Blogi
 
vanker 1965 ja vanker 1989

Olin Nicaraguas 8-9-89 ja kui nüüd loen, et Stalin ja Breznev ratsutasid kohale ja viidi vankril ära, siis sarnane asi toimus ju ka esimestel üliõpilaspäevadel 1965 - Laur Karu hobusega ees ja kõige halvem tudeng ja õppejõud vankril. Ja pärast kirjutati, et kõik algas 1968.a.

12. 09. 2018
 
Venemaa telejaamadele kommenteerimisest

Olen seda teinud nii riigikkogus olles, kui väljaspool seda. Riigikogu päevil jagasin kommentaare 7-8-le riigile. Tänaseni välja, kui kommenteerisin Nestor-Kaljulaidi juttu Baltnewsile. Nad helistasid ka mulle Portugali, ent siis loobusin juttu alustamata öeldes, et olen infost väljas. Tagasitulles avastasin, et just 30.-31. augustil olid Postimehes ilmunud paljastused nende tegevuse kohta. Mõistagi teeb see paljud ettevaatlikuks, eriti kui lugeda Yana Toomi tentsiku kommentaare. Nüüd võib ka nii olla, et nad ei saa enam kõigilt kommentaare. Aga neil on vähemalt võimalus arvata oma raadios ja TVs. Keeldun mina tegemast, kaotan ühest vähestest võimalustest eksperdina esineda ehk siis - miks ma üldse selle alaga tegelen, kui puudub väljund! Kui Eesti kanalid ei taha ja lepivad nõrga kvaliteediga, harin parem välismaalasi.

Tegelikult on Eesti ikka paras kaakide ja aferistide riik, kus asjatundmatute või lihtsalt nõrk  seltskond võib info jagamise monopoliseerida ja sundida kõiki nende mulinat kuulama-lugema. Asjatundjaid nagu poleks olemaski! Eks seda teata ka Venemaal ja osatakse asju sättida - kui tagantjärgi mõne ajalehe suuna muutus ja Alatalu lugude ärakeelamine sünkrooni panna ning meenutada, kes siis kommentaare hakkas küsima, siis võib ikka teatud loogikat näha küll. Vene välisministeeriumi sissesõidukeelust on möödas kolm kuud ja ... on neid, kes enam ei helista ja neid, kes helistvad edasi + mõni uus. Jällegi terenduvad sünkroonsed muudatused. Haistan huvitavaid järeldusi, aga ega sellest Eesti välispoliitika ja selle propaganda huvitavamaks lähe - pole lihtsalt taset. Isegi pikas Trumpi-Obama võrdlusloos on 2 aastat olulist puudu ja üldistuste tulemuseks moonutatud pilt. Vastulugu kirjutada pole mõtet, sest seda ei avaldata või ei maksta raha. Sestap pigem uurin enda lõbuks kuidas Paulusest Sauluse tegemise 4. etapp kulges.

11. 09. 2018
 
Facebook'i tsensuur meenutab tõesti Nõukogude oma

Kuidas keegi, aga mina küll kinnitan, et Varro Vooglaidi avalikustatud FB tsensuur ja seejuures tähtajaline - 30 päeva - meenutab Nõukogude tsensuuri aega ja selle toimimist. Täpselt sama moodi käitus EKP Keskkomitee lektor Vambola Põder mind ekraanilt eemaldades - 30ks päevaks või kolmeks kuuks või siis koguni 6ks kuuks. Sündis see 1983-85, kui - esmalt meenutan, et Enn Anupõllu korraldusega lõpetati minu esinemised detsemebris 1978 ja siis möödus neli aastat, enne kui välissaadete toimetaja ametit pidanud Rein Soomets kutsus mind AKsse kommentaare tegema. Mõistagi polnud see Rahvusvaheline panoraam, saade, mille ma lõin ja mida minu ärakeelajad järgnevalt enda omaks kuulutasid - nagu see on kirjas ka kõigis järgnevalt ilm unud raamatutes, aga seegi asi. Paraku jõudis just siis ringiga ETVsse Keskkomiteest eemaldatud, kuid tiitli säilitanud Põder. Mõistagi läks tema alluvusse AK ning tsirkus algas. Ekraanikeelde tuli robinal ja ikka ootamatult. Suhtlesime tema tahtsi vaid telefoni teel ja ega ma muud esinemiskeelu kohta kuulnud kui see, et - "mina nii ütlen." Keskomitee bande süüdistas kõik need aastad mind ideoloogilistes eksimustes, et siis lisada retsept - hakka teksti maha lugema või vähemalt käes hoidma nagu teised. Oligi kõik!

Miks ma seda jälle kirjutan - maniaki märatsemist teadis kogu telemaja ja algul püüti seda võtta huumorina ehk siis mind lohutati. Pärast 3-4ndat korda (ei hakka päevikut vaatama, aga neid sundpause oli vist 8) aga tekkis juba vaikus ehk siis kõik võtsid toimuvat kui midagi loomulikku. Kui kaabaka õigust teha, mida tahab. Tahaks siiralt loota, et sama ei kordu Varro Vooglaidi ja teistega, kelle kallale mingid pseudoainuõigete kambad on läinud. Need FB kohalikud agendid tuleb ikka päevavalgele tuua ning teha avalik analüüs - mis õige, mis vale. Naljakas on juba karistuse pikkus - 30 päeva. Kas tõesti saab normaalsest, väljakujunenud inimesest 31. päeval sootuks teine inimene kui ta isegi ei tea, mis mõnele tundmatule ei meeldinud!?

12. 08. 2018
 
Trump teeb inimesed targaks ja Vene partei tegutseb

Praegu näidati suure aplombiga Andreas Kaju esinemist, kes kinnitas, et siiani püüdis Trumpi lauseid analüüsida - õigemini küll vaid n.ö. poolt sobilikest lausetest ja nüüd saavat aru, et see oli vale. Kena kuulda, aga miks pidi temasuguste käes olema arvamise monopol poolteist aastat!

Märksa huvitavam on Raimund kALJULAIDI KIIRE JÄRELDUS, ET LÄÄS VÕIVAT END KAITSTA KA ILMA tRUMBITA. kIRJUTan siia ka, et kui vastasin teatele, et olen arvatud Venemaa nimekirja, siis rääkisin ühele pikalt, et kükkap see teeb nüüd avalikuks Vene partei olemasdolu Eestis nii nagu olid Prantsuse ja Vene parteid Vene impeeriumis. Lobjakas on juba mitu julget lugu pannud, ... ja mina ootan teist päeva oma loo ülesse panekut.

18. 07. 2018
 
USA saadik ja Vene kultuuriruum

Printsipiaalsus on kena ja diplomaaditöö köögi avamine huvitav. Lahkuv USA suursaadik  James D. Melville kinnitab, et armus Venemaal töötades sealsesse kultuuriruumi ja Eestis töötades oli võimalus külastada vene kultuuriruumi Eestist lahkumata (LP, 7.07). Ka need sõnad on talt kätte saadud Narvas, kus Ameerika tudengid õpivad vene keelt.

08. 07. 2018
 
Autoreferaadi põletamisest

Uus Moskva musta nimekirja kandmine tuletas mitu asja meelde, millest osa ilmselt näevad ka trükivalgust, ent oli ka nüanss, mis meenus hiljem. Tegelikult oli mul töö valmis 1975 ja kaitsmiseajaks 23.märts või 23.aprill. 15ndal kuupäeval aga saadeti kogu süsteem laiali ja üks esimesi otsuseid oli, et 300 lk asemel olgu töö pikkuseks 150 lk. Sestap algasid uued kaitsmised alles 1976.a. Minu autoreferaat trükiti TPI trükikojas - kusagil tänase Kristiine keskuse taga. Minu kontseptsioon, et rev. situatsioonil on vaid 2 ja mitte 3 tunnust (1915.a. definitsioon) , nagu kõikjal kirjas - mille ma ka Lenini enda hilisemate tööde põhjal ära tõestasin, tõstis nii Tartu kui Tallinna kateedrid tagajalgadele - Leningradis istusid mehed maha ja kontrollisid tekstid üle, siis erupolkovnik Boris Tamm, kes oli TPI kateedri juhataja tegi mulle ootamatu otsuse - seda trükikojas, kus kokku saime, et kogu trükiarv - 150 eks - tuleb ära põletada. Mäletan, et küsisin ühte eksi endale ja vist hoidsin seda käes, ent ta võttis selle ära ja pani kogu hunniku peale, mis ära viidi. Alles nüüd meenus mulle, et olin tollal veel Keskkomitee eriuurimise all, mis lõpetati alles aprillis 1977 ja kõige hullemad asitõendid minu vastu esitati novembris 1976. Ehk siis tegu oli käiguga mind päästa/säästa. Pole raske ette kujutada, et tõendiks minu vastu võinuks saada ka autoreferaat - uues, 1977 kirjutatus juba hämasin samal teemal

27. 06. 2018
 
AK jagab Rossia24 pilti ja teksti ka!

Tõesti huvitav oli ka täna tabada, et kurikuulus diplomaatide väljasaatmise epopöa kajastus kulgeb meie AKs juba mõnda aega Venemaa telepildi saatel, mida vaatan tund aeg varem. Pea samasuguse tekstiga. Ei mingit tasakaalustust Briti või USA - sealt korrespondendi jutu näol. Tuleb jällegi meelde, et meil oli isegi leping Ukraina TVga ja mõne aja möödudes - saanuks ju ukrainlastelt sisukamat pilti nõuda, kui ühe mehe näitamine - see kadus ja asendus Moskvast võetud pildiga, kus ilmtingimata kaadris ka mikrofonid sildiga Rossia24 Vremja. Kriisi aegadel - aga see just praegu on - tuleks ikka infot valida. Meil on ilmunud isegi Kemerovo tulekahju kronoloogia samas kui samal 28.3 maeti ju Prantsuse rahvsukangelaseks tehtud sandarm, kelle hukkumise kronoloogiat ehk terroristi tegusid ei loetletud üles. 

31. 03. 2018
 
Väljakirjutamisele ETVajaloost eelnes väljakirjutamine olümpiale minekust

Pyeongchangi OM eel näidati noori ajakirjanikke bluffimas korea tähtede tundmist. Tark olnuks vähemalt mõndagi märki ehk kohalikku keelt tunda, sest tuleb tunnistada, et nende asjade mittetundmise nahka läks näiteks Heino Lipu ärakasutamine Barcelonas, mis sisuliselt jäi olematuks ja mida omamoodi rõhutavad ka kehvad filmikaadrid, kus lipp varjutab Lipu!

Söandan meelde tuletada, et mina, tollal ametlikult põlu all olnud mees, keda juba 14 aastat hoiti kahuritule kaugusel ETVst ja toonasest peameediast, olin see, kes peavoolu vastu minnes söandasin ajalehes Spordileht teha ettepaneku saata Barcelonasse OM delegatsiooni lipukandjaks Heino Lipu.  Kompenseerimaks ajaloo ebaõiglust tema suhtes ja näitamaks ka uustulnukat Eestit n.ö. uuest küljest! Ma ei tea, kui palju oli reageeringuid sellele artiklile, ent neid tuli ja kuigi spordiajakirjanike maffial - nimetagem asja õige nimega - oli oma kandidaat, jäi see välja käimata ning Lipp aktsepteeriti. Tegelikult läks veel niigi, et Peda rektor Virkusel oli mingi tõsine tüli oma alluva Lipuga Otepää baasi asjus ja teda isegi üritati vallandada ehk siis - ootamatu tähelepanu alla sattumine muutis kõik Lipu kasuks. Ühel hetkel taipasin, et spordiajakirjanikud räägivad rõõmsalt - rahvas otsustas Lipu kasuks ja kordagi ei kõla tele-raadiomajast aastakümneid eemalhoitud n.ö. algataja nimi. Kõik sai paika Raekoja platsl toimunud ärasaatmistseremoonial, kus seisin teises reas ehk siis ikkagi nähtaval kohal, tribüün igasuguseid untsantsakaid täis, aga ei poetata sõnakestki ja ei nähta ka. See selleks - olin kõik juba unustanud, kui ilmus Paavo Kivise koostatud olümpiaraamat. Selle esitlusel leidsin, et jälle vaid rahvas otsustas, millele osundamise peale Paavo vabandas ja lubas, et järgmises OM-raamatus saab ka algataja nimi mainitud kirja. Minu teada on Barcelona raamatuid hiljemgi kirjutatud, ent mida pole seda pole.

Võimalik, et ma seda ka meelde ei tuletaks, kui poleks kümmekond aastat hiljem juhuslikult avastanud, et vahepeal - 1990ndatel ilmunud kahes suures koguteoses ETV ajaloost (koostaha Hagi Shein) on mind lihtsalt välja jäetud. Ehkki 5. koht staaride tipus 1967-78 ja 6x suurem vaadatavus nn. kolleegidest pidanuks selle välistama. Tagatipuks olid ka minu loodud saated, eeskätt Rahvusvaheline panoraam teistele omistatud. Ehk siis - kui poliitikute hulgas sai Laar kuulsaks sellega, et jättis Savisaare igalt poolt ajaloost välja, siis mind on samamoodi koheldud ETV ajaloos ja ka Eesti olümpialiikumisega seoses.

Asja valusam kaotus oli aga see, et Barcelonasse sõitnud ajakirjanikest ja nende asendajatest ei suutnud keegi selgitada Lipu kaasavõtmise tegelikku tähendust. Ei osatud hispaania keelt (samas pahandati, et kohalikud ei oska inglise keelt!), ei tuntud Hispaania vastuolulist ajalugu, mida saanuks suurepäraselt kasutada. Kahetsen siiani, et ei sõitnud ise kaasa - olin algul mingis lennukitäies kirjas, ent siis ilmnes, et minu n.ö. tõlgi koht anti Adolf Slutskile ja ma ei soovinud oma raha eest sõita. Slutskist polnud mõistagi Stalini siunajat, et Lipu eemalejäämine Helsingist selgeks teha.

Panen siia ka viimase killu enda toonasest mittenägemisest. Sportlaste naasimisel toimus ohvritega inimõnnetus Raekoja platsil. Järgmisel või ülejärgmisel päeval seisis mikrofoniga keset platsi EB, kes küsitles möödujate hinnaguid. Jäin temast kümmekonna meetri kaugel seisma, sest mul oli, mida öelda. Aga ei nähtud, ei tahetud ja siin see on, mis jäi mul õigel ajal rääkimata. Arvan, et tean, kes olid mitme inimese surmas süüdi. Mündi tänaval oli 4 korrust tellinguid, kuhu rahvas oli ka roninud. Ootus venis ja jalutasime just tellingutest mööda, kui nende teisel korrusel olnud üks 4-5-liikmeline end särgi väele kiskunud kõhukate meeste ja paari naise kamp tegi endi arvates pulli. Kisaga "tulevad" tormasid nad tellingute tagaotsast küünarnukkidega teed tehes ette- ehk väljaku poole, pannes kogu konstruktsiooni kõikuma ja seal asunud inimesed karjuma. Pilt oli möödujatelegi kohutav, ent naljategijad pöördusid naeruga varasematele kohtadele tagasi. Näitasin neile veel alt sõrmega meelekohale, ent lärm oli suur ja mass vaid tungles. Korrapidajaid polnud kusagil. Igal juhul läksime kiirelt eemale ja olime Raekoja läheduses, kui sportlased lõpuks ka tulid ning siis käiks ka raksatus ja algasid karjed - meestepoegade uus pull oli oma töö teinud.

03. 02. 2018
 
Valdo Pandi päevikud

Õhtuleht avaldab intervjuu Voldemar Lindströmiga, kelle kinnitusel on tema käes Valdo Pandi päevikud. Kuni viimasteni, peale ühe kasti, mis viidi prügimäele. Loodetavasti pole neid "puhastatud", nagu pidi seda tegema saate toimetaja pärast EA pealehüppamist. Mäletan ta õhetavat nägu siiani!

14. 01. 2018
 
Postimees.ee lugejal on laup roolil

Postimees on mu kunagine leivaandja 1963-83 (2. k. tudengina võeti mind "Edasi"väliskommentaatoriks!), ehkki pärast seda on suhtlemine olnud ühepoolne stiilis - hetkel on ta minu mulluse aasta viimase ja sel aastal esimese pakutud loost äraütleja!

Ikkagi vaatasin nädalalõpu lisa "Postimees Aruanne lugejale" 6. jaanuar 2018. Seal Postimees.ee 50 loetuimat artiklit aastal 2017. Esimene mõistagi Vabaduse väljaku tapmine ja järgmised kolm üle 200000 lugejaga lugu samuti Ott Tänakust. Edasi jälle kolm Tänakust ja alles 8. lugejaskond oli "Valimised 2017 suur otseblogi". 13.s lugejaskond Haabersti remmelgal 15.s Nädal Rõivase skandaalist  22. Las Vegase tulistamisest 23. Kersti Kaljulaid tegi ninanipsu Võrnole 33. misside kupeldamine 34 Stockholmis veoaouto rahva sekka 

Ühtekokku 11 loetuimat lugu Tänakust vs ----- 3 Rõivasest 2 Läti alkoralli ja 1 Kaljulaid?! Maailma asjust veel vaid 38. lugejaskond = "Euroopa lõpetab e-ostupeo". -----Ehk siis poliitikast otseselt kõigest 2 loetuimat uudist. Trump, Venemaa ja migrandid ei huvita lugejaid, küll aga inimsuhted, õnnetused. Külastan PM veebilehte paar korda kuus ja seal on muid uudiseid kuhjaga. Miks neid ei loeta? Küsimus ilmselt serveerimise oskuses (valimised tõi tippu otseblogi!) ja ka sisu tühjuses.

50 nimekirjast jääb mulje, et Postimees.ee lugeja on laubaga rooli peal ja tal on jalg raske.

08. 01. 2018
 
Ott Lepp Remsu

Reageeringud loogilised - Lepp eitab tuginedes Marina !? - kes sai oma kõlavale tiitlile vaatamata olla vaid käsutäitja - autoriteedile, Remsu eitab vabandamist, ent temalt muud polegi oodata. Fakt jääb - infarkt nädal hiljem, siis totter epopöa Remsujeviga - väike inimene vs. suur - ning paar aastat hiljem imestamine - miks Ott umbusaldab uurijaid, s.t. riigivõimu. Aga säärase jama tagamise seljatagust ei saagi ju usaldada.

07. 01. 2018
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee