Blogi
 
Nonii - Eesti Albaania poliitkolmik

Loen tagantjärgi 5. okt Postimeest, kus intgervjueeritav Albaania president Ilir Meta, kus juttu sellest, et Prantsusmaa+Taani (kes täna andis rohelist NS2le) panid veto ALB ja MAKEDONIA liitumiskõnelustele ja meenutatakse Saksamaa tingimusi sealseks valimisreformiks. Suurriikide demagoogia, sest olin juhtumisi 1996 OSCE vaatleja Albaania valimistel, kus sain heaks tuttavaks nende toonase presidendiga Berishaga, kellega kohtusin ka hiljem. 2015 aga kirjutasin ECRile raporti EL laienemisest Balkani riikidele ja pidin tunnistama, et Prantsusmaa nimel toimiv Guineast pärit must mees tegi mida tahtis Kreeka kamraadide abil Albaania vastu. Algas see mäng ühte väravasse aga 1996, kui olime koos Raoul Üksväravaga vaatlejaiks, mina liikusin mägedes ja pidin tõdema, et neljas jaoskonnas ei saanud valida, sest hääletusbülletäänid lõppesid otsa! Panime selle kirja ja tunnistasime kokkupõrgete puhkemist Tiranas ehk siis tulemused tekitasid protesti. Nädal hiljem sain mina kutse olukorra arutamiseks Crans Montanasse, helistati veel üle, et tuleksin, ent kui läksin hommikuse väljasõidu eel lennupiletit saama, oli Riigikogu välisosakonna juht Maasikas esimene, kes küsis - miks just sind kutsuti ja kas ikka on vaja minna ? Siis aga teatas, et riigikogu juhatus ehk siis Savi ja Kelam olla otsustanud, et mul pole vaja sõita, Rüütel olla vaikinud. Ehk siis - mul pole lennupiletit. Olin niivõrd shokeeritud keeldumisest, et - Tiit koldits ütles hiljem, et Sakala keskus oleks mul selle välja maksnud - jätsingi sõitmata. Mõistagi oleksin öelnud ühte - vähemalt neljas ringkonnas tuleb valimised uuesti korraldada! Pärast vaatasin saadetud materjalidest, et kohale ehk Crans Montanasse polnud tulnud ükski valimisi vaadelnud parlamendisaadikutest!? Aeti läbi ametnike arvamustega ja kõik-oli-korras hinnangu ära oodanud mägilased võtsid kätte ja pidasid maha korraliku kodusõja ligi 2000 tapetuga. Vaevalt et meie trio Savi Kelam Maasikas tegutses omapäitsi - täideti kas Berliini või Pariisi soovitusi (ütlen seda ka 2015.a. kogemuse põhjal), sest - niisugused on geopoliitilised mängud! Albaanlaste häda ju selles, et on moslemid ja neid tuleb rohkem pitsitada, omavahel tülli ajada ning siis on hea rääkida, et näe - sõdivad. Varsti olid käibel mõisted albaania maffia, albaania narkokaubandus, siis Kosovo samad asjad jne. Kusjuures 2015 ei suutnud keegi eitada, et narkoprobleeme on kõikjal, ent selle Guinea Balkani eksperdi  eestvedamisel hääletati vaid ühele riigile lisalast juurde. Ehk siis - see Albaania probleem on ka kolme eestlase kätetöö.

31. 10. 2019
 
Ekspressi vingerdused

23. oktoobri Eesti ekspress võtab muigama ja paneb mõtlema. Sõnumi "Bakuu park, Gruusia haljak" on küll viide Eesti Päevalehes 2013 ilmunud artiklile, ent see kõneles muust, kui nüüd väidetakse. Eesti Aserbaidzaani kultuurikeskus tahtis tõepoolest rajada Raua ja Kreutzwaldi tänavale parki, ent mõtteks oli ju ka Alijevite dünastia mälestuse jäädvustamine. Nagu see näiteks on toimunud Serbias, Mexicos  ja vist ka Bosnia-Herzegovinas. Asi algas vana Alijevi naise akadeemik Zarifa büsti, siis Heydari enda monumendi püstitamise kavast Tallinnas ja see oli pikk asjaajmine, mis lõpuks kuidagi soikus. Kaukaasias lihtsalt on niisugune komme. Gruusia palve saada oma nimeline väljak Tallinnas oli mõistagi tagasihoidlikum, ent aasta oli ka juba 2017 ja hinnang sellele lõunamaale kõvasti teisenenud.

Tallinna-Bakuu suhete uue redaktsiooni kõrval on tõdemus, et K. Pätsi monument ikkagi tuleb ja Estonia taha. Ideevõistluse tähtajaks on 21. jaanuar ehk siis Lenini  surmaaastapäev. Mehele, kes nagu Alijevgi pandi endale monumendi püsti veel eluajal ja kui neid kujusid saab mitu, siis jääbki ametliku hinnanguta tema tegevus juunis-juulis 1940 ehk siis jääb jõusse Kremli kontseptsioon Eesti okupeerimise/annekteerimise osas, s.t. jutt vabatahtlikust liitumisest!? Mis teha, kui meil on Velliste &.

28. 10. 2019
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee