Blogi
 
Kohalik ja globaalne mõtlemine

Sattus kätte PM 3.10, kus Sinisalu lahkab Kohveri röövimise lugu ja ütleb, et esialgu polnud kindel - ehk on tegu hoopis salakaubavedajate kättemaksuaktsiooniga. Kui operatsiooniks oli ikkagi valitud piiridel tekkinud erireziimi aeg seotult Obama tulekuga, siis oli nii madala taseme peale  mõtlemine suisa hämmastav. Aga selgitab piisavalt, miks Eesti kaotas aega Cardiffis ehk ei juletud NATOlastele juhtunust ette kanda. Kui ikka suure poliitika toimumise ajal midagi toimub, siis on see silmapilkselt suur poliitika! Seda ühenduses aasta lõpulgi ilmunud tõestustega, et tegu oli kohaliku tasandi looga. Ehk siis sama seis, kui Gruusia sõja algusega, kus Eestis piisavalt neid, kes usuvad, et ikka grusiinid alustasid - nad lihtsalt ei julge suuremalt mõelda.

31. 12. 2015
 
Valgus läänes või Valgus koordis

Kuna ei saa postimehes kommenteerida, siis ütlen siin, et Lobjakase lugu 15.12 "Valgus läänes" ehk ülistuslaul prantsuse ja rootsi sulidele mõjub kui Nõuka-aegne suurteos "Valgus Koordis". Täiel määral on end avanud ka Mati Heidmets, kes jagab kaasmaalased Eesti - õigemini Peipsitaguse Eesti taastajateks ja edasiviijateks. Viimastele aga olla praegu vaja "selge sõna ja tugeva selgrooga riigimehi" ehk siis diktatuuri! Täielikult bolshevistlik mõtlemine. Remsu keerutab nagu alati ja peab vajalikuks Euroopast vastu võtta ka "küsitav" nii peene sõnaga ta ilmselt õigustas ka omaaegset KGB paberi tassimist Sirbi toimetuse nimel. Lauri Vahtre aga saadab ideoloogiliselt sharlatanid kuradile ja õigesti teeb. Tehkem meiegi tema järel.

16. 12. 2015
 
Teateid plagiaadi rindelt

Esialgu Venemaalt. Täna teatati Moskvast, et Riigiduuma esimehe Sergei Narõshkini Peterburis 2004.a. kaitstud doktoritööst on 40% plagiaat, ent kuna asi on aegunud, siis... Alles 20. novembril võeti esimest korda ära doktorikraad Duuma liikmelt, kelleks polnud venelane, vaid tatarlane, Ühtse Venemaa esindaja Rishat Abubakirov, kelle 2009.a. Kaasanis kaitstud doktoritöö 314st leheküljest vaid 43 võis pidada originaalseks! Septembris - 15.09 kaotas õigusdoktori paberid ka endine Moskva linnaduuma esimees Vladimir Platonov. Süüdistused on esitatud veel mitme Riigiduuma liikme, transpordiminister Maksim Sokolovi ja kultuuriminister Vladimir Medinski vastu.

01. 12. 2015
 
Tsensuur ERRis

Täna on kodaniku päev ja eile avastasin, et olen ERR uudistes põlu alla sattunud. Katse midagi kommenteerida andis punase kirja "Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud". Proovisin teise looga - sama! Mul oli nendega isegi pea aasta toiminud leping, ent siis hakkasid tõrked ja huvitav, et Moldova artilkli miiteavaldamise pärast - 18.06 sai pakutud. Kentsakas lugu, sest nägin sündmusi ette - Moldovas käib oma antimaidan tänavail tänaseni ehk neljdant kuud! Rääkimata sellest, et oleme saatusekaaslased - meid võeti korraga N Liitu ja Moldova on üks Eesti välispol. prioriteetidest. Kuna ma pole seal enam avaldamiskõlbulik, siis olen aegajalt mõned anonüümsed kommentaarid visanud ja ju siis miski kedagi ärritas! Nagu asjatundja ikka mitteasjatundjat ärritab! Kuuldavasti algavat asi kommentaaride kustutamisest, mida ngu pole märganud. Päris ära "piiramine" on selgelt kraad või mitu kõrgem asi. Eesti TV piirab mind keskkomitee lektorite vaimus ja nende õpipoisi eestvedamisel juba 37 aastat, huvitav - kaua ERR kavatseb seda teha? 

26. 11. 2015
 
Eve Kivi eiramisest

LPs on 21.11 intervjuu Eve Kiviga , ilmselt 20s mitme nädala jooksul, sest meie ajakirjanikud kohe ei osak teisiti - üks käes, siis juttu temast kõikjal, ent on paar mõtlemapanevat momenti. Eestis ei osata inimesi nende eluajal hinnata... Kiidu laulud pärast surma ja enesetappe, sest leidsid endid olevat mittevajalikud... Jaak Tamleht äsja Õhtulehes, kui andekas aga aeti teatrist minema ja suri teatri transamehena südamevalust... Eve Kivile on pakutud eesti teatrites vaid ühte rolli... Taasiseseisvunud Eestis mänginud vaid ühes filmis "Tulivesi"... Ei kõlba isegi seriaali

21. 11. 2015
 
Eesti esisõjarditest

Esimeseks on kindlasti ajakirjanik Vahur Lauri, kel - ei tea kelle korraldusel - tuli pähe idee, et Eesti peaks kohe sõtta astuma ja lasi kaitseminisitril, välis- ja EA komisjoni eimehel, peaministril ja vist kellelgi veel Aktuaalses Kaameras seda luulut kommenteerida. Ajakirjaniku võim oli masendav, ehkki kõik küsitletud pidid möönma, et pole palvet sõtta minna. Kas ehmunud televaatajad seda ikka märkasid?!

Minu mäletamist mööda 2003, kui Kristiina Ojulandi adrenaliin teiste sõtta saatmisest tõusis, sihukesi ajakirjanduslikke ettevõtmisi ei olnud. Täna ennustab sõtta minemist ka Eerik-Niiles Kross, kes mõistagi teenib mõne vabariiklasest jänki huvi ja näete, sai ikkagi Ameerikas käia ja Kärt jäi pika ninga!, ent - ehk enne mõtleks, kuidas ja kas NATO ja Venemaa ikka mahuvad Süüriasl koos tegutsema ja alles siis hakkaks eestlasi sõtta ajama. Kuna täna said ameeriklased lõpuks ometi - rohkem kui aasta juba möödas! - ühe naftavoori puruks lastud, siis ehk ei võtagi sõja lõpetamine palju aega ja tähelepanuvalus Gallia kukk kireb niisama.

16. 11. 2015
 
Edgar juutidest, kapost ja putinist

Ehk lugemisoskusest. ES jutt 5.11 Maalehes kannab pealkirja Avaldan mõju kogu Eesti rahvale, mis mõistagi on õige. Tema lisalärm, et kõik ei ilmunud ja see avaldati Delfis tagas kindlalt selle, et seda kõike ka loeti. Sestap - esimesena annab ta tead, et oli vaat et viimane, kes kohtus iisraeli peaminister Rabiniga Pariisis ja mõistagi siis, kui ES oli siseminister ehk siis jõudis lahkuda skandaaliga enne kui Rabin tapeti. Üheks kõneteemaks olid mõistagi praakrelvad ja ... tehing ise. Sealjuures tsiteerib ta peaministri abi, mida Rabini ennast ja kogu jutu mõte mõistagi viidata sellele, kellega tema asju ajab. Toona ja ka praegu. Seejärel saavad oma vitsad isamaalastest kapolased siis antakse Slutskile tuginedes teada Reformi koostööst Venemaaga ja lõpuks saab Eesti rahvas teada, et Putin on käinud ka Keskerakonnabüroos Toompeal!

08. 11. 2015
 
Eesti Stanfordi tegelastest

Die Welt 16.10 avaldas Stanfordi ülikooli õienduse, et Saksa kaitseminister a Merkeli protezee Ursula von der Leyen'il polevat õigust end tituleerida Stanfordi Ülikoolis õppinuna, kuna olevat osalenud vaid üksikutes loengutes ehk siis pole lõpetanud/omandanud ühtegi terviklikku kursust. Karta on, et meiegi Stanfordi jmt. vennad-õed, kes seda igla pool märgivad, on toiminud samal põhimõttel ehk end lihtsalt värvikate sulgeda ehtinud.

Sakslanna puhul on huvitav seegi, et tema doktoritöös olla plagiaati, ent ministriks kõlbab edasi.

Esmaspäevases 19.10 Pealinnas aga kurdab Ando Leps, et Prantsusmaa vastavad ringkonnad olla teda 1990 välja valinud koolitamiseks sisejulgeoleku valdkonnas Pariisis, ent Ülemnõukogu Presiidiumis olla sellele veto pandud!? Huvitav - kas Ruutsooga seotud punt või...

20. 10. 2015
 
Väljakirjutusi ajalehtedest

23.03.1989 enne Moskva valimisi kiidab Kallas RHs Vooglaidu ka julge sõnavõtu eest komsomoli XIV kongressil!

Gabriel Hazak kandideeris 1989 Mustamäel Jegoroviga võidu ja kumbagi ei valitud. Oli teine voor!? Väljase vastu Pärnus kandideeris Heino Kiik.

10. 10. 2015
 
Õhkkonnast "Postimees" toimetuses

Tärkas lootus taas oma kunagises lehes kirjutama hakata, kui tuli teade Hardo Pajula asumisest peatoimetaja kohale. Nüüd ilmnes, et Pajula loobus sellest pärast toimetuse koosolekul käimist. Ju seisis seal õhk nii püsti,et ta soovitas kadakaid osta ja kadakasuitsu teha, et Kadastiku vaim sealt välja ajada. Veelgi tähelepanuväärsem oli Pajula soovitus tegevtoimetajale - osta gloobus. Selge märk, et pole Eesti asupaigast õigesti aru saadud. Asi, mida on on märgatud isegi Ukrainas, kui pidadda silmas vaid viimaseid sõnumeid.

24. 09. 2015
 
Putini interneti leheküljel uus loosung

Nii -Putinil on uus deviis, võetud esinemisest lastele - umbes saage targemaks ehk mitte midagi erilist. Lavrov aga teatas uue nüansi - üritati vallutada krimmi parlamenti.

02. 09. 2015
 
Väliseestlased olid nõus plagiaadiga

Ülo Ignatsi raamatu nägemine tuletas meelde, et käisin tema juures vist 1994 ja üsna proosalisel põhjusel - nägin kusagilt, et seal oli avaladatud minu "Õhtulehes" ilmunud artikkel, ent kui teise autori oma. Teemaks oli ettepanek Tallinn lõbumajaks muuta. "Autor" oli üks sell Eestist, kes oli seal nagu stazeerimas või... Kuna lugu oli otsast lõpuni minu oma, siis küsisin - Kas ta teab, et see on plagiaat? ja vastus oli lihtne - Teab küll!. Ju oli ka see mingi partei-ülene kokkulepe, millest kilkab Ruutsoo - neid märgistatud mehi võivad kõik kui loomi kohelda.

30. 08. 2015
 
Tervitus keskkomitee brigaadile

Palav tervitus keskkomitee brigaadile - teile vastu tulles teatan, et teie elavnemist on märgatud.

08. 08. 2015
 
Närukael ETV sümboliks

Nonii - Alatalu eiramises ja mittemainimises on siis uus tase - enne AKd näidati 15-minutilist ülevaadet ETV arrengust aastate kaupa ja 1968 puhul mainiti rahvusvahelist panoraami. Alatalu loodud saadet aga esindasid Joffe ja Põder. Kui esimese presenteerimisega võib veel nõustuda - ta tehti Adolf Slutski soovil toimetajaks, siis Põdra serveerimine on ikka rabav ja mõistusevastane. Suur osa TV töötajaid toona ja ka praegu ikka mäletavad, kuidas ta juba keskkomitee lektorina teisi esinejaid keelas, kuidas jätkas oma märatsemist TVs - kõik ju teadsid neid 2- ja 6-kuulisi ekraanikeelde teistele esinejatele, mida see maniakk jagas - ja nüüd ühtäkki sümbol!? Tõesti - kas seal majas ka niisgune mõiste nagu sovest - seda vist polegi mõtet eesti keeles kirjutada - on olemas? Või oli see Põdra ainukese õpilase tänu oma õpetajale Eesti TV välispoliitika saadete madalalelaskmise eest!?

19. 07. 2015
 
Rahvusvahelises panoraamis laulis "Peoleo"

Tänase EE (15.07) ülevaates mind mõistagi pole, ent Areeni osas kirjas ansambli Peoleo lood ja võin nüüd kindlalt kirja panna, et nad laulsid mulle 1968.a. Rahvusvahelise panoraami saates "Palgasõduri laulu" ehk "Olen sõjamees Vietnamis" - esimene poliitlaul Panoraamis.

15. 07. 2015
 
Kas Korb toob ka Made suurplagiaadi pinnale

Kuuldavasti on Korbi väitekirja 280st leheküljest 200 maha kirjutatud kolmelt autorilt. Tii Made "Rahvusvahelised organisatsioonid" 485st leheküljest sai tegelik originaal esitatud 420le. Mõlemal juhul tuleb tunnistada, et ausamad inimesed on Venemaal - Eestis algas ju koheselt superplagiaadi, mis ei saanud uudiseks olla, sest mahakirjutamine ehk kõige lihtsam rahateenimise võte õitses keskkomitee grupi väliskommentaarides juba aastaid, - umbkaitse. Selle murdmiseks tuli pöörduda Moskvas ja alles siis hakkasid ilmuma raamatu arvustused Eesti lehtedes ja moodustati komisjon. See tunnistas küll plagiaati, ent - kuna asi tulnuks kinni maksta välisvaluutas, siis kuulutati otsustajaks Moskva kirjastuskomitee. Pabereid aga sinna ei läkitatud.

25. 06. 2015
 
Postimees Ruutsoo ja Tallinna ülikooli eetikanõukogu

Asjad Eesti Vabariigis hakkavad imelikuks muutuma - Pressinõukogu pani Postimehe vabandama (19.06), kuna ühes artiklis oli väide, et Mihhail Kõlvart "oli tegelikult minemas riigikokku." Aga kuna too seda ei olnud ja väitis end mitte taoliselt väitnud, siis süüdistus missugune!? Ehkki "minemas-t" ei õhku ju midagi kategoorilist!? Võimalik, et tegemist on lihtsalt lipitsemisega vene poliitiku ees ja nüüd nii hakkabki Eestis olema, sest Pressinõukogu kuulutab, et PM "eksitas lugejaid." Samas on mul siiralt kahju, et antud pressinõukogu ei saa hinnata Ruutsoo kuulutamist välismaal, et Alatalu sai "sildistatud ja isoleeritud intelligentsist" - kategoorilisus missugune! Avalikkuse, sealjuures rahvsuvahelise avalikkuse ilmselge eksitamine. Tallinna linnaülikooli nn. akadeemiline eetikanõukogu aga leidis, et seltsimees Ruutsoo pole ei eksinud ja eetiline pealekauba. Hakka või ka teise rahvuse esindajaks.

20. 06. 2015
 
Julge revolutsioon

Vaatasin järgi 2010.a., kui Pihl esmalt soovitas Nestori maha võtta ja järgnes vasturünnak - sai Pihl toetusallkirju 147. Hääletus Mikser 309 Pihl 124 ehk allakirjutanud haihtusid ja Mikko 39.

Nüüd siis oli "Mina julgen" revolutsioon - Mikser taandus ja julgeid sai kokku 443, vastuhääli 39 ja rikutud sedeleid 25. Üldarv 517. ehk siis üle 80% julgeid.

Läks lihtsalt. Julges solvuda, julges kandideerida ja kuigi õhtul oli asi veel segane, oli pärast Mikseri taandumist julgeid mitte just julgete erakonnas enam kui küllalt.

31. 05. 2015
 
Omade taktikast

EP valimiste eel oli SDE veebruari lehes 10 kandidaadi pildid ja äsjases kõigi seisuga 16. mai ehk jälle puudu TA. Ehkki oli teada. Küll ikka on hea võrdsusest jutlustada.

Jätkan 27 kirjutatut 31. Autobussis jagati lendlehti - kõik - Alatalu ja isegi veepudelid olid kõigi-Alatalu nimega. Tuli lihtsalt ette, et pärast minu etteastet härjavõitlejana Peruus andis Mati Uesson "Ortos"? välja lõhnaõli Toreadoor. Pidi minema minu slaid, aga mul ei olnud vastavaid rõivaid! Nii et on olnud ka niisugusied pudelisilte.

31. 05. 2015
 
Omade tsensuur kaitsemin-is

Leidsin 3.09.2007 EPL huvitav nupp Õnne Pärl, üks väheseid eestlannasid Kabulis - teda ei kutsutud "ruuumi puudusel" Tartus toimuvale Afganistani konverentsile. Eelnes 7.06 samas lehes avaldatud lugu Pärli avalik kiri Toomas Kahur´´ile, et teda teeb kurvaks eestlaste osalus, sest okupatsiooniväed külvavad enda ümber vägivalda ja Eesti poliitikud ei tea, kuidas tegelikult selles riigis elatakse. 

Paistab, et tegu Eesti establishmenti firmaterminiga, sest mind ka ei kutsutud äsja "ruumi puudumisel" Meri konverentsile. Hea seegi, et kuu varem leiti mulle ruumi Pariisis toimunud konverentsi soliidsete esinejate reas.

19. 05. 2015
 
Vaikiv ajastu telemajas

See on Postimehe esiküljel 4. oktoober 2007 Allikmaa väidab vist, et vaadatavus ei loe - kõik on usalduse taga. Oleks nagu sm. Anupõllu õpilane. vt.

Huvitavat ka 5.10 numbris. Priit Rajalo artiklist tuleb välja, et TM olla nõudnud 1992 riigikogus kahte presidendikandidaati  - stenogrammide järgi oli see ikkagi keegi teine! Rein Veidemann päeviku kohaselt olla 13.06.1992 Savisaar pakkunud Merile kandideerimist n.ö. paralleelselt Isamaaga. Allikut aga üllatavat tänaseni, miks Savisaar toetas Taageperat.

17. 05. 2015
 
Remsu teeb jälle tellimistöid

Välisreisi tüttu saatus tagantjärgi pilk EPL 4. mai ilmunud Remsu Loole "MIda tahab EKRE?", mis olla kirjutatud pärast Mart Helme kolme raamatuga tutvumist. Kõva ettevõtmine ja ajakulu. Raske uskuda, et ta tõepoolest ka neisse piisavalt süvenes otsides - nagu ta väidab - "autori hinge". Raamatu igast kirjtükist vaatavat vastu militarism ja kõva käe igatsus ...enamvähem kõik artiklid püüavad rahvast oma valitsejate vastu ülews kihutada ... Helme vihkab Venemaad ja põlgab Ameerikat ... ksenofoobia on tema kinnisidee ... rahuslus, kõvakäelisus ja militarism istuvad ainult kasina intellektiga inimersepoegadele  ... ta on valinud eeskujuks 1918-34 kõvasti kära teinud vapsid ...  Artikli lõpp on eriti võimas elik vastus pealkirjas esitatud kõsimusele "Äkki on see hitlerism ilma Adolfita?" Ehk siis rääkides Helme mõtetest, sildistatakse hoopiski EKRE-t! Kelle tellimusel? 1989 oli just Remsu see, kes toimetuse ametliku esindajana tõi ise või teadis, et ümbrikuas on KGB mehe allkirjaga paberid kellegi vastu.

09. 05. 2015
 
Urmas Oti tapmisest

Sattusin kuulama Kersnat - kui Moskva ülikoolis õpetati Oti saadete abil, kuidas saateid teha, siis Tartu ülikoolis - loogiline, et ajakirjandusteaduskond - üritati teda ekraanilt maha võtta või midagi sinnapoole. Tõesti huvitav seltskond, kes tunnistab vaid omasid ja hävitab teisi. Ka poliitikas. Vaja vaadata Urmase poolt kirjapandut.

No lihtsalt ei saa aru, kuhu miski satub. Hakka või jälle märkmikusse kirjutama. See "nähtav teistele", "Raskus" "Pilt" "Lehitse" ja muud idiootsed korraldused on kirjutatud 20.aprill 2015.

20. 04. 2015
 
Zhdanoka grupi mees tuli tõde ütlema

Pilt selge, kust on tulnud korraldus Obama/USA-ga seostatava Ilvese ründamiseks. Rünnak algas ju samal ajal, kui Moskva eristas USA Euroopa Liidust ja hakkas esimest kõigis praegustes hädades süüdistama. USAga koos anti korraldus ka Ilvest Rünnata. Ja nii nagu äsjane skandaal Soomes, kus Põhjamaade kaitseministrite ühisavalduse peale erutusid koheselt teatud ringkonnad ja hakkasid presidenti kaitseminsitri vastu välja mängima, sündis sama ka meil. Ehk - nagu olen kolmel korral viiimase aasta jooksul kirjutanud ja teen seda kindlasti veel, - on meil praegugi parteid, mida 18. sajandi Rootsis kutsuti Moskoovia ja Prantsuse parteideks. Nii nagu nad on olemas kõigis Venemaa piiririikides! Kui tuleb soovitus-tellimus, hakatakse kohe tegutsema.

Mis puutub Tarandi halamisse presidendi pädevusest, siis lahkasin seda välissuhtlemise seaduse tegemist ja ka Ilvese + Tarandi Lennarti kaitsmise rolli selles oma artiklis "Eesti välispoliitilisest kontseptsioonist", mis ilmus TTÜ kogumikus "Poliitika. Riigiteadus. Rahvusvahelised suhted," 2014/6 - müügil teda pole, aga suuremates raamatukogudes on ta olemas.

Üks muigega seik veel otsa. Mõistagi mind teatud ringkondades ei loeta jne. Eile kiirelt tellitud Ilvese väljaütlemise kommentaari kirjutades panin kogemata The Sunday Telegraphi asemele The Sunday Times ja täna hommikul kuulsin Eesti raadio diktorilt - pärast Tarandi esiletõstmist jmt., et Ilves arvas midagi The Sunday Times´is.

Lisan sedagi, et Tarandi loogika Ilvese-Paedi asjus langes kokku Yana Toomi Talliinna TVs öelduga. Rääkimata sellest, et Paet, Toom ja Tarand tegelevad kõik järsku Eesti koduste asjadega, mitte Eesti asja ajamisega Euroopas. Kas nende valijad ka sellest aru saavad?

13. 04. 2015
 
Sulid vahetavad taktikat

EKP Keskkomitee ja made fanattide kamp vahetab taktikat - täna tituleeriti mind juba Rahva Hääle autoriks ja keskkomitee töötaja tiitlist on silmatrokavalt loobutud. Samas tõesti rabav - ei mäletata, mida keskkomitee töötajad rääkisid, aga mäletatakse, mida mina Kohtla-Järve väikses asutuses ütlesin! On ikka mälu või odav taktikaline võte. Kirjutet 4.04 - no ei saa aru, kuidas seda täita. Kirjutamise isu kohe kaob.

04. 04. 2015
 
Ei saa aru

Ei saa aru, miks ta kuupäevi enam ei lisa ja mis on vahe "blogi" ja "Lisa uus sissekanne blogisse". Blogi on ju pidevalt muutuv asi!? Sinna ju lisataksegi kogu aeg midagi - nüüd aga läheb asi kahes jaos?! Süsteemide peavad olema lihtsad ja nende täiustamise eesmärgiks saab olla vaid lihtsustamine - siin aga ei tunne ma end enam lihtsalt ära varasemaga võrreldes siin kast, seal kast, mingid totrad nupud ja ruudud....

10. 03. 2015
 
Tiit Vähi helistas, Edgar pole helistanud

Edastasin eille Tiit Vähile TTÜ Poliitika, riigiteadus, rahvusvahelised suhted viimase ja viimaseks jääva 2014/6 numbri, kus Eesti välispoliitilise kontseptsiooni sündimist-mittesündimist lahates teen juttu ka Tiit Vähi formuleeringust, mille sünnitas Lennarti & saamatus ja saamatu heietamine. Helistas täna, kiitis ja kinnitas oma jäämist artiklis toodu juurde ning sarjas Lennartit ja Laari, kes hakkasid juhinduma välissaatkonnast. Vaagisime pikalt peaministrite debatti ja selle koha pretendentide isikuid. Kutsus Pühajärvele. Samas pean ütlema, et viisin Edgar Savisaarele sama numbri, kus tema toonasele välispoliitilisele kavale on pühendatud koguni terve artikkel ja - ei kippu ega kõppu. See oli kirjutet 10.03

10. 03. 2015
 
Marianne Mikko lahkus ETVst

Sattusin sundoodates lehtisema ülevaateraamatut "Eesti Televisioon 1955-2004. Arvud. Faktid. Sündmused. , kus, olen sellest juba kirjutanud - mind ei ole olemas, Sedapuhku tegin tõelise avastuse, leides kronoloogiast lk.112 põrutava sündmuse - "2003 jaanuari lõpp - Marianne Mikko lahkus ETVst. Pea sama kõva uudis kui äsjane Lydia Koidula võrdlemine A.S-iga - käsi ei tõuse nime väljakirjutamiseks. Sama loogikat kasutades tuleb loota, et kunagi märgitakse: Detsember 1978 - EKP keskkomitee töötajate nõudel ja kadedate kollegide vaikimise juures kõrvaldati Toomas Alatalu ekraanilt. See oli kirjutet 9.03

09. 03. 2015
 
Valimistulemustest

SDE sai Tallinnas 1x igas ringkonnas ringkonnamandaadi, ent tänu kahele uustulnukale vähem hääli kui varem - Solvak nagu ütles, et tagasiminek oli kõikjal.

Ossinovski ehk SDE sai Ida-Virumaal ringkonnamandaadi tänu +12 häälele! Ja jäo 4 aastat tagasi sellest ilma -20 häälega (4670 ja 4650).

Vaene Maire Aunaste - nii napp häältesaak ehk - kuidas selle rahvalemmiku auraga ikka on!?

See oli kirjutet 2.03

02. 03. 2015
 
Nüüd siis propagandist ka Ruutsoo armust!

Ütlen ausalt, et ei saa neist korraldustest "vali kaal" ja "klooni" mitte mõhkugi aru, sest kui kirjutada, siis on kõik kaalukas ja end kellekski või millekski kloonida ??? Minu peahuvi on fikseerida ja panen kirja, et põgus pilk kasvõi Eesti ainsale Ukraina aastataguste sündmuste analüüsi kommijate numbrile näitab, et seda loetakse. Aitähh toimetajale, et ta vaatamata pikkusele siiski ilmus, mis sest et Postimees.ee kirjasaatja rubriigis, kus 1983.a. Edasis alustatud ja 1999. a.a Postimehes taasjuurutatud asjatundjate väljalülitamise operatsiooni tulemusena saavad tometaja hea tuju korral sõna ka asjatundjad. Et mitteasjatundjatel ja võõraste mõtete edastajatel oleks pidu 365 päeva aastas ja võimalus rahas supelda, sest lugeja kiri on teatavasti tasuta. Ütlen seda seepärast, et nii nagu olid EKP Keskkomnitee töötajad rahamaiad - mida kinnitavad ka nende "memuaarteosed", nii on seda ka nende tänased järeltulijad (osalt ka ise, kes veel elus). Igal juhul on huvitav lugeda nende reageeringuid, kes 35 aastat tagasi enda arvates kõrvaldasid Alatalu täielikult, aga too elustub ikka ja jälle. Nüüd siis on tulnud kommijatel mitu sähvakut - Alatalu teenib pensionirahale lisa ja Alatalu on propagandist ehk makstud sõnavõtja - enne Keskkomitee (selle termini jätkuv kasutamine kinnitab, et tegu on ekskeskomiteelaste ja seal kinnitatud tegelastega), nuud Washingtoni teenistuses. Ent kus on teie ja teie peremeeste Ukraina analüüsid? - pea ei võtnud siis ja ei võta ka praegu!? Allajäämise tunne oli neil siis ja on ka praegu - sellest ka asjatundjate ärakeelamine - pluss selge mure, et Venemaa seisukohad peale ei jää. Mõni kasutab ju siiani vaid vene allikaid.

Suursuli ja mitme võimu tööriist ning end välismall "keskkomitee"- spetsialistina Ruutsoo aga vaikib. Küllap varsti saab teda ergutatud.

21. 02. 2015
 
Uus kujundus

Sain uue kujunduse ja püüan sisse elada. Õudne - kõik on lahterdatud ja idiootseid sundkäike täis nagu Orwelli Loomade riigis - parem elada internetita -ei saa ka hõigata!

25. 01. 2015
 
Ida-Euroopa uus ajalugu sünnib!

Rääkisin sellest oma kahel viimasel avalikul slaididega loengutel Saaremaal ja Olympias ning olen Pärnu Postimehes kirjutanud aastat kolm: Ukraina äraminek Euroopasse toob kaasa Teise maailmasõja ajaloo ümberkirjutamise - asi, mida üritasid poolakad veel 2004, meiesugustest väikestest rääkimata. Kreml jagab seda hästi ja siit erakordsed rünnakud Poola välisminister Gregorz Schetyna vastu, kes 21 teatas, et Ukraina (rinne) vabastas Oswiencimi ja kordas seda korraliku täpsusega täna 23, laskmata end venemeelsel või lihtsalt puudulike teadmistega ajakirjanikul provotseeerida. Varem oli sama oktoobris 2014 öelnud USA suursaadik Serbias. Schetyna on muide ajaloolane ja oli 2010 Poola presidendi kt. (pärast Kaczynski hukkumist ja enne Komorowski ametisse astumist.

Asi selles, et poolakad teavad asju, mida meie NSVL järglased ilmselt veel piisavalt ei tea. Arvata võib, et vastavaid arhiive ei avata. Üldpilt on aga teada. Nimelt - 1944 võttis Stalin ühe ja ainsa korra kokku Ülemnõukogu ja seadustas liiduvabariikide välis- ja kaitseministeeriumid. Seda ettevalmistusena kõigi 15 liiduvabariigi astumiseks ÜROsse. Sealtpeale hoolitseti ka selle eest, et rahvusvabariike vabastaksid rahvusväeosad (k.a. Eesti laskurkorpus) ja need oleksid nagu midagi iseseisvat - nagu seda olid ka Poola armeed Nõukogude rindel-, asi,  mida etendati just liitlaste ees. Jossifi ponnistused kandsid vilja, sest ÜRO asutajateks said NSVL, Ukraina ja Valgevene. 1945-46 mäng jätkus - välisasjade rahvakomissarid (Eestist H. Kruus) osalesid rahukõnelustes ja alles külma sõja algus tegi sellele mängule lõpu. Andes hulganisti fakte tõestamaks näiteks Ukraina iseseisvast osast - ehkki Nõukogude Armee koosseisus -  teises maailmasõjas 1944-46 - olen sääraseid ukraina-keelseid raamatuid juba sirvinud.

23. 01. 2015
 
Uusvenelane hämmingus eestlaste tasemest

Peavoolumeedia on juurde saanud uusvenelasest kommentaatori - Artjom Troitski, kes muusika kõrval hakkas kirjutama ka poliitikast. Uustulnukana pole tal mõistagi raske vajakajäämisi märgata ja nii täheldaski ta Vilniuses võiu Kaunases toimunud julgeolekukonverentsilt, et mitte keegiei rääkinud Venemaaga ühenduses Hiinast. Aga säärane see Eesti ja ju siis ka Läti, Leedu ametlike ja lubatud (ka konverntsidele kutsumise mõttes) ekspertide tase on. Jääb vaid soovitada, et võinuks kutsuda mõne Pirita Majandusgümnaasiumi abituriendi ka, sest neil on kindlasti ettekujutus Eesti-Venemaa-Hiina-USA seotusest tänases poliitikas olemas.

23. 01. 2015
 
Ukraina 2014 ja 1980

Täna tuli Kiievist sõnum, et Desovetiseerimise konverentsil 13. detsembril peetud ettekanne läheb avaldamisele kogumikus. Niisiis saan publikatsiooni Ukrainas - sel aastatuhandel ja sajandil esimese. Koos Courtois, Vondra jt. Eelmine - artikkel revolutsiooniteooriast ilmus 1980 soliidses ajakirjas Voprossõ Filosofi ja see oli mulle suur läbimurre, sest 1978 kõrvaldati mind teleekraanilt ja mujaltki ning kõige tõsisem probleem tekkis teadusartiklitega ehk siis õppejõu tööplaani täitmisega. Seakari Valges majas muidugi hõõrus käsi, kui mul küpses läbimurde plaan. Otse öeldes oli artikkel Marina teene, ent mul avanes ka kohe võimalus Keskkomitee seakarja nurka mängida, sest teatasin  Moskvasse teatada, et näete - mul ilmus artikkel igati soliidses väljaandes Kiievis, vabariigis aga juba mitmendat aastat --- Minu lugu suunati TA toimetistesse ja kuigi Maamägi ja Kahk kirjutasid segased retsensioonid, artikkel  ilmus 1982 ja samal aastal pääsesin Eduard Tinni toetusel Kuuba autori Iraani-raamatu refereeeringuga Referativnõi sbornikusse ja olingi august väljas! Enamgi veel - teistel n.ö. kodused publikatsioonid, mul Kiiev ja Moskva. Ja siis tuli ka kutse AKsse kuniks Põder telemajja laiutama prantsatas.

16. 01. 2015
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee