Blogi
EKP keskkomitee propagandabande manala suurenes

Kuna tänast surmateadet saatsid kummalised kiidulood FBs, siis paar märkust tõe huvides. Need on kirjas ka minu mälestustes, mida korjati vist 15 ja uuesti 9 aastat tagasi, aga mis põletasid kellegi käsi ehk siis nad kusagil on, aga mul ka algmaterjal talletatud. Niisiis - mina tegin eile-täna manalateele läinust RSRi 3. presidendi riigipöördemänguga - see oli RSRi esimene show-etendus, mis läks publikule hästi peale ja tuli meie mainele kasuks. Hiljem ei suhelnud pikalt, kuniks ta ilmus Keskkomiteesse ja oli üks peamisi Anupõllu-Põdra bande soosijaid ehk ETV taseme allaviijaid. Arvatavalt ka peamine minu Ladina-Ameerika raamatu ärakeelaja, sest käsikirja tagasipilduja - tehke seda 3-4-meetrilt - Talts vaid esindas kedagi. Seejuures esindas Toomas Leito seda kampa EKP Keskkomitees, kes jäid teise-kolmandajärgulisteks ülikoolides, ent Valgesse Majja jõudnult kukkusid neist omal ajal edukamatele tagasi tegema ehk kohta kätte näitama. Mul seal kusagil kirjas mitu kahekõnet stiilis - kas sa ikka arvad, et me oleme endiselt ülikoolis?! Teine samasugune tüüp oli Aare Laanemäe, kes nüüd ilusaid luguraamatuid endast produtseerib.

Kriis võtab alasti ka ajakirjanduse lipulaeva

Olen korduvalt kirjutanud - ja minu teadustöö oligi ju sellest -, et kriisid võtavad kõik alasti. Ehk siis toimid nii nagu tegelikult oled. Riigikogu avaldus "Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest" ei pääsenud peavoolumeediasse - avaldas vaid Õhtuleht. Põhjus teada - 28 riigikogulase kangelaslik vastuhakk, keda ei saa nimetada teise riigi käepikenduseks ehkki lubatakse KohtlaJärve linnapeal kinnitada, et Putin pole agressor) ja Poola toetamine. Ja ikkagi oli üllatuseks Poola ründamine PM esikaanel 19. märtsil. Kaks päeva varem olid Prantuse võimud lihtsalt konfikseerinud kolm veoautot Inglismaale siirduvat kaupa puhastusvahendite ja maskide näol. Normaalne käik kriisi ajal. Poolakad nõudsid piiril seda, et Eestist pärit reisijad (oleg, keda tõttasid intervjueerima ajalehe vene toimetuse reporterid) jätaksid oma isiklikud või rendiautod maha ja istuksid suurematesse sõidukitesse. Normaalne nõue kriisi ajal. Päev varem ehk 18.03 ründas Putin krimmis järjekordselt Poolat (poolafoob!?) Ukraina pärast - tegid poloniseerides sealsetest venelastest ukrainlased. Ka sellest ei jõudnu meie meediasse midagi. Järgnes Eesti valitsuse pöördumine Soome valitsuse poole päästmaks pendelrändlemist ja mittepöördumine Läti valitsuse poole, kui ilmnes, et ei Riias ega Tallinnas teata, kui palju lätlasi käib Lõuna-Eestis ja eestlasi Põhja-Lätis tööl. Kui siiani sai veel Eesti ühes väljaandes mainida midagi kriitilist teise kohta, siis nüüd on tsensuur täielik - kriisi ajal mätsime teineteise vead kinni, est muidu pole mõeldav mõlema poole ladviku koos võimul püsimine.

 
Tsensuur ERRis

Täna on kodaniku päev ja eile avastasin, et olen ERR uudistes põlu alla sattunud. Katse midagi kommenteerida andis punase kirja "Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud". Proovisin teise looga - sama! Mul oli nendega isegi pea aasta toiminud leping, ent siis hakkasid tõrked ja huvitav, et Moldova artilkli miiteavaldamise pärast - 18.06 sai pakutud. Kentsakas lugu, sest nägin sündmusi ette - Moldovas käib oma antimaidan tänavail tänaseni ehk neljdant kuud! Rääkimata sellest, et oleme saatusekaaslased - meid võeti korraga N Liitu ja Moldova on üks Eesti välispol. prioriteetidest. Kuna ma pole seal enam avaldamiskõlbulik, siis olen aegajalt mõned anonüümsed kommentaarid visanud ja ju siis miski kedagi ärritas! Nagu asjatundja ikka mitteasjatundjat ärritab! Kuuldavasti algavat asi kommentaaride kustutamisest, mida ngu pole märganud. Päris ära "piiramine" on selgelt kraad või mitu kõrgem asi. Eesti TV piirab mind keskkomitee lektorite vaimus ja nende õpipoisi eestvedamisel juba 37 aastat, huvitav - kaua ERR kavatseb seda teha? 

26. 11. 2015
 
Eve Kivi eiramisest

LPs on 21.11 intervjuu Eve Kiviga , ilmselt 20s mitme nädala jooksul, sest meie ajakirjanikud kohe ei osak teisiti - üks käes, siis juttu temast kõikjal, ent on paar mõtlemapanevat momenti. Eestis ei osata inimesi nende eluajal hinnata... Kiidu laulud pärast surma ja enesetappe, sest leidsid endid olevat mittevajalikud... Jaak Tamleht äsja Õhtulehes, kui andekas aga aeti teatrist minema ja suri teatri transamehena südamevalust... Eve Kivile on pakutud eesti teatrites vaid ühte rolli... Taasiseseisvunud Eestis mänginud vaid ühes filmis "Tulivesi"... Ei kõlba isegi seriaali

21. 11. 2015
 
Eesti esisõjarditest

Esimeseks on kindlasti ajakirjanik Vahur Lauri, kel - ei tea kelle korraldusel - tuli pähe idee, et Eesti peaks kohe sõtta astuma ja lasi kaitseminisitril, välis- ja EA komisjoni eimehel, peaministril ja vist kellelgi veel Aktuaalses Kaameras seda luulut kommenteerida. Ajakirjaniku võim oli masendav, ehkki kõik küsitletud pidid möönma, et pole palvet sõtta minna. Kas ehmunud televaatajad seda ikka märkasid?!

Minu mäletamist mööda 2003, kui Kristiina Ojulandi adrenaliin teiste sõtta saatmisest tõusis, sihukesi ajakirjanduslikke ettevõtmisi ei olnud. Täna ennustab sõtta minemist ka Eerik-Niiles Kross, kes mõistagi teenib mõne vabariiklasest jänki huvi ja näete, sai ikkagi Ameerikas käia ja Kärt jäi pika ninga!, ent - ehk enne mõtleks, kuidas ja kas NATO ja Venemaa ikka mahuvad Süüriasl koos tegutsema ja alles siis hakkaks eestlasi sõtta ajama. Kuna täna said ameeriklased lõpuks ometi - rohkem kui aasta juba möödas! - ühe naftavoori puruks lastud, siis ehk ei võtagi sõja lõpetamine palju aega ja tähelepanuvalus Gallia kukk kireb niisama.

16. 11. 2015
 
Edgar juutidest, kapost ja putinist

Ehk lugemisoskusest. ES jutt 5.11 Maalehes kannab pealkirja Avaldan mõju kogu Eesti rahvale, mis mõistagi on õige. Tema lisalärm, et kõik ei ilmunud ja see avaldati Delfis tagas kindlalt selle, et seda kõike ka loeti. Sestap - esimesena annab ta tead, et oli vaat et viimane, kes kohtus iisraeli peaminister Rabiniga Pariisis ja mõistagi siis, kui ES oli siseminister ehk siis jõudis lahkuda skandaaliga enne kui Rabin tapeti. Üheks kõneteemaks olid mõistagi praakrelvad ja ... tehing ise. Sealjuures tsiteerib ta peaministri abi, mida Rabini ennast ja kogu jutu mõte mõistagi viidata sellele, kellega tema asju ajab. Toona ja ka praegu. Seejärel saavad oma vitsad isamaalastest kapolased siis antakse Slutskile tuginedes teada Reformi koostööst Venemaaga ja lõpuks saab Eesti rahvas teada, et Putin on käinud ka Keskerakonnabüroos Toompeal!

08. 11. 2015
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee