RSR-i ajaloost. Veel mahavaikitust.

Sain paar nädalat tagasi kirja Postimees ajakirjanikult Katre Tatrik, kes pani kokku nagu välja tuli vaid Tartu Postimees ilmunud ja isegi mitte internetti pandud - 27.09 - lugu RSRi 50ndaks. Seal on mainitud "ringi asutamisega seotud T.A..." ja muu on välja jäänud. Sestap fikseerimise huvides - Võin ringi pidada enda looduks ja kuna igal koosolekul ka ise esinesin - põhiettekandjat täiendades, siis... Pealegi olin just lõpetanud kaks kursust ühe aastaga, mis ikkagi andis mainet (ja vihavaenlasi - komsomolikoosolekst sel teemal olen juba kirjutanud). Ponnistamise üks põhjuseid oli üritus üle minna MGIMOsse teisele kursusele (eeldas nagu aega mittetehtute järeletegemiseks), ent mu matrikkel läks ootamatult kirjuks, sest Linnus virutas "2", siis Eringson "3", Piirimäe vingudes "4" ja isegi Aiger Vahemetsa pani "4" kinnitusega, et kui tulen õigel ajal saan vastamata "5". Samas Vahtre küsitles mind 2 tundi ja pani ikkagi "5". Mul aga tuli esitada Moskvale koopia matriklist!!! Seda ma Tatrikule ei kirjutanud, küll aga viitasin sellele, et nimi "rahvusvahelised suhted" ja mitte näiteks "välispoliitika" tulenes ikkagi selle Moskva õppeasutuse nimest. Ainete nimistu sihukest asja Tartus ette ei näinud ja kuna ma keeldusin juhendajatest - vt. ülal, siis ta saigi sündida vaid komsomolikomitee juures. Võimalik, et Eero Loone kelleltki õnnistuse juhendajaks ka sai, ent ta oli vaid üks kohalkäijatest, kes esines koosolekutel repliikidega. Kaido Jaanson juhtis toona üldajaloo ringi ja kuna me olime osalejate mõttes konkurendid, siis ma ei mäleta tema kohalkäimisi kuni 1967.a., mil läksin ära ja olin põhiliselt Tallinnas. 1970 novembris hakkasin pärast magistrantuuri aja läbisaamist Tartu ülikoolis lugema ja siis töötasin ringiga kuni 1975.aastani. Olen juba kirjutanud ja ütlen siinkohalgi, et RSRist 1998.a. kirjutatu on pigem kirjanduslik looming stiilis, mida on harrastanud ka Marju Lauristin & üliõpilaspäevade asjus.

Teine taust ja tugi RSRile oli muidugi minu autori rubriigi avamine "Edasis" 26. oktoobril 1963 - ainsana tudengitest ja teistest RSRlastest ja seda kuni aastani 1978-79 ehk siis minu kõrvaldamiseni TV ekraanilt. Vaatasin järgi ja minu esimene näopildiga kolumn ilmus 7. aprillil 1965, 22. mail 1975 lisandus sellele habe ja nii kuni 9. maini 1983. Siis oli mind juba "asendatud" nelja "mitte õppinu, kuid hästi kirjutavatega" ja ilmselt helises telefon Keskkomiteest... Kuna olin tõrjumisele vaatamata otsustanud tähistada oma kolumni 20. aastapäeva, jätkasin veel viie looga - need ilmusid lihtsa allkirjaga T.A. Läks ka nii, et päris juubelipäeval lugu ei ilmunudki - avaldati hoopis nädal hiljem 4. novembril 1983 ehki päitsis oli ka teade, et 20 aastat tagasi... See oli mu 253. kommentaar "Edasis" välispoliitikast. Aga eks see kolumn teinudki tuntuks ka RSRi - ringil oli väljund ajakirjandusse!

"Tartu Postimees" loost veel niipalju, et kui Siim Kallas meenutab tulistamist 1968.a. show ajal, siis tulistati juba 1965 ülikooli kohvikus kui Toomas Leito kukutas riigipöördega Toomas Alatalu. Sest niisugune oli stsenaarium - õigemini üks kokkulepitud käik, sest meil käis enamus etendatust improvisatsiooni korras.

07. 10. 2013