Blogi
 
Arnold Kurb esikümnes - tubli, Alatalu!

Elu on ikka naljakas küll. Tänases Postimehes kirjutab Kalle Muuli Isamaa poliitikute peost ja pillerkaaritamisest kollases ajakirjanduses 20 aastat tagasi elik Liivimaa Kroonika veergudel. Seal olla mõnulenud stammreporterid Arnold Kurb, Friedrich Kibu, Jaak Vapper ja Helen Lehis. "Need olid kollektiivsed varjunimed, mida kasutasid paljud Isamaa poliitikud, aga mõnikord ka viisakate lehtede ajakirjanikud, kes ei tahtnud oma nime kollase poriga määrida, küll aga tundsid kiusatust selles salaja püherdada." Arnold Kurba olla nii tõsiselt võetud, et olnud populaarsusküsitluses lausa esikümnes. Kuna kuulen seda esmakordselt, siis võtab edevus võidust ja annan teada, et umbes teisest avaldamisaastast peale ehk siis 1991-96 oli Arnold Kurb ja Friedrich Kibu enamikel juhtudel tegelikult Toomas Alatalu. Sattusin sinna muidugi omal algatusel ja esimesed lood läksid - n.ö. vastukaaluna selgelt isamaaliitlikele lugudele Lavrenti Kade nime all, oli ka n.ö. poolaautorlust. Kuna jälgin sündmusi pidevalt ja sulg jookseb - nii tõsiselt kui sama asja üle naerdes, siis ühel hetkel pakkusin kaaastööd pea igasse numbrisse ja pea kõik ka ilmus, reeglina A.K. ja F. K nime all ning tihti oli numbris lood mõlemalt. Olin opositsioonipoliitik ja sõnaosav sell nii Riigikogu kõnepuldis kui tõsilugude tegemisel. Samas jätkuvalt showmees ja huumor, satiir ning vimkaviskamine ladusas sõnastuses on mulle alati istunud. Arvan, et algul võttis Andrus Esko minu tekste vastukaaluna isamaaliitlaste lugudele, kus - pardon - oli tihti palju labasust poliitikutest kirjutades. Võin kinnitada, et mina sellele küll kunagiei laskunud. Et Kalle Muuli nüüd mind isamaaliitlasena võtab - ma pole kunagi olnud "viisaka lehe ajakirjanik" - on paras üllatus, samas hea hinnang Eesti ajakirjandusmaastikule - kus praegugi viisakad ja mitteviisakad ajalehed!? Ja isamaaliitlased on siis ka olnud ebaviisaka ajakirjanduse tegijad.

Aga tegelikult on ju need isamaaliitlased parajad hädavaresed olnud, kui meenutada, kuidas Laar Tõnismäe monumendi alles jättis ja ekskkommunist Ansip pidi selle ära viima. Eks kommunist Vähi pidi rahareformi läbi viima ja ekskkommunist Alatalu piirilepingu preambuli kirjutama!

Kui juba avalikustamiseks läks, siis pärast Liivimaa Kroonika lõppu (1996) suutsin 1999 SlÕhtulehes käivitada Max Euromatsi stiilselt ja mõnusalt väljapeetud kolumni, mis ka oli edukas kuni isamaaline ajakirjanik Jüri Pino ta sulges - ta ise teatas sellest mulle- , et tema enda nädalakommentaarid mõjule pääseksid. Paraku polnud ta mees pidevaks tasemel kirjutamiseks, mistõttu tema kolumn lõpetati ruttu - aga näe, suutis Alatalu ära keelata ja igaveseks! Pärast on vestesarija korduvalt nii Õhtulehes kui mujal üritatud taastada, ent arvan - Max Euromats pidas kõige pikemalt  vastu. Leian arhiivihunnikust üles väljalõigete kausta, annan täpselt teada, milline Arnold Kurb + F. Kibu olin mina.  18.08.

19. 08. 2012
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee