Blogi
 
Kadastikku aitab Süüria asjus Mutt

Lähis-Ida sündmuste tsenseerimine ehk reuterslik selgitamine lõpps kiiremini, kui eeldasin, sest juba tänases Postimehes kommenteerib olukorda Süürias Mihkel Mutt. Pealegi tervel leheküljel, mis peab nagu märku andma,et kõva asjatundja. Ma polegi siiani kirjutanud, et nõukogude aegse "ma pole rahvusvahelisi suhteid õppinud, aga oskan hästi rääkida" eestivabariigilikuks alavariandiks sai kirjanike kasutamine välispoliitiliste sündmuste lahkamiseks - "pole rahv. suhteid õppinud, aga oskan hästi kirjutada." Omamoodi loogiline ja isegi tervitatav, ainult et Eestis langes see kokku asjatundjate täieliku ärakeeluga ehk siis näiteks Mutt hakkas väliskommentaatoriks 2000 - kerge arvuti abil kontrollida, - kui Alatalu jt. asja õppinud ära keelati. Mõistagi loevad kirjanikud palju ja mõtlevad seejuures, kõrvutavad ja analüüsivad, ainult et jah - pigem vaid ühesuunalist seltskonda ehk vaid ühest kohast tuleva info põhjal. Sellest pole raske aru saada nii Mutti, kui ka Olev Remsu't lugedes. Viimane on viimasel ajal välisteemadega ära kadunud, aga paar aastat tagasi oli ta mul Õhtulehes kõva konkurent teema n.ö. äranäppamisega - teinekord tuli paar nädalat oodata, et juhtunut õigeks kirjutada, aga kunagi olnud ju garantiid, et loeti just sind ja mitte Remsut. Kui kirjanikul last pidevalt välispoliitikast kirjutada, jääb paratamatult mulje,et näed - oskab (ehkki pole rahvusvahelisi suhteid õppinud! - hea, et ta ise seda ei kuuluta!?)

Kadri Liik'i eilset tõusu -pärast seitse aastat kestnud koduste asjatundjate n.ö. ringlusest eemal hoidmist  - silmas pidades soovitaks nende ridade lugejatel veelkord mõtiskleda kasvõi Mart Laari hinnanguid venelaste seisule ja võimalustele, nagu ta Tbilisist raporteeris 9.08.2008 Päevalehes - kas need hinnangud õhutasid Mishat rünnakule või kutsusid sügavalt järele mõtlema!? Laar oskas küll Mishat üles kutsuda reformidele - kuulsin seda ise pealt, ent välispoliitikat ta kohe kindlasti ei jaganud. Miks seda kirjutan - aga vaadake eilseid ja tänaseid teateid Afganistanist - seal on neid ebapädevaid nõuandjaid jalaga segada, sest makstakse suurt raha - ja - ilmselgelt mööda hinnangute eest maksavad kahjuks eluga ka Eesti sõdurid. Meenutaks sedagi, et Ekspress avaldas aastaid tagasi Afganistanis tegusenud eesti luurajate raoirteid, mis ajasid naerma, et mitte rohkem öelda.

Kuna jutt läks Georgiale, siis heaks näiteks isiklikust ebakompetentsusest + võõra võimu teenimise püüdlikkusest on kaitseminister Reinsalu WSJ-isse sokutatud hinnang Georgia opositsioonile - just niisugune, nagu ameeriklastele meeldib, ent tõekauge. Varem tootis sma sorti matejali samasse lehte Mart Laar.

18. 09. 2012
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee