Hirm või venemeelsus?

Eesti ajakirjanduse käitumine võtab ikka kukalt kratsima küll Põderi-Anupõllu omaaegse algatuse - tõrjume kõik asjatundjad minema järgimine on andnud fantastilise tulemuse: meedias on ametis kümned "Ukraina tundjad", üks komandeering sinnakanti järgneb teisele - meie mees Kiievis, meie naine Krimmis jne., aga kui saabub otsustav hetk ja on vaja selgelt öelda, et Krimm pole mingi Venemaaa valdus, vaid jõuga liidetud ala, nagu enamus, kus peaefekt on saavutatud elanikkonna väljavahetamise teel, siis seda teemat ei kajasta järsku keegi. Enamgi veel - kui keegi sellest kirjutab, näiteks Alatalu - ei huvitu sellest ei HHL ega Ekspressi toimetus (11.03 hommik), Delfi pealikut Soonvaldi huvitas, aga lugu ilmus alles pärast meeldetuletamist 15.03 õhtupoolikul ehk siis lasti Vene propagandal rahulikult veel viis päeva kinnitada, et Krimm on iidne Vene ala!? Tagantjärgi aga niisugused heietused enam mõju ei oma, nagu muide ka üks kommijatest tähendas.

See pole ainuke probleem - just Eesti ja DElfi hakkas 9.03 innukalt levitama libauudist, nagu oleks suurriik India asunud Venemaad toetama. Üles pandi autorita uudis ja kui ise seda nägin, oli see teeninud juba 200 kommi ehk siis töötas täie auruga. Loomulikult kommijate teadmiste tasemel, aga n.ö. populaarsus ehk lugemine oli tagatud. Hakkasin siis seda hullumeelsust peatama, otsisin välja isegi allika nr.1, milleks oli Times of India 6 March, kus selgelt kirjas, et India VM lukkas NSC avalduse ümber - info pärines & March The diplomat ümberjutustusest, mis eelmise olulised detailid kõrvale jättis, aga lisas ohtralt materjali, mida iga loll ümberjutustaja sai kasutada - paraku nii ka läks. Ühesõnaga - sekkusin vahindra nime alla 3x - lugu algul nagu kadus, ent silmasin teda paar päeva tagasi uuesti, nii et - Vale Venemaa kasuks töötab ja levib. Vähemalt edastas seda valet 9.03 ka TVs seitsmesed uudised, mis üldse mu tähelepanu asjale viis.

Teine suur valetamine, mida ka Eesti Raadio mitu päeva võimendas, oli seotud lubamisega, et Venemaa ja Hiina panevad koos veto Ukraina resolutsioonile. Kõigepealt - miks üldse nii lollakalt ennustada!? Isegi Süüria ei ole selleks piisav põhjus, sest piirkond hoopis teine. Tegemist oli ilma igasuguse loogikata järeldusega, Venemaale kasuliku vale levitamisega kuni 15.03ni, mil vaid Moskva pani veto ja Hiina oli erapooletu.

Võin vaid veelkord üle korrata 1990.a. pakutut - loeksin heameelega Tartu ajakirjandusüliõpilastele kursust rahvusvahelistest suhetest ja nende kajastamisest ajakirjanduses. 

17. 03. 2014