Blogi
 
Häda oma mõtlemise puudumise pärast

Loen Õhtulehes Eerik-Niiles Krossi lugu piirilepingust ja ei leia sealt peale sõnade mingit ideed ja mõistatan, et miks küll minu sama pikk, õigeminie sama pikast lühendatud samuti piirlepingule pühendatud lugu samas nädala tagasi ei ilmunud?! Sestap seal oli vähemalt lugejale mitte teada olnud infot ja uusi seoseid kuhjaga! Õnn seegi, et pandi üles internetti, aga paberlehe lugejad ju sinna ei vaata. Aga looga tervikuna oli jändamist kui palju - saatsin kõigepealt Ekspressi, kust teisipäeval tuli teade - ei kasuta, saatsin siis Maalehte, kust tuli teade, et pikk, aga arutame, aga ka mingit muud teadet ei tulnud, siis juba mainitud Õhtulehe seiklus ning lõpuks ilmus lugu täismahus 30. mail Pärnu Postimehes. Täna on siis seis säärane, et mul eile hommikust saati sees lugu piirilepingus Delfis, ütleks jälle, et igati uudne ja ka Paul Goble'i 29.05 lugu Postimehes kommenteeriv, aga ei tea, kas ilmub või ei ilmu. Autor Alatalu paistab hirmu tekitavat ja minnakse nii krampi, et ei suudeta isegi vastata.

Arvan, et oskan asjade tagamaid selgitada. Sain pärast kolmeaastast pausi kutse Meri konverentsile ja olin üllatunud, sest esinejate enamik Ameerikast olid vabariiklased elik Bushi administratsiooniga seotud tegelased ja nende suuvoodrid. Obamat ehk reset poliitikat esindas vaid küberkaitsest rääkinud aseriigisekretär ja reset poliitikat kaitsesid pigem Itaalia naispoliitik ja Saksa analüütik kui ameeriklased ise. Sest auditooriumiga tuli arvestada! Muus bushlus mis bushlus - eriti ängistav oli kuulda juttu Lähis-Idast, Gruusiast ja Valgevenest - kui nii ei tee, nagu meie tahame, siis on kõik. Pole ime, et selle mõttelaadiga koguneva kamba vaimsust oskavad ära kasutada Lääne rahadel elavad Vene poliitikud ja teadurid. Boriss Jefimovich Nemtsov ja Soome Välispoliitika instituudis teadurina istuv Arkadi Moshes olid suisa sillas, sest nende üleskutsed a la boikoteerida jäähoki MM Valgevenes 2015 leidsid vaimustunud vastuvõttu Briti, Saksa ja isegi Poola parempoolsetelt poliitikutelt ehkki aidanuks ühest küsimusest - miks Vene poliitikud ei kutsu üles boikoteerima Sochi OM? Mõistagi et Putin neile selle eest ei maksa. Mina aga olin juba eelmisel päeval mingile Valgevene opositsiooni seltskonnale Tallinnas selgitada, et tehku kõik Valgevene nime mainimiseks - Eurokomissar Fühle viimane aruanne naabruspoliitikast isegi ei maini Valgevenet ehkki Ukraina on kirjas 5 ja Moldova kuus korda. Pole kirjas - pole olemas!

Ent nüüd meie asjadest - need igaaastased konverentsid on mõistagi asendamatu võimalus meie toimetajatel ja kirjutajatel käia oma  akusid laadimas, ent seda paraku vaid poolikult ja ühesuunaliselt. Just vaatasin, et Brzezinski kuulutas 2012 kevadel, et "Assadil on rahva toetus" ehk see ongi see, miks Obama oma poliitikat seal muutis. Vabariiklased ja Iisrael aga ei taha tegelikust olukorrast mitte kuuldagi ja nii ongi, et kui Alatalu kirjutab n.ö. Obama toel, ent vastupidiselt vabariiklaste ajupesule, siis see on vale, kahtlane jne. Ja kui ka kusagil Alatalult midagi ja ikka teistsugust kui teistel ilmub, siis on piisavalt neid ajupesu saanuid, kes ruttavad toimetajale - nood on ju tunnistanud, et käivad tihti koos - ütlema: ära seda Alatalu rohkem avalda. Ning Diplomaat avaldab jaanuaris 2012 Hudsoni instituudi teaduri artikli "Assadi kukutamise järgsest Süüriast" ja ei avalda Alatalu artiklit "Miks Assad ei lange". Hudsoni instituut oli ka äsjasel konverentsil Tallinnas esindatud nii et tõe kirjutamine Süüriast lükkub edasi.

P.S. Kui võtta aluseks sündmused Gruusias, kus meie isamaaliitlased käisid veel hiljaaegu jagamas bushilikku ehk selgelt aegunud nõu, siis meie teatud seltskond mõtleb viiendat aasta võimul-mitteolijate tasemel, kes pole märganud maailmaasjade edasiminekut.

Lugu oli tegelikult kirjutatud 1.06, aga kuna leidsin palju trükivigu, parandasin need ära ja kuna just - kell 2 öösel - saabusin Napolist, siis oli heameel leida siin viidatud Valgevene  ignoreerimist kajastavat oma kommentaari kolmapäevases Pärnu Postimehes. Nii et kui Tallinnas ei saa, saab ikka Pärnus.

14. 06. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee