisusega osaleb Eesti Euroopa naabruspoliitikas - kus asjad tulied,pole Eestis, kuid on Läti ja Leedu.

Väikesed suurte mängus.PP, 24.04.2007. Poola poliitikast oma huvide kaitseks, mis häirib suurriikide omavahelisi suhteid. Miks ja kellele on vaja vildaka kujundi loomist Poolast. Kosovost, Moldovast.

Moskva tegi Eestist kurjuse kehastuse. PP, 3.05.2007. Nelja päeva analüüs näitab, et Moskva panustas Eesti erakondade lõhenemisele või vähemalt tagasikäikudele valitsuse poliitikas.

Märuli rahvusvaheline taust. SLÕhtuleht, 4.05.2007. Väikeriikides toimuv sõltub suurte omavahelistest suhetest, mida Eesti valitsused pole piisavalt arvestanud. Nagu ka astumist EL-NATOsse, mis andis vabanenud Ida-Euroopale võimaluse õige teise maailmasõja ajaloo kirjutamiseks. Venemaa üritas küll liita sõjale 1938.a. sündmused, ent selle nurjudes muutis järsult poliitikat Eesti suhtes ja pani Eesti valitsused lihtsa valiku ette - kas olla riik või alluda diktaadile.

Tõnismäe valud. Teataja. Mai 2007. Eesti poliitika heitlikkusest on hullem soovimatus teisi arvamusi kuulata. Üks ja sama võimukoalitsioon, ehkki erineva juhtparteiga vahetas 2000 Tõnismäe mälestusmärgi teksti ja 2007 teisaldas mälestusmärgi. Põhjust on vähe märgatud - aga selleks oli Eesti välispoliitilise seisundi muutus.

Saadik hungveipingide vastu. PP, 10.05.2007. Eesti suursaadik lahkus Moskvast EL-Venemaa tehingu tulemusena. Lääne käitumist mõjutas seejuures nende varasem pealtvaatamine ajal, kui samad hungveipingid jälitasid Inglismaa suursaadikut. Eestitrumpideks said küberrünnakute korraldajate avalikustamine ja USA Valgest Majast kõlanud teade Ilvese kutsumisest sinna. Juudi organisatsioonide erihinnaguid arvestades on oluline teada, kes algatasid Eestit toetavad resolutsiooni USA kongressis. Eesti ise hiilgas mälestumärgi püstitamisega mustlaste genotsiidi ohvritele Kloogal.

Tõe nädal. PP, 15.05.2007. Kreml lubas Samara tippkohtumisel ise tõstatada Eesti-teema, kui tegelikult on Venemaa-EL suhted nässus palju suuremate probleemide (võitlus gaasi ja nafat pärast jmt.). Samara on aga üllatav toimumispaik eeskätt Saksamaale, sest seal asus 1941-43 evakueerituina NSVL juhtasutused ja Bakuust äratoodud naftatootmine. Tippobjektiks aga on Stalini punker - kas tõesti loodeti Samarat valides seda ka sakslastele näidata?

Eesti, USA ja muu maailm. SLÕhtuleht, 17.05.2007. EL äraootav reageering Tallinnas juhtunule tulenes ebaselgusest Eestis endas - kohale saadetud Riigiduuma delegatsioon ootas "riigikogus ja kohalikes omavalitsustes esindatud konstruktiivsete jõudude" vastavaid otsuseid. Neid ka üritati tõsimeeli teha, kuid kohalolnud ei läinud avantüüriga kaasa ja nii võtsid Kremli delegatsiooni vastu vaid Keskerakond ja üks ajaleheartikkel.

Vastutustundetu mäng arvamusega. PP, 19.05.2007. Ajaleht unustas kauaks üles küsimuse õigest poliitikust, mis andis Keskerakonna hääletusmasinale võimaluse lasta Savisaarel edestada Ansipit. Niisugused sotsioloogilised mängud on lubamatud olukorras, kus kriis pole kaugeltki lahenenud ja suurriikide omavahelised suhted klaarimisel.

Maailm käis Eesti järgi. PP, 22.05.2007. Kreml pidas targamaksSamara kohtumise eel korrastada raudteevooge Eesti suunas. Putin ise tegi mitu viga, kõrvutades Ganinit Politkovskaja ja Litvinenkoga ning rünnates nii Eestit kui Lätit. OECD üheaegne liitumiskutse Eestile ja Venemaale on selgelt meie toetamine ja edu on seegi, et Barroso kaitses meid kogu EL nimel.

Ukraina - jõuline ja kiire otsus. PP, 29.05.2007. Suurriigi kohta enneolematu positsioonisõda meenutab Allende päevil Chile's toimunut ja Jeltsini kokkupõrget Ülemnõukoguga. Juschenko-Tõmõshenko otsus enneaegsetele valimistele minna baseerub arvestusel muutustel Ülemraada allosas - reeturitest sotsialistid peaksid välja jääma ja avama võimaluse populist Võtrenko ja eksspiiker Lõtvõni blokkidele.

Kas kõik on lolliks läinud? PP, 5.06.2007. Venemaa ja USA musklimängudest G8 tippkohtumise eel, millele üritab sekundeerida Iraan. Tegemiston traditsioonilise seisuga aasta enne presidendivalimisi Venemaal ja USAs. Kui meenutada 1999.a., mil lendasid õhku külad, seejärel linnamajad Dagestanis, Moskvas jne., siis  pole asjad sedapuhku eriti karmid.

Saatus oli Ansipi poolel. Andrus Ansip pääses maailmapoliitikasse tänu Kremlile. Maaleht, 7.06.2007. Sama koalitsiooni arvel on kaks tulemust - Laar asendas Tõnismäe monumendiplaadi, Ansip viis kõik minema. Teise peaministri edu tuleneb tema kogenematusest - Ansip jõudis Tallinna siis, kui Eesti oli juba NATOs ja ELis, milleks tema eelkäijad oli piisavalt kummardanud. Ansip seda ei teinud, läks pajudele arusaamatult riskile ja osutus üllatuslikult edukaks. Moskva rumalad nõudmised tulenesid veendumusest, et meeleolud Eestis on teised, mida Keskerakonna poolt viimati näidati välja 8. mail.  Terve aasta korraldatud Tõnismäe alased küsitlused olid suunatud soovitud vastuse saamisele.

Jama selle maailmapoliitikaga. PP, 12.06.2007. Bushi lootused Euroopas Putinit suruda nurjas viimase nutikas vastukäik. Ilves võinuks teisiti kõneleda, ent ega's temagi tea, mis suurtel meeltel. Kiirelt ümbermõelnud Bush kuulutas avalikku toetust Kosovo iseseisvusele, mis parandab USA positsioone Lähis- ja Kesk-Idas ning viib Venemaa-USA suhted uuele teravusele.

Pressinõukogu otsus. Äripäev ei rikkunud head ajakirjandustava. Eve Rohtla õigustab,et Äripäev ei pidanud minu vastust "Ärge neid valige!" 27.02 avaldama. Ilmus lk. 22. Toimetus lisas, õigemini avas vastuse lk.3 veel ühe müra avaldamisega.Äripäev, 12. juuni 2007.

Arusaamatu agarus. SL Õhtuleht, 19.06.2007. Vabariigi president ja valitsuskoalitsioon püüavad kiirkorras põhiseaduse tekstist välja võtta kaitseväe juhatajat ja teda taandada politsei- ja kaitsepolitseiameti peadirektori tasemele. Teadu on armee(kaitsevägi) riigi tunnus, mida politsei ja kaitsepolitsei ei ole - ilmselt on järgmiseks sammuks kaitseväe juhataja koha tühistamine, et olla meeltmööda idanaabrile. Puänt on aga selles, et just praegune valitsuskoalitsioon (välisministrina Ilves) ja president Meri mängisid 1999-2000 kaitseväe juhataja kohaga nagu tahtsid: üksteise järel pandi ametisse 5 meest ja vaid selleks, et ühte ja õiget (kindral Laaneots) mitte määrata. Ju valmistutakse ajaloo kordamiseks.

Palestiina plahvatas. PP, 19.06.2007. Pilt Palestiinas toimunust on ebaselge, ent tasub jälgida araabia maade infot. Sündmuste võimaliku kiirendajana on mainitud küberrünnakut Tel Aviv lennujaama arvutitele, mille ümber loodi kohe vaikimismüür.

Kas seda sõda ikka on tarvis? PP, 26.06.2007. Eesti kaitseväelaste hukkumine Afganistanis tõstab küsimuse antud sõja mõttes. Kuigi New Yorgi tornide ründajad olid pärit Lähis-Idast ja põhjuseks Iisraeli okupatsioon ja USA mõjuvõim, langes rünnakuobjektis sealt kauge riik, mille valitsus varjas Osama bin Ladenit. Tulemuseks 6 aastat sõda pluss uued sõjad, milledel pole perspektiivi, sõja tegelikult põhjustanud konfliktid aga endiselt lahendamata.

Kirjad. Toomas Alatalu. Postkommunistlik variant ...kust!? Repliik EE nr.24 Pronksisõja juured. Välispoliitika mittearvestamisest ja tsensuurist probleemi tekkimisel. Eesti Ekspress , 28. juuni 2007.

On aeg kõrgelt alla tulla. SL Õhtuleht, 9.07.2007. Eesti presidendi Washingtoni visiidi edu seletub eelnenud Venemaa ladviku "tähelepanuga" Eestile. Vene kindralite püsinõuded Tallinnas viitavad sellele, et nad ei saanud ülalt uut korraldust ja tegutsesid vale info põhjal. Samas jääb faktiks, et mitu Eesti jõudu ikkagi muutis oma hoiakut viimasel hetkel. Tegelikult on USA ja Venemaa mänginud Balti riikidega varemgi, kui tuletada meelde aastaid 1991-98. Nüüd tähendab iga muutus Eestis ühtlasi venelaste ninanipsu USA-le.

Blairi pärandist. PP, 10.07.2007. Vaatamata Eestiski loodud pettepildile Blairi tohutust populaarsusest ta lihtsalt kõrvaldati ametist, mida kinnitab täiesti uue valitsuse kokkupanek. Blairil on raske midagi korda Lähis-Idas ehkki London on üks sealse supi kokkukeetjaid. Tänu Blairi valitsusele saame ka näha arenguid Kosovo monumendi ümber mõtlemaks sellele, mis võinuks meid ees oodata.

Lähis-Idas tuleb selgust segaduses. PP, 17.07.2007.Lähis-Idas algas uus lahenduste aeg, mille tegelikku sisu vassitakse vältimaks ütlemist, et kaotajaks on ikkagi Iisrael. Juudriigi presidendiks on saanud hoopis teistsugust Palestiina-poliitikat viljelenud Peres ja kaitseministriks Barak. Tihti unustatakse, et Sharon ja Olmert said karmi käe poliitikat ajada tänu 2003 alanud USA toimetamisele Iraagis, mis on täna läbikukkumise lävel. Pole siis ime, et nüüd otsivad Iisraeli paremjõud oma poliitikale tuge Hamasist hullemate terroristide vabastamisega.

Pasundamisest ja välispoliitikast. SL Õhtuleht, 17.07.2007. Eestis jagub poliitikuid, kes valjuhäälselt nõuavad, et Soome president ja Ungari peaminister jätku minemata Saranski, kuhu Eesti esindajat pole kutsutud. Kaks aastat tagasi nõudsid samad tegelased algul Rüütlilt mitteminekut ja siis minekut Moskvasse - väikeriigi puhul on taktika kordamine naeruväärne. Tänane olukord kajastab eeskätt Eesti enda tegemata tööd ja ettevalmistumatut mööda maailma ringi sõitmist.

Teiste mängud üle meie peade. SL Õhtuleht, 20.07.2007. Eesti välisminister ja Läti president räägivad - nagu kõik NATO-lased - vaid Venemaa lahkumisest 1990/99.a.tavarelvastuse piiramise lepingust. Tegelikult oli kolmaski - 1996.a. tiivalepe, mis täielikult ignoreeris Balti riike ja mille alusel Lääs lubas Venemaal piiramisrõngasse võtta Tsetseenia ja paigutada täiendav relvastus Pskovi oblastisse. Tollal tegid Balti riigi häält, sedapuhku vaikitakse, ehkki pärast NATO uut pakkumist Moskvale teatati sealt, et CFE üle räägitakse vaid kahepoolselt, s.t. USA-ga. Tehingu oht püsib ka Kosovol.

Türgi: valimised? Palun! Tehtud! PP, 24.07.2007.

Kõik oskavad raha küsida. PP, 1.08.2007. Bulgaaria medõdede väljaostmine oli ette aimatav pärast seda kui Gaddafi ostis end USA käest vabaks ja nn. paariariikide nimekirjast välja Lockerbee ohvrite sugulasi kinni makstes. Läänel on kombeks sündmuste jada enda huvides serveerida, ent muu maailm on ka õppinud ja kõik on arusaadav, kui Liibüa-USA konflikti alguseks pidada mitte aastat 1986, vaid 1981.

Piiri peal mängijate riik. Maaleht, 2.08.2007. Kronoloogiline ülevaade erakondade hoiakutest pronkssõduri kriisi ajal maist 2006 juulini 2007 ja hinnag rahva käitumisele ("oleme harjunud valetama") ning tehtud küsitlustele, "küsitlustele" ja sotsioloogide küsitavatele etteastetele. Tegelikult pole kriisile ei sise-ega ka välispoliitiliselt punkti pandud, ent poolte erakondade käitumine on jätkuvalt vastutustundetu.

Moldova - poliitkuum saatusekaaslane. PP, 7.08.2007.

Kas tõesti Jeerikos polnud pasunaid? SLÕhtuleht,11.08.2007. Lähis-Idas tuleb tõe teine pool meeles pidada või välja mõelda. Tegelikeks taganejateks on Iisrael ja USA - näiteks on vabastatud mitte Iisraeli sõdurid,vaid palestiina võitlejad. Eesti välispoliitika on aidanud luua mittevajalikku mustvalget seisu - kaks tülitsevat Palestiinat.

Kosovo - suurriikide inetu mäng. PP, 14.08.2007.

Kuidas edasi "Eesti sündroomiga"? PP, 17.08.2007.

Punkt Putinile ja Tõvale ka. SLÕhtuleht, 18.08.2007. Putin sõitis koos Monaco vürstiga puhkusele Tõvasse ja osales ka Tõva iseseisvuspäeva (15.08.1921) ehk Venemaast lahkulöömise päeva tähistamisest. Samas on Tõva loobunud Venemaaga sundliitumise päeva (13.10.1944) tähistamisest ja üldse on tõvalased kanged tegijad.

Kes keelas info Leedust? Teataja, august 2007. Kõik Eesti infokanalid jätsid edastamata BNS-i uudise sellest, et 5. juulil jõustus Leedus seadus alkoholi reklaamise keelamisest TV-s ja raadios kella 6st 23ni. Antud sõnumi aegu käis Eestis järjekordne suur kära samal teemal, mis alati on ka nagu kokkulepitult ühel hetkel lõppevaks käraks jäänud. Nii selgi korral. Leedulaste sammu jällegi üksmeelse mahavaikimise põhjus on aimatav - mõjukad ärimehed pluss hästi töötav tsensuur.

Putin pillub halge tulle. PP, 22.08.2007.

Vladimir Putin püünel, George W. Bush varjus. PP, 28.08.2007.

Novembrit-detsembrit oodates. PP, 6.09.2007. USA ja Venemaa kokkulepe vältida suuri probleeme ühisel presidendivalimiste aastal toimib 1996.a. peale. Seda ägedamalt toimitakse aasta varem ja sedapuhku on mitme probleemi - Kosovo, Lähis-Ida, raketikilp - otsustamine lükatud aasta lõppu

Kosovo - tõe tunnistamise hetk. Maaleht, 6.09.2007. Mäng Venemaa välisminsiter Lavrovi artikli avaldamise/mitteavaldamisega Foreign Affair'is tõi kenasti välja selle, kuidas Kosovo iseseisvumine on otseselt seotud Palestiina riigi loomisega - esimene samm kiirendaks teist.

Kas saame läbi Lätita? SL Õhtuleht, 8.09.2007. Eesti poliitladvikul ja meedial on komme maha vaikida Lätis-Leedus toimuv, sest tekkivad paralleelid kipuvad ohtlikud olema. Näiteks teade sellest, et Leedus keelustati alkoholireklaam TV-s ja raadios kella 6st 23ni. Sama saatus on tabanud Läti-Venemaa piirilepingu ratifitseerimist Riigiduumas, mis - tuleb välja - polegi takistus suhete edendamiseks nagu Venemaa propaganda on seda väitnud. RD ei võtnud arvesse ka Läti venelaste pöördumist ja asevälisminsiter Titov kinnitas, et Läti ei saavatki esitada Venemaale territoriaalseid pretensioone.

Vene mängud järeltulijate ja maailmaga. SL Õhtuleht, 15.09.2007. Putin teatas oma kindlast lahkumisest esimesena Hiina ja Jaapani juhtidele - omapärane märguanne Euroopale ja USAle. 11.septembril aga "rõõmustas" ameeriklasi vaakumpommi plahvtamisega. Järglase valik käis Venemaa kommete kohaselt ja 66-aastane hall kuju sobib suurepäraselt ajutise võimurina 55-sele ja vormis olevale Putinile.

Lähis-Idas liigutatakse sündmusi. PP, 18.09.2007. Ramadani arvestamisest, Iisraeli salapärasest rünnakust 6.09 (plaanitu või juhus - Vene lennuk pommitas samal päeval Gruusiat), palestiinlased nõuaad omariikluse arutamist eelseisval Lähis-Ida konvrentsil.

Rahvuslik striptiis gaasitorul. SL Õhtuleht, 24.09.2007. Eesti ajakirjandus ignoreerib Venemaa panustamist neile, kes olid uuringute lubamise poolt ehk tegu on Kremli aprillitaktika järjega. Reformi ja Keskerakonna eeskujul, kes 5 aastat tagasi tegid selged valikud konkreetsete suurriikide kasuks, üritavad ka teised eesti eraonnad kõigile selgeks teha oma kavad välispoliitikas. Tegu on ohtliku mänguga piirrriigis, kus teatud poliitikud tegid 1992-93 arusaamatu ei-kellegi-mere, mis lausa kutsus võõra kohale.

Euroopa toru ja kahe mehe torud. PP, 25.09.2007. Jaapnia ja Venemaa peaministrite üheaegne vaheuts näitas kätte kahe demokraatia erinevused. Sama seis on kolme gaasitoruga - ühel Schröderi-Putini, teisel Berlusconi-PUtini allkirjad ja kolmandal - Nabuccol -  ELi ja kõigi osalevate riikide esindajate allkirjad. Eesti magas selgelt maha Nord Streami tekke (millega tegeleb meie saatkond Soomes?) ja samas võis kõike karta pärast seda, kui L.Meri, M. Laar ja T. Velliste tekitasid 1992-93.a. Soome lahte ei-kellegi-vee.

Venemaa: Riik, armee ja kirik. PP, 2.10.2007. Aleksandr Nevski säilmete esmakordne toimetamine välismaale, patriarh Aleksius II esinemine Strassbourgis ENPAl ja Balti Venelaste foorum Brüsselis on uus sõna Venemaa välispoliitikas.

Rosinatega tähelepanu mujale. PP, 4.10.2007. Vastuväide T. Velliste vastukajale "Riigipiir kui rosinasai" (ilmus samuti PP,4.10) minu 25.09 artiklile (vt. ülal), milles too püüab õigustada oma käitumist 1993.a. naeruväärse viitega Nõukogude imperialismile. Artiklis on toodud presidendikandidaat L.Meri kummalised avaldused augustist 1992 ja sündmuste jada, mis viis suure osa Liivi lahest loovutamisele Lätile. 18.10 ilmus PPs veel üks järelkaja - Igor Gräzin. Miks 1993.aastal kingiti Eesti merd?. Selles öeldakse:"1993. aastal lõid Mart Laar, Trivimi Velliste ja Lennart Meri - loodan, et lihtsalt tahtmatult ja Soomet pimesi kopeerides - eeldused slleks, et Soome lahte saaks tulla Vladimir Putini lubatud allveelaevastik, tuumareaktorite katsetused, ülirasked ja -ohtlikud naftatankerid ning Gerhard Schröderi gaasitoru."

Breznev oleks isiklikult rahul. Sl Õhtuleht, 8.10.2007. Putini asumine Ühtse Venemaa valimisnimekirja juhiks koos sellega kaasneva isikukultuse pealesurumisega massidele paneb kahtluse alla kahe suurpartei süsteemi kehtestamise Venemaal.

Venemaa - imede maa. PP, 9.10.2007. Putini edu on paljus Lääne toetuse tulemus ja nüüd mängib Putin USA ja Lääne lihtsalt üle.

Tõvalased tembutavad jälle. SlÕhtuleht, 13.10.2007. Oma põhiseadusest N Liiduga ühinemise päeva väljavisanud tõvalased peavad Moskva nõudmistega arvestama, ent teevad seda korraliku alltekstiga - 11.oktoobril kirjutati kogu riigis vene keelne diktant, mis nii või teisiti meenutas 63 aastat varem Moskvas tehtud ettekirjutusi tollal sõltumatule riigile.

Türgi ameerikalik ettevõtmine. PP, 16.10.2007. Muuhulgas tuletatakse meelde, et Eesti pole vastanud Armeenia palvele genotsiidi tunnustamise asjus.

Torusid on rohkem kui üks. Maaleht, 18.10.2007. Ameerikast tulnud Leedu president tegeleb Kesk-Aasia nafta- ja gaasiriikidega samas kui Ameerikast tulnud Eesti president tegeleb Balkaniga. Pealegi ei nähta Eestis lõunas olevaid torusid.

Rahvaliit maailma. Teataja. Oktoober 2007. Rahvaliit peab leidma endale katusorganisatsioon Euroopas ja miks mitte teha seda sama põhimõttelagedalt kui Reformi- või Keskerakond - eemärk pühendab abinõu.

Kurat sai lõpuks laua taha. Sl Õhtuleht, 23.10.2007. Putin on oma kontrolli alla saanud ka Euroopa Juudi Kongressi, mille juht räägib suurriikide liidritele mitte ainult Iraanis, vaid ka Eestist-Lätist halvasti. Euroopa Juudi Kongress hakkab nagu sama osa etendama nagu Ameerika Juudi kongress... Putin ise aga väisas Iraani ja pani Bushi veelgi raskemasse seisu. http://www.ohtuleht.ee/251200/kurat-sai-lopuks-laua-taha

Kilgata või võtta rahulikult. PP, 23.10.2007. EL reformileppe vaiksest tegemisest - Eesti positsioonide nõrgenemine tulevikus vaikitakse lihtsalt maha.

Poola: müüdid ja tegelikkus. PP, 31.10.2007. Poolas pärisid võimud viisakamad populistid.

Läti pantvang Eesti taustal. Sl Õhtuleht, 5.11.2007. Läti presidendi tegemine Riia loomaaias tuletab meelde Eesti peaministri tegemist Türgi saunas anno 1997, Läti presidendi käitumine tuletab aga meelde Lennart Meri varjust väljapääsu 1993.a., mille hinnkas oli kodakondsuse alaste seaduste ümbertegemine välisriikide survel...

Ühed peksavad, teised annavad vale nõu. PP, 6.11.2007. 50 Venemaa sõdurit tegid kambakat viiele grusiinist politseinikule Abhaasias - algul näidati seda Venemaa TVdes pikalt, siis kadus peks ära, Läänes aga ei näidata seda pea üldse. Gruusia tänastes hädades tuleb vastust küsida ka suurelistelt nõunikelt nagu näiteks Mart Laar ja Indrek Tarand.

Gruusia üllatused. PP, 13.11.2007. Gruusia revolutsiooni tänased raskused tulenevad majandusest, mida nõustavad mehed mujalt.

Ütle Gruusia, mõtle Kosovo. Sl Õhtuleht, 14.11.2007. President Saakashvili ei varjagi, et Gruusia sündmuseid kannustab võimalik Kosovo iseseisvumise ajakava.

Elagu vaba Kosovo. PP, 21.11.2007. Äsjaste Kosovo äsjaste valimiste puhul heidetakse ette nappi osalust, ent kas mägilased siis ei näe, et suurriigid nendega ei arvesta - sestap pingutatakse just niipalju kuji vaja. Tegelikult sõltub Kosovo iseseisvus ühest julgest nagu see oli 1991 kui Prantsusmaa algatas Nõukogude Liidu ja Saksamaa puna-Jugoslaavia lagundamise. Ent enne neid oli ju ka Island...

Etendus, mis midagi ei otsusta. PP, 27.11.2007. President Bushi uuest ja mõttetust - aasta enne presidendivalimisi USA Iisraelile survet avaldama ei hakka - Lähis-Ida konverentsist, millest kasu lõikab vaid Putin.

Kes on Putini Nicaragua onu? Maaleht, 29.11.2007. Tegelikult on Putin juba ammu võtnud malli Kesk-Ameerika diktaarotest. Lihtsalt süsteemid on sarnased - jumal tavas, Putin maa peal.

Vaenlased kodus ja võõrsil. SL Õhtuleht, 4.12.2007. Ksenofoobiast ja hungveipingidest Venemaa valimiskampaanias.

Venelased vilistavad kõigile. PP, 4.12.2007. Venemaa valimistulemusest, mille ettevalmistamisel on oma osa Lääne lühinägelikul ja omakasupüüdlikul poliitikal. Lääne kommentaatorite teadmised Venemaast jätavad soovida.

Meie jaoks võitis Madridis Leedu. PP, 11.12.2007. Kirjutamise põhjustas Eestis levitatav vildakas info ja järjekordne "oskus" lõunanaabrite edu maha vaikida.

Eesti teeb maailmapoliitikat salaja. PP, 14.12.2007. Eesti valitsus organiseeris reformileppe arutamiseks vaid ühe ümarlaua. Rahvas ei tea midagi ka Sarkozy plaanist.

Kosovo: otsustusvõimetus ja pugemine. PP, 18.12.2007. Vaatamata keerukale sõnamulinale, mida teeb ka Urmas Paet, ei jätku Euroopa riikidel Venemaa ja Iisraeli vastuseisu tõttu lihtsalt julgust Kosovo iseseisvust tunnustada. Otsustamise edasilükkamie järjekordseks ettekäändeks on ettepoole toodud Serbia vlimised

Kes on Ivars Godmanis? SL Õhtuleht, 19.12.2007. Eesti meedias Läti peaministri kohta levitatud vildaka  info täpsustused. Tegelikult ilmus vaid pool pakutud tekstist ja välja jäeti näiteks tähelepanu juhtimine sellele, et Läti Rahvarinde juhid olid 5-10 astat nooremad Eesti Rahvarinde juhtidest - asi, mis määras paljus lätlaste radikaalsuse kollaboreerunud eestlastega võrreldes.

Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee