2008

Kuidas mägilased mõtlevad. SLÕhtuleht, 4.01.2008 - Venemaal elavad kaukaaslased ja Balkani mägilased elavad siiani oma tarkuse, mitte võõrvõimude poolt pealesunnitud mõttemallide järgi. Siit kummalised valimistulemused Venemaal ja näiteks Montenegros. USA, Iisraeli ja Euroopa suurriikide mängude tagajärjel on Kosovost saanud hoopis nende-vastane malakas Moskva impeeriumipoliitikas, mille üheks eesmärgiks on meelitada lääneriigid tegema Kremlile kasulikke tehinguid.

Eesti ja maailm 2007. Pärnu Postimees, 4.01.2008. Ülevaade läinud aastast. 20 tähtsama sündmuse hulka on ka arvatud aprillimäss Tallinnas.

Kas Misha kalkuleeris õigesti? PP, 8.01.2008. Gruusia valimistest, mis pole kaugeltki lõppenud, kuna rahvas hääletas ka kevadiste parlamendivalimiste poolt. Gruusia opositsioon on aga omandanud tänavapoliitika tegemise.

Ei saa mööda MRPst. PP, 15.01.2008. Sedapuhku tõstatas Rumeenia president MRP hukkamõistmise vajaduse. Meenutatakse, kuidas Bush pakkus eeskuju näidates Putinile võimaluse vabandada. Asjatult.

Mägilastega pead piiri tajuma. SLÕhtuleht, 17.01.2008 - Valimisrikkumiste kinnimätsimine Albaanias - milles osalesid ka kolm Eesti poliitikut - viis eal kodusõjani, milles hukkus 2000 inimest. Sama oht on tõusnud Gruusias, kus on tekkinud ohtlik vastaseis Saakasvili praegute ja endiste pooldajate vahel. Vaatlejaiks olnud riigikogulased läksid jälle lõhki...

Gruusia: võim versus uhkus. PP, 18.01.2008. Mägilaste hinge tuleks teada, aga Lääs teeb ühe vea teise järel ja teinekord on Ilves esimene...

Pinget täis aasta algus.PP, 22.01.2008. Venemaa ähvardab rakettidega, kaks Vene laevastikkuon Vahemeres. Samas on USA seotud kahe konfliktiga ja segane seis presidendivalimiskampaanias viib mõtted 1968.a., kui USAs valitses samuti segadus ja NSVL okupeeris Tsehhoslovakkia ilma et lääne maailm oleks end liigutanud ka...

Asi pole Serbias. PP, 6.02.2008. Lääne venitamine Kosovo iseseisvumisega on toonud ka serbia marurahvusluse peadpööritava kasvu Isiklik meenutus sellest, kuidas Briti lord koos Riigidumma saadikutega Kosovo arutelu põhja laskis.

Mida teha teisiti... Afganistanis? PP, 12.02.2008. Eestlased on Afganistanis inglaste käpa all, keda ajaloolistel põhjustel seal ei sallita. Sakslased lasid enne noorteaduritel maad uurida - see lõik on millegipärast välja jäetud - enne kui Afganistani läksid.

Toomas Alatalu. Piirilepingust 2008. Süsteemse lähenemise puudumisest välispoliitikas. Maaleht, 14.02.2008. Ühtede arvates peaks uus riigikogu eelkäija otsuse tühistama, ent see näitab vaid allaheitlikkust välispoliitilise mõtlemise laiskust.

Eesti asi Kosovost Ukrainani. SLÕhtuleht, 19.02.2008. Ajal, kui Ukraina parlament on blokeeritud NATO vastase loosungiga, kingib Eesti Ukrainale raamatuid NATOst. Euroopa Liit võitles näiliselt albaania natsionalismiga, mida ei tekkinudki, samas tegi ise kõik Serbia shovinismi õhutamiseks, mis on nüüd peaprobleemiks kõigile.

Kuidas edasi Balkanil? PP, 19.02.2008. Lääne venitamistaktika on andnud trumbid Venemaa kätte ja pole juhus,et kaasa lööb ka Serbia õigeusu kirik.

Argentinas tasub rännata malemeister Paul Kerese jälgedes. SLÕhtuleht, 23.02. 2008. Reisimuljed Argentinast ja Uruguayst ning meenutus male kasutamisest poliitrelvana 1954.a.

Venemaa pole niisama vaatamiseks. PP, 26.02.2008. Eestis "märgati" Venemaa suursaadiku teadlikult ärritamiseks mõeldud sõnumit, ent mitte Putini positiivset avaldust, millele saanuks vastata...

Kosovo iseseisvuse tagamaad. SLÕhtuleht, 29.02.2008. Kosovo iseseisvudes ilmnes, et EL ühest positsiooni - mida aastaid jutlustas ka Eesti välisminister - pole kusagil, Serbias aga tagurlus tugevam kui unagi varem.

Lootus sureb viimasena. SlÕhtuleht, 3.03.2008. Lääne meedia püüab Venemaa "valimisi" ikkagi esitada kui valimisi. Intriig saab olema Peterburis ja Moskvas, kus detsembris toetati Putinit silmnähtvalt vähem kui mujal. Medvedev käis Putini suuvoodrina Belgradis Läänt, sealh. Eestit hirmutamas.

Kenya ja Armenia. PP, 4.03.2008. Kaugusest hooimata sarnased poliitprotsessid - algul korraldatakse referendum, mis võimaldab opositsioonil oma mõjukust tunnetada, siis üritatakse võimule jääda napi valimisvõiduga ja möll ongi lahti.

Medvedevist ja Venemaa õnnitlemisest. PP, 6.03.2008. Mõned Eesti poliitikud ruttasid venelasi õnnitlema ja unustasid ära Gazpromi juhi viimaste aastate töö. Reziimil õnnestus oma positsioone Peterburis tugevdada, ent mitte Moskvas. Ent Moskva oli ka opositsiooni füüsilise ja psühholoogilise terroriseerimise koht.

Terrorism pole ühene. PP, 11.03.2008. Terrorismist õige pildi saamiseks tasub meenutada, et 1964.a. loodi FARC, Palestiina Vabastusorganisatsioon ja kõneaineks sai Vietkong. Kõik oleksid USA tänase malli järgi terroristid, aga ei ole...

Tiibeti dilemmadest. PP, 18.03.2007. Erinevalt õukonnalehtedest olen kindel, et Hiina nägi toimunu ette. Kõige rohkem lõikab asjast kasu jällegi Venemaa.

Välispoliitikata pole erakonda. Teataja. Nr. 3 (90) Märts 2008. Välispoliitika arutelul ETV Foorumi saadetes istuvad ainult valitsuskoaitsiooni esindajad, mis peab jätma mulje, et opositsioon ei tea välispoliitikast midagi. Teistsuguse arvamuse eiramist kinnitab ka välispoliitikast kirjutajate rivi Postimehes, Eesti Päevlehes, Eesti Ekspressis, sest vaid nende ajalehtede sisu edastab Välisministeerium välismaale. Samal põhimõttel - vaid EKP häälekandjad - töötas ka Nõukogude tsensuur.

Toomas Alatalu Kupiv 4 gazetõ, mozno sdelat Estoniju kutchei v mire stranoi". MK-Estonija, 2-8.04.2008. Tsensuurist Eesti ajakirjanduses, kus välismaale sokutatakse vaid nelija väljaande materjalid. Neis ajalehtedes saab aga sõna vaid valitud seltskond.

Lonkav part pani ka NATO lonkama. PP, 5.04.2008. Bucaresti kohtumine tähendas Bushile läbikukkumist, sest peaprobleemide lahendamise jätmine viimasele hetkele on alati küsitav ja konkurendid halastamatud. Kõige paremini on Bushi meeskonna nõrka planeerimistööd jaganud Putin, kes 2004.a. esimese suurriigi juhina toetas Bushi tagasivalimist.

Võtmeriik Ukraina. Sirp,11.04.2008. Lääne möödalaskudest Ukraina käsitlemisel, milles aktiivselt on osalenud ka Eesti valitsus.

Suurriikide talvesihikuga kevadmängud. PP, 15.04.2008. Kentsakas seik Bucarestis - USA plaanide tgasilükkamise tulemusena lubab NATO lõppdokumendi algne sõnastus seda, mida pole võimalik teha.

Bush kimpus moslemitega. PP, 22.04.2008 Bush sai Clintonilt päranduseks Kosovo ja Palestiina riikide loomised, ent lükkas need Iisraeli survel edasi ja see andis Moskvale erilised võimalused vastumängudeks.

Meelsuste murdmise aeg. PP, 29.04.2008. Euroopa Liidu ladviku tuulelipundusest - andmaks aega Venemaale Tsetseeniat hävitada, rünnati jaanuaris 2000 Austriat Heideri pärast. Alles Groznõi vallutamise järel tuli meelde, et ka Itaalias on võimul olnud profasistid, kes tulevad kohe taas võimule. Ja EL ladvik ei tee väljagi.

Toomas Alatalu rändas Paul Kerese jälgedes. Kroonika, 29.04.2008. Nupp, mis tutvustab Eesti rahvale ühte Argentiina mullusest 12st kuulsast naisest, kelleks oli eestlanna keemiadoktor Maela Viirsoo.

Ütle üks õige Makedoonia nimi. Kuusinen üritas juhtida vaid Soomet või Karjala-Soomet. ent mitte kunagi Karjala ANSVd! Sirp, 2.05.2008. Vähesed on taibanud seost Stalini ja puna-Jugoslaavia piiriäärsete aladega seotud liitumismängudes. Tegelikult oli neil üks allikas, mille mälestamine teeb poliitikat ka täna. Alapealkirjad -  Slaavlased Egeuse mere äärde - makedoonlased või kreeklased. Vt. ka reageeringut P. Helme. Tähelepanekud Makedoonia küsimuses. Sirp.9.05, mis võtab ette täiesti arusaamatu rünnaku ilme eesmärgiga autorit kuidagi sildistada. Helme sugused teadjad võinuks Valloonia kõrval tutvuda näiteks Ladina-Ameerika ja Kesk-Aasia riikide provintside nimetustega, et tõestada ... ei saa aru mida!? Artikkel oli ju pühendatud millelegi muule. Kummaline, et niisugune repliik üldse avaldati. Aga ju oli tellimus.

Euroopa lõpeb Mauritaanias? SLÕhtuleht. 5.05.2008. Vahemeremaade liidu kummalisest sünnist - Prantsuse presidendi hetkemõte EL idanaabrite osavaks väljaarvamiseks viiakse üksmeelselt ellu.

Dmitri Medvedev alustab Idast. PP, 6.05.2008. USA ja Läänega mängiv Venemaa kasutab igat võimalust enda tahte maksmapanekuks. Asi, mille teda ka mõned eesti päevalehed aitavad.

Pigem Putin kui Medvedev. PP, 14.05.2008. Bushi adminitratsioni tegelaste viimased avalduse näitavad, et neil pole adekvaatset ettekujutust Kremli poliitköögist.

Lähis-Idast nii, nagu oli. PP, 21.05.2008. Lähis-Idas toimuva kohta levitatakse meil aastaid teadlikult vildakat informatsiooni. Seda sünnib suures poliitikas - Saksa ajaleht juhtis alles nüüd tähelepanu, kuidas Iisrael ja USA moonutasid 2005 Iraani presidendi poolt öeldut. Tähelepanuväärne paljastus Bushi Lähis-Ida turnee eel.

Lähis-Ida: teine vaatus enne. PP, 27.05.2008. Kuna Bushi plaan ei tööta, kerkib esile Iisraeli-Süüria suhete reguleerimine.

Gruusia: jant läheb edasi. PP, 4.06.2008. Gruusia valimistulemused on paljus valimisseaduse tulemus, mida tulnuks ette näha. Vähemalt kõikvõimalike nõunike poolt.

Moskva teeb, mis tahab. PP, 10.06.2008. Venemaa viis lisaväed Abhaasiasse ja NATO peasekretär protestis 4 päeva hiljem.

Tähelepanuväärseid tõdemusi ajakirjandusest. Teataja. 16.06.2008. Eesti ajakirjanduse tegevuest aprillisündmuste aastapäeval - sõna saavad vaid tellimustöö täitjad, kes ei kõhkle kirjutmast sellest, mida tegelikult võib ka mitte sündida ja mis ei vääri ülespuhumist, vältimaks pingete tekkimist ... võimalikku ebamugavust möödapaneku asjus korvab kindel teadmine, et samad lehed tellivad neilt uued lood.  

Elu (mõistlike) mässajatega. SlÕhtuleht, 17.06.2008. Iiri rahvahääletuse tagajärgedest - pea kõikjal varjati, et tegelikult hääletati seal Iiri põhiseaduse 28. parandusettepanekut, milleks oli kenasti kokku võetud Lissaboni lepingu sisu. Riigikogu ja EV valitsus mängisid oma mängu ja loobusid EV põhiseaduse kaitsmisest.

Iirlased õpetasid Euroopat. PP, 17.06.2008. Kõige huvitavam on see, et muu Euroopa ees varjati, et iirlased hääletavad mitte Lissaboni leingut, vaid põhiseaduse parandust. Aga see teave oleks ju tõstnud küsimusi.

Milleks Palestiina riiki edasi llükata? PP, 26.06.2008. Kelle kasuks asjad muutuvad, on näha sellest, et Iisraeli sõdureid pole vabastatud, ent Iisrael suhtleb Hamasiga.

Ilves versus Medvedev. PP, 1.07.2008. Põlisrahvaste õigustest ja Ilvese kummalisest loobumisest tõlgist. Meri-Jeltsini kohtumise väikseim vend on täna ainuke, kes räägib, mis seal tegelikult toimus.

Võimalustest Siberi valguses. SlÕhtuleht, 2.07.2008. Tagantjärgi on selge, et Eesti ja Läti huve ei kaitsnud EL-Venemaa tippkohtumisel keegi. See andis Medvedevile hea võimaluse kohtumine Ilvesega ette valmistada. Aga võimaluse pakkus ka Ilves ise.

Veel kord Ilvese-Medvedevi kohtumisest. PP, 4.07.2008. Ilves mängiti üle ja jätkati tema vastandamist Ansipile. Löögi all surus teda ka erakonnakaaslane Katrin Saks teema torkimisega Euroopa parlamendis, kus oli raske oodata Sloveenialt mõistlikku vastust. Vastukaja: Joel Haukka.Ilveset ja rätsepaistest. PP, 7. 08.2008. Et probleemiks olla ühe Rootsi ajakirjaniku lolliks nimetamine.

Eesti välispoliitika kümme kõmulugu. Veel Merist, aga ka Alatalust, Lippmaast ja Reiljanist. SlÕhtuleht, 5.07.2008. Urmo Soonvald tuletab (suvalise) ülevaate lisas meelde ka Alatalu allkirjaga Keskerakonna kirja välissaatkondadele ja agentuuridele tsensuurist Eestis. Tulemuseks oli suursaadikute külaskäigud KE peakorterisse ja erakonna pääs blokaadist (mis samal ajal tabas samasuguste võtetega kõrvale tõrjutud Meciari parteid Slovakkias).

Kremlit peatab vaid Jaapan. PP, 8.07.2008. Käib üks suur Venemaale vastutulemise mäng - Lõuna-Osseetias, Kosovo serblaste aladel. Vaid Jaapan nõuab visalt saari tagasi.

Kas preambul on liigne? (Vastajad Jaan Kaplinski, David Vseviov, Aarne Rannamäe, Toomas Alatalu). Maaleht, 10.07.2008. Ida poole sõites tuleb Eesti juhtidel enne kokku leppida, mida ja kuidas rääkida. Olin ise preambulile viimase lihvi andja ja arvan, et tegu oli korrektse sõnumiga. 

Monumendisõda Krimmis. PP, 11.07.2008. Kes jõudis esimesena Krimmi? Venemaa nimel pandi selle kinnitamiseks Sevastoopolisse Katariina II kuju ja Ukraina nimel hetman Sagaidachniku monumendid.

Sarkozy laiab. PP, 15.07.2008. Ansipi ja Eesti valitsus kiirenõustumine Sarkozy ideega on murettekitav, sest Vahemereliit surub tahaplaanile kõik Läänemerega seotuva.

Kremli seadis välissuhted ritta. PP, 18.07.2008. Venemaa uuest putinikust välispoliitika kontseptsioonist, mis Balti riikidele head ei tõota.

Pariisi kahepajatoit. PP, 22.07.2008. Nagu karta oli, lõppes Sarkozy arusaamatu üritus sellega, et tema uus plaan liideti vana Barcelona protsessiga. Ja kõik 43 riigijuhti tegid näo, et kõik on korras.

Vene-Balti suhted eelviimased. SlÕhtuleht, 28.07.2008. Venemaa uues välispoliitika kontseptsioonis on neist hullemaks kuulutatud vaid Moskva suhted Ukraina ja Gruusiaga - asi, mida omavahel vaidlevad eestlased ei arvesta.

Kas Moskva kardab piiriteemat? PP, 29.07.2008. kohe kindlasti, sest ega's muidu lõpetatuks jutt alade tagastamisest Hiinale päevapealt. Eesti suurusi väikeriikeaga süüdistatakse kuude kaupa.

Lätlased näitasid end maailmale. SlÕhtuleht, 5.08.2008. Läti rahvaalgatuse tulemustest - enneolematu protest politikaanluse vastu.

Lätlased panid võimuritele paugud. PP, 5.08.2008.

Olümpia, poliitika ja variserlus. PP, 8.08.2008. Sellest, kuidas isegi entsüklopeediate abil püütakse Läänes selgeks teha, et kommunism on vaid Hiina ja mitte Venemaa - siit ka Hiina OM boikoteerimise tipud.

Gruusia valis Soome tee. SlÕhtuleht. 11.08.2008. Lääs ja ka Esti ladvik ignoreerisid täielikult Venemaa ettevalmistusi Gruusia ründamiseks. Isegi suured telekanalid jahusid Tiibet lipust olümpiastaadionil elik rääkida Osseetia sõjast.

Grusiinid saavad kõikide eest. PP, 12.08.2008.

Kas peame kartma Gruusia sündmuste jõudmist Eestisse? - Maaleht, 14.08.2008.

Täna oleme kõik grusiinid. Sirp, 15.08.2008. 

Hiiglane nautis purustamist. PP, 19.08.2008.

Gruusia - järg nr.1, PP, 22.08.2008.

Intelligents ja sõnumi selgus. SlÕhtuleht, 26.08.2008. Eesti intelligents ja poliitikud on küllalt ettevaatlikud. Sedapuhku mindi hoogu USA pakutud Tiibeti toetamisega ja magati Venemaa rünnak Gruusiale maha.

Vigade mahavaikimisest ja mittetoetamisest. PP, 28.08.2008. On aeg küsida, kes tegi vigu Gruusia asjus - välisministeerium aprillis, siis juba terve riigi ladvik, siis Gruusias kohal olnud spetsid ...

Gruusia - järg nr.2. PP, 5.09.2008 - Venemaa jultunud käitumine seletub paljus tõsiasjaga, et USA presidenton mängust väljas. Õnneks ei toeta Venemaad tema senised liitlased. Küll aga mängis sõja vallandamises oma rolli Saksamaa välisminister.

Lõuna-Osseetia ja Eesti sündroomidest. Sirp, 5.09.2008. Tuntud teooria kohaselt algas Korea sõda sellest, et USA jättis Lõuna-Korea sõprade nimekirjas mainimata. Lõuna-Osseetiast polnud sõnagi EL rahuplaanis, mille esitas Steinmeier. Mõistagi oli Gruusia juhtidel põhjust arvata, et tuleb hakkama saada oal käel.

Gruusiat aitas hoopis Aasia!. SlÕhtuleht, 17.09.2008. Venemaa kaotus tuleb kõige selgemini välja Shanghai organisatsiooni ja Kollekiivse julgeoekuorganisatsioni tipkohtumistel kirja pandu põhjal. Ühte teksti kooskõlastati 4 päeva.

Kas lepitakse stalinliku võiduga?PP, 18.09.2008. Venemaa oli Gruusia sõjaks propagandistlikult hästi valmistunud ja püüab end võitjaks välja mängida. Stalinlike võtetega.

Israel - plats puhas! - PP, 24.09.2008 - Iisraelis lahkus eelviimane 2006.a. sõja kaotaja ametist. Viimasel on aga 6 nädalat aega ehk siis täpselt USA presidendi valimise ajaks moodustada valitsus - nii ühemõtteliselt selget otsust pole juudi ladvik juba ammu teinud.

Etendustepaik - ÜRO. PP, 30.09.2008. ÜRO Peaassamblee pakub võimalust hinnata riikidevahelisi suhteid. Venemaad esindas kõigest välisminister. 

Tugevamad teevad poliitikat. PP, 7. oktoober 2008. Venemaa tegi Gruusiaga, mida tahtis, teised suurriigid teevad majandusotsuseid samuti teistega konsulteerimata.

Kellele põrgu, kellele mängupõrgu. Õhtuleht, 7.10.2008. Lõuna-Osseetia, mille pärast sõda algas, ei võitnud midagi, küll aga saab korraliku võidu lihtsalt kõrvalseisnud Abhaasia, millest võib kujuneda Musta mere Monaco.

Mongooliast tasub sõltuda küll. Õhtuleht,18.10.2008. Reisimuljeid uuelt reisilt Mongooliasse, kus kohaliku Lenini mausoleumi asemel on mälestussammas Chingghis Khanile.

Vormistamiseni kaks nädalat. PP, 21.10.2008. Obama võit on ette teada ja Bushi hädad algasid sellet, et ta tegelikult ei olnudki võitja- Gore sai rohkem hääli ning seetõttu läks lahti püüdlikkus.

Mängus on stabiilsus Kaukaasias. PP, 28.10.2008. Azerbaidzani presidendivalimistel seletati Alijevile võidu tegemist vajaduega arvestada Venemaa kallaletungi tagajärgi. 

Kas Eestit ikka usaldatakse? PP, 4.11.2008. Pärast USA ja Venemaa vägede juhtide kohtumist sõitis esimene Helsinkist Riiga ja sealt Vilniusse. Lõuna-Osseetia jäi vahepeal samuti kõigest kõrvale ja välja...

USA on valmis muutuma. Õhtuleht, 6.11.2008. Obama võitu võis ette näha, ehkki rassismi andis ka endast märku. Tegelikult harjutas Bush ameeriklasi mustanahalisega ette - tal olid head  riigisekretärid Powell ja Rice. Obama alustab tegutsemist suurte keskel 15.11 on 20 liidri kohtumine.

Tehtud! Sedapuhku USAs. PP, 7.11.2008 - USA presidendivalimistest. Bush paistissilma valetamisega ja Eestisse jõudis aastaid ebatäpne info ja Eesti avalikkust peteti ka valimiste künnisel - vabariiklastel polnud ammu mingeid shansse.

Meist idas asub ... saar. Õhtuleht, 11.11.2008. Statistika kinnitab, et vaid 5% venemaalastest on käinud välismaal. Sestap on Kremlil lihtne rahvale sisendada, et neid ümbritsevad vaenlased ja kogumuu maailm käitub valesti.

Kellega räägitakse ja ... õigesti? PP, 11.11.2008. Obama ja Sarkozy nagu püüaksid teisi riigipäid rumalaks teha. Ansip tuli õnneks puhtalt välja, ent otsustamine käib selgelt üle meie pea. 

Gruusia sõjaga on selgust piisavalt. Sirp, 14.11.2008. Huvitaval kombel jätab meie valge ajakirjandus kodanikud informeerimata paljust. Kasvõi ENPA otsusest Gruusia sõja kohta ja nii on Moskva-meelsetel lihtne taas tühja juttu üles puhuda. Samas tähendab Gruusiasse suhtumine vana 1939.a. vaidluse  - kumb käitus Venemaa suhtes õigemini - Eesti või Soome - jätkamist.

Suurte suured mängud. PP, 18.11.2008. Kriisi päevil räägivad suurriikide liidrid üksteist sisse - kuula Sarkozyd, saad tead, mida Bush tegelikult tegi.

Ettevaatust välislehtedega. PP, 21.11.2008. Tegelikult trükiti vaid pool artiklist, kus juttu sellest, kuidas Venemaa kasutab Briti ja Saksa ajalehti oma huvide esitamiseks. Seda juba 1966.a, praegu üritatakse mõjutada eestlaste arvamust Gruusiast - asi, millele mõni Eesti nn. korralik leht ka "näkkab".

Communism in Estonia: Party Dead but Ex-Members Well Off - Communist and PotCommunist Parties in Europe. Edited by Uwe Backes and Patrick Moreau. Schriften des Hannah-Arendt-Institus für Totalitarismusforshung. Herausgegeben von Clemens Vollnhals. Band 36. Vandenhoeck & Ruprecht. Göttingen.2008, pp. 167-189. Nn. Kommunismi musta raamatu 2. väljaanne - originaalne käsitlus Eestis seni mittekäsitletud teemadest nagu rahvuskommunism, parteist julgem komsomol, ELKNÜ XIII kongress ja EKP/NLKP usaldamine 1989-91 jaanuar.

Rooside revolutsiooni raske seis. PP, 2.12.2008.Saakashvili on küll kaotaja, kuid see ei välista tema pikka võimulejäämist.

Külm külma sõja õhutamine. PP, 5.12.2008. Venelaste tegutsemisest Kesk-Ameerikas ja avalikkuse lollitamisest Gruusia toetamisega. Mart Laari tõdemused 9. augustil näitavad, et teda poleks küll tohtinud sinna nõunikuks saata.

The Bronze Soldier Removal as Seen by the Youth. - Bronze Soldier Removal. Baltic Horizons N10 December 2008. Eurouniversity Series. International Relations. Eurouniversity Tallinn, pp. 7-9.

Bronze Soldier - Chronology. When and how he became notorious. - Bronze Soldier Removal. Baltic Horizons, N10 December 2008, Eurouniversity Series. International Relations. Eurouniversity Tallinn. pp, 10-48.

Mart Laari õpetuse järgimisest Gruusias. Õhtuleht, 11.12.2008. Kui uskuda German Times´i, siis Saksamaa ei häbenegi uut mõjusfääride tegemist. Mart Laari jutust pole aga raske tabada, et ta andis Gruusia juhtidele valet nõu.

Afganistan - valesti raisatud aeg. PP, 12.12.2008. Karm reaalsus on selles, et vägivald on Afganistanist laienenud Pakistanile ja Indiale, sõja alustamaine Iraagis tõi kaasa sõjad Liibanonis ja Palestiinas.

Toomas Alatalu: olulistes saatkondades oli suur osa inimesi KGBga seotud. Kommentaar U. Soonvaldi loo "Eestlased välismaal ehk Kuidas meie mehes läänes (luure)tööl käisid" raames. Õhtuleht, 13.12.2008.

Suri maailma esimene valitud riigipea. Eesti Ekspress, 18.12.2008. Selleks oli sõltumatu Tuva nominaalne riigipea Khertek Anchimaa, kes koos mehega müüs riigi Stalinile. Juttu on teistestki Aasia ja Ameerika naisriigijuhtidest, kes olid ametis enne 1980.a., kui Islandi riigipeaks valiti naine.

Toomas Alatalu: Iiri ja Mauretaania võit, Eesti 1:1. PP, 18.12.2008. Kummalistest võitjatest EL tippkohtumisel, aga poolakate edust sai noosi ka Eesti. Ehkki Mauretanias kehtestati sõjaline diktatuur, taris Sarkozy ta Vahemeremaade ühendusse - 2. tippkohtumine. parnu.postimees.ee/59770/toomas-alatalu-iiri-ja-mauretaania-voit-eesti-1-1

Verine aasta väikestele ja nõrkadele. PP, 31.12.2008. Alanud iisraeli rünnakust Gaza, mille eesmärk on ilmselt sama kui venelastel Tsetseenias - meeste hävitamine.

Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee