Blogi
EKP keskkomitee propagandabande manala suurenes

Kuna tänast surmateadet saatsid kummalised kiidulood FBs, siis paar märkust tõe huvides. Need on kirjas ka minu mälestustes, mida korjati vist 15 ja uuesti 9 aastat tagasi, aga mis põletasid kellegi käsi ehk siis nad kusagil on, aga mul ka algmaterjal talletatud. Niisiis - mina tegin eile-täna manalateele läinust RSRi 3. presidendi riigipöördemänguga - see oli RSRi esimene show-etendus, mis läks publikule hästi peale ja tuli meie mainele kasuks. Hiljem ei suhelnud pikalt, kuniks ta ilmus Keskkomiteesse ja oli üks peamisi Anupõllu-Põdra bande soosijaid ehk ETV taseme allaviijaid. Arvatavalt ka peamine minu Ladina-Ameerika raamatu ärakeelaja, sest käsikirja tagasipilduja - tehke seda 3-4-meetrilt - Talts vaid esindas kedagi. Seejuures esindas Toomas Leito seda kampa EKP Keskkomitees, kes jäid teise-kolmandajärgulisteks ülikoolides, ent Valgesse Majja jõudnult kukkusid neist omal ajal edukamatele tagasi tegema ehk kohta kätte näitama. Mul seal kusagil kirjas mitu kahekõnet stiilis - kas sa ikka arvad, et me oleme endiselt ülikoolis?! Teine samasugune tüüp oli Aare Laanemäe, kes nüüd ilusaid luguraamatuid endast produtseerib.

Kriis võtab alasti ka ajakirjanduse lipulaeva

Olen korduvalt kirjutanud - ja minu teadustöö oligi ju sellest -, et kriisid võtavad kõik alasti. Ehk siis toimid nii nagu tegelikult oled. Riigikogu avaldus "Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest" ei pääsenud peavoolumeediasse - avaldas vaid Õhtuleht. Põhjus teada - 28 riigikogulase kangelaslik vastuhakk, keda ei saa nimetada teise riigi käepikenduseks ehkki lubatakse KohtlaJärve linnapeal kinnitada, et Putin pole agressor) ja Poola toetamine. Ja ikkagi oli üllatuseks Poola ründamine PM esikaanel 19. märtsil. Kaks päeva varem olid Prantuse võimud lihtsalt konfikseerinud kolm veoautot Inglismaale siirduvat kaupa puhastusvahendite ja maskide näol. Normaalne käik kriisi ajal. Poolakad nõudsid piiril seda, et Eestist pärit reisijad (oleg, keda tõttasid intervjueerima ajalehe vene toimetuse reporterid) jätaksid oma isiklikud või rendiautod maha ja istuksid suurematesse sõidukitesse. Normaalne nõue kriisi ajal. Päev varem ehk 18.03 ründas Putin krimmis järjekordselt Poolat (poolafoob!?) Ukraina pärast - tegid poloniseerides sealsetest venelastest ukrainlased. Ka sellest ei jõudnu meie meediasse midagi. Järgnes Eesti valitsuse pöördumine Soome valitsuse poole päästmaks pendelrändlemist ja mittepöördumine Läti valitsuse poole, kui ilmnes, et ei Riias ega Tallinnas teata, kui palju lätlasi käib Lõuna-Eestis ja eestlasi Põhja-Lätis tööl. Kui siiani sai veel Eesti ühes väljaandes mainida midagi kriitilist teise kohta, siis nüüd on tsensuur täielik - kriisi ajal mätsime teineteise vead kinni, est muidu pole mõeldav mõlema poole ladviku koos võimul püsimine.

 
Uus kujundus

Sain uue kujunduse ja püüan sisse elada. Õudne - kõik on lahterdatud ja idiootseid sundkäike täis nagu Orwelli Loomade riigis - parem elada internetita -ei saa ka hõigata!

25. 01. 2015
 
Ida-Euroopa uus ajalugu sünnib!

Rääkisin sellest oma kahel viimasel avalikul slaididega loengutel Saaremaal ja Olympias ning olen Pärnu Postimehes kirjutanud aastat kolm: Ukraina äraminek Euroopasse toob kaasa Teise maailmasõja ajaloo ümberkirjutamise - asi, mida üritasid poolakad veel 2004, meiesugustest väikestest rääkimata. Kreml jagab seda hästi ja siit erakordsed rünnakud Poola välisminister Gregorz Schetyna vastu, kes 21 teatas, et Ukraina (rinne) vabastas Oswiencimi ja kordas seda korraliku täpsusega täna 23, laskmata end venemeelsel või lihtsalt puudulike teadmistega ajakirjanikul provotseeerida. Varem oli sama oktoobris 2014 öelnud USA suursaadik Serbias. Schetyna on muide ajaloolane ja oli 2010 Poola presidendi kt. (pärast Kaczynski hukkumist ja enne Komorowski ametisse astumist.

Asi selles, et poolakad teavad asju, mida meie NSVL järglased ilmselt veel piisavalt ei tea. Arvata võib, et vastavaid arhiive ei avata. Üldpilt on aga teada. Nimelt - 1944 võttis Stalin ühe ja ainsa korra kokku Ülemnõukogu ja seadustas liiduvabariikide välis- ja kaitseministeeriumid. Seda ettevalmistusena kõigi 15 liiduvabariigi astumiseks ÜROsse. Sealtpeale hoolitseti ka selle eest, et rahvusvabariike vabastaksid rahvusväeosad (k.a. Eesti laskurkorpus) ja need oleksid nagu midagi iseseisvat - nagu seda olid ka Poola armeed Nõukogude rindel-, asi,  mida etendati just liitlaste ees. Jossifi ponnistused kandsid vilja, sest ÜRO asutajateks said NSVL, Ukraina ja Valgevene. 1945-46 mäng jätkus - välisasjade rahvakomissarid (Eestist H. Kruus) osalesid rahukõnelustes ja alles külma sõja algus tegi sellele mängule lõpu. Andes hulganisti fakte tõestamaks näiteks Ukraina iseseisvast osast - ehkki Nõukogude Armee koosseisus -  teises maailmasõjas 1944-46 - olen sääraseid ukraina-keelseid raamatuid juba sirvinud.

23. 01. 2015
 
Uusvenelane hämmingus eestlaste tasemest

Peavoolumeedia on juurde saanud uusvenelasest kommentaatori - Artjom Troitski, kes muusika kõrval hakkas kirjutama ka poliitikast. Uustulnukana pole tal mõistagi raske vajakajäämisi märgata ja nii täheldaski ta Vilniuses võiu Kaunases toimunud julgeolekukonverentsilt, et mitte keegiei rääkinud Venemaaga ühenduses Hiinast. Aga säärane see Eesti ja ju siis ka Läti, Leedu ametlike ja lubatud (ka konverntsidele kutsumise mõttes) ekspertide tase on. Jääb vaid soovitada, et võinuks kutsuda mõne Pirita Majandusgümnaasiumi abituriendi ka, sest neil on kindlasti ettekujutus Eesti-Venemaa-Hiina-USA seotusest tänases poliitikas olemas.

23. 01. 2015
 
Ukraina 2014 ja 1980

Täna tuli Kiievist sõnum, et Desovetiseerimise konverentsil 13. detsembril peetud ettekanne läheb avaldamisele kogumikus. Niisiis saan publikatsiooni Ukrainas - sel aastatuhandel ja sajandil esimese. Koos Courtois, Vondra jt. Eelmine - artikkel revolutsiooniteooriast ilmus 1980 soliidses ajakirjas Voprossõ Filosofi ja see oli mulle suur läbimurre, sest 1978 kõrvaldati mind teleekraanilt ja mujaltki ning kõige tõsisem probleem tekkis teadusartiklitega ehk siis õppejõu tööplaani täitmisega. Seakari Valges majas muidugi hõõrus käsi, kui mul küpses läbimurde plaan. Otse öeldes oli artikkel Marina teene, ent mul avanes ka kohe võimalus Keskkomitee seakarja nurka mängida, sest teatasin  Moskvasse teatada, et näete - mul ilmus artikkel igati soliidses väljaandes Kiievis, vabariigis aga juba mitmendat aastat --- Minu lugu suunati TA toimetistesse ja kuigi Maamägi ja Kahk kirjutasid segased retsensioonid, artikkel  ilmus 1982 ja samal aastal pääsesin Eduard Tinni toetusel Kuuba autori Iraani-raamatu refereeeringuga Referativnõi sbornikusse ja olingi august väljas! Enamgi veel - teistel n.ö. kodused publikatsioonid, mul Kiiev ja Moskva. Ja siis tuli ka kutse AKsse kuniks Põder telemajja laiutama prantsatas.

16. 01. 2015
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee