Blogi
 
Ajupesu läks lahti

Leidsin esmaspäeval reisilt tulnuna postkastist kutse Inglise kaitseministri loengule Tartu, jätsin reageerimata, kuid hommikul helistati saatkonnast - kas ikka saaks tulla? Kuna olid loengud, loobusin. Küll aga ütlesin tudengitele, et küllap inglane tuli ajupesu korraldama Liibüa sõja õigesti mõistmise nimel. Läks täkki, sest täna hakkas EATA ehk siis Eesti NATO ühing levitama selgitusi just selle sõja õigesti mõistmise kohta ja kõik viited on pärit Inglismaa allikatest. Kärsahaisu ikka palja sõnaga ei kustuta.

31. 08. 2011
 
Nõuka ajal sai ka aus olla!

Laupäeval tuli teade Herbert Vainu surmast, kes oli koos Albert Kääri ja VPga vast tuntuim kolmik siis, kui Tartust Tallinna tulin. Mul oli kohe selge, et avaldan talle avalikult kaastunnet, kuid nagu ootasin, et keegi teine ka või siis vähemalt pakutakse kollektiivselt. Võta näpust - minu kuulutus ainuke ja mõistagi vajab tekst "Halval ajal ainsana ausana käitunud kolleegi väliskommentaator Herbert Vainut... " lisandusi. Tekst on õige ja ehkki me ise saime omavahel tuttavaks märgatavalt hiljem kui mina Kääri, Põdra ja Hazakuga - teda hoiti kuidagi distantsil, ehkki ta oli teistest märksa ettevalmistatum, asja tõsiselt võtvam - mäletan meie korduvaid kohtumisi TA raamatukogu lugemissaalis välislehti sirvimas - mida ükski teine peale meie ei teinud! Nood teised olid jämedalt öeldes keskkomitee haltuura vennad, üheuudisevennad, teatud hetkest peale - kui välismaa eliitajakirjad Keskkomiteesse jõudsid - lihtlabased mahaviksijad, plagiaatorid. Ja kui tuli kokku terve punt sääraseid, siis mõistagi häda neile, kes tööd tegid, kelledel oli oma arvamus jne. Ju see viimane meid ühendas, sest niipea kui Põder alustas (Käär jäi kohe kõrvale, ehkki esimese VälisPanoraami tegijad mäletavad, et tema oli just see, kes lubanud poisikese paika panna) minu poliitilist mahalöömist "ideoloogiliste vigade pärast." Raske öelda, kui suurt osa teised Põdra ässitamises mängisid, aga ega nad teda selles tagasi ka ei hoidnud. Rahu ja mõistusele kutsumist üritas vaid Vainu, kes ühel korral saavutas ka selle, et tulid kolmekesi - Vainu, Hazak, Mikenberg mulle koju külla. Vastasin selgelt, et võetagu maha kõik 1973 pandud keelud (see külaaskäik oli kusagil 1981.a.), ent kus sa sellega - maffia ja endanäitamine märatses edasi. Nägin Vainut viimati AK 55ndal sünnipäeval ja tema väljanägemine just palju aega talle veel ei tõotanud. Au talle, et jäi ausaks kollegiks, mitte paandunud lurjuseks nagu mitmed neist - Põdra kõrval olid parajad juhid ju teisedki, kui peategija Valgest Majast mujale ümber istus.

16. 08. 2011
 
Kes ja kust kamandatakse Eesti ajakirjandust?

Kuna tänases Pärnu lehes on mu lugu "Väike vapper ja valus vaikus"  ilmunud, siis võin ka Tallinnas suu lahti teha ja soovitada kõigile - lööge Google´i otsingusse sisse "Islandi välisminister Gazas 2011" ja te ei saa midagi eesti keeles sellest ajaloolisest visiidist 6.-11.07 ehk siis nädal enne Abbasi sõitu Norrasse ja 12 päeva enne Oslo-Uttoya veresauna. Seda muide pole ka venekeelses regnum.ru-s, mida tavaliselt jälgin. Tõsi, venekeelne Google andis mingi uudise sellest, ent mittepeamise nurga alt. Enam kui rabav vaikus siin Eestimaal, kus Island on näiliselt rahvuskangelase staatuses. Seda enam kunstlik, tsensuurist ja äraostetavusest, kinnimaksmisest kõlav vaikus Islandi teo ümber. Kes muu maailma esindajaid Gazasse ei taha, on teada. Tegu oli läbimurdega. Enamgi veel - nii Gazas kui Oslos käis jutt Palestiina riigi tunnustamisest septembris ÜROs, aga kuna Iisraeli enda ajaleht Haaretz 10. juunil - tutvustasin seda 16. juunil Õhtulehes - avaldas Iisraeli välisministeeriumi salajase instruktsiooni, mis kohustas poliitikuid ja diplomaate töötlema eri riikide - need olid jagatud kolmeks - eliiti, poliitikuid ja ajakirjanikke, kogukondi jne.-  et ei toetataks Palestiina taotlust ja et eriti hea oleks, kui see üldse maha vaikitaks. Lause sai küll pikk, aga küsigem- millega seletada, et ei BNS ega ükski teine Eestile uudiseid vahendav agentuur seda visiiti ei kajastanud? Poole sõnagagi mitte! Kas keegi palus või? Täielik vaikus, ehkki igaüks saab aru, et kui juba kaks Põhjamaa riiki otsustasid Palestiinat tunnustada, siis on pilt kardinaalselt uus! Gazas käimisest rääkimata!

Viide on, aga seda saavaad vaid Pärnu Postimees + tellijad lugeda.

03. 08. 2011
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee