Londoni Legatum Institute ja Postimees/Eslas nutavad kommuniste taga

26.01 avaldab Urve Eslas PMs artiklis "Kesk-Euroopa peatus" mõtlemapanevat info Eesti ajakirjandusmaastikul valitsevast olukorrast. Jutt on "kollektiivsest hullusest", millest üks osa Eestist on ilmselt prii - ilmselt pole olnud "sallimatuse, suletuse, vandenõuteooriate jõudmist peavooluajakirjandusse". Londonis asuva Legatum instituudi raport Ungari, Tsehhi ja Slovakkia, Rumeenia, Poola kohta refereeritud neli järeldust tuletasid mulle kohe meelde meie noorukese välisministri artiklit Current History 1993 või 1994.a. ühes numbris, kus ta tegi niisuguseid üldistusi Balti riikide kohta, et võttis ahhetama. Kuna ta eelnevalt ei teadnud, et kõrbe jaoks tehtud Iisraeli relvad on  külmakartlikud - ajakirjandus kujutas mind 2 päeva lollina - vaat, mida küsis, - siis selgus tõde mõni aeg hiljem, kui avastasin, et mees oli lihtsalt kirjutanud  maha ühe USA poliitiku järeldusi. Ehk seda, mida too mees ei teadnud. Ka Londoni info ehmatab - alates kasvõi Ungari06, Slovaki12 ja Poola14 skandaalide kõrvutamisest. Guyrcsany oli tipkkommunist erinevalt Radicovast ja Sikorskist! Slovakkias kõrbeti ikkagi puhtalt Euroopa solidaarsusfondi toetamisega ja pealtkuulamine oli teisejärguline. Sama kehtib Poola pealtkuulamise skandaalide kohta. Lihtsalt on mugav kõik lihtsa ühisnäite alla viia.  Samas kas siis nn. sallijatel, avatutel on ikka kohe ka piiramatu õigus valetada ja raha vastu võtta nagu jõuab!? Tippkommunistidel õigus teha seda võrdselt teisitimõtlejatega? Kas niisugune omapärane valikuline lähenemine kuulub "üldiselt aktsepteeritud mõtteviisi" hulka? Pealegi korrigeeris Slovaki rahvas esimesel võimalusel - presidendivalimistel - võimu jagamist. Ent on Londoni härrade - aga seal on venelastel alati oma käed sees - arvates endiselt hullud!?

Asi on tegelikult tõsisem, kui Postimehe artikli pikkus näitab. Seda tüüpi instituutides käibki Ida-Euroopa esindajate sildistamine ja ilmselt juba ülalöeldust piisab tõdemiseks - tegu on Londonid sulide ja kohalike koputajate kokkumängu tulemusega. Mõistagi seda KGB ja selle järglasorganisatsioonide kaastegevusel

Karta on, et just see "üldiselt aktsepteeritud mõtteviis" ja teatud tegelaste seotus Venemaaga ei lubagi Eesti peavoolumeedial valgutada Moldovas tegelikult toimuvat, sest paralleelid Eesti võimutipus toimuvaga - sealne Viru tänava tegelane jne. - on enam kui ilmsed. Samas on alust arvata, et küllap kusagil pannakse kokku täpselt sama tarku ülevaateid ka Eesti, Läti ja Leedu kohta ning neid loetakse ... Slovakkias!

27. 01. 2016