Blogi
 
Olin päeva Ameerika Häälest ees!

Saatuse tahtel sattusin Mark Soosaare ehk Pärnu 27. filmifestivali rahvusvahelisse züriisse ja tänu sellele meenus, et olen ka ühe telefilmi teinud - 1974.a. koos Leo Karpiniga, mis pälvis üleliidulisel noorte teleprogrammide võistlusel Tbilisis eriauhinna. Vaat nii! Kohtusin ka vana tuttava Ülo Stööriga ja jutt läks Viljandi Inseneride Klubile, kuhu mind nii sageli kutsuti ja kui ma ükskord sellest juba ise numbri tegin, siis valiti ka klubi auliikmeks. Kusagil peaks ka vastav paber olema - ikkagi inseneri- lõhnaline! Aga Ülo tuletas meelde sedagi hinnangut - "Alatalu on ka Ameerika Häälest ühe päeva ees!" Aga nii ju oli - selle eestikeelne seltskond sõltus ikka eoma kontori suurtest etterääkijatest, mina aga jahusin info ise läbi ja hammustasin pähkli katki nii enne Moskvat kui Washingtoni. Märgin sedagi, et mina kuulasin regulaarselt BBC ja mitte VoA.

Mis sellest minevikust - vaadake, mis on täna. Egiptuses käib revolutsioon ja ei mingeid sisulisis kommentaare, sest kellele käib kaasajateema ülejõu, kes lihtsalt midagi ei jaga ja Lääne suured ajavad hetkel vaid mulle, sest mõeldu kukkus teisiti välja ja nüüd ei tea keegi, mis saab!  Prantsusmaa ajab selgelt oma joont - asi, mida ennustasin Pärnu lehes!? Eks ole - milline lohutus - mitte Postimehes, mitte Päevalehes, mitte Ekspressis, mitte ETVs, Eesti raadios, mitte Diplomaadis. Viimases ilmunud artikleid meenutades mainisin nii vene raadiole kui Tallinna TVle - vt. allpool, - et tõenäoliselt läks Assadi olukord Mursi kõrvaldamisega kindlamaks. Arvan, et läheb veel nädal, enne kui mainitakse kohtunikkonna tegelikku osa sündmustest ja IMF mängu Mursi kukutamises. Nii et ma olen jälle kõigist ees.

Sest -  Alatalu kirjutas veel esmaspäeva hommikul enne Pärnu sõitmist loo "Revolutsioon või kontrrevolutsioon" sealsele "Pärnu Postimehele", mis ilmus alles neli päeva hiljem ehk 4.04 ja ...kõik klapib! Kuna samal hommikul helistas Vene raadio 4 rääkisin neilegi sama ja rohkemgi, mis kutsus esile ainult tänusõnu ja peaga vangutamist - kuidas küll teie niisuguseid asju teate! NB - ükski eesti raadiojaam ei helistanud, pärast vaatasin, et küsiti meie sealselt suursaadikult infot ja diplomaat mõistagi ei öelnud midagi. Küll aga helistas mulle Tallinna TV ja kuna tulin ööseks Tallinna, siis rääkisin sama Egiptuse asja ka seal mingis Miks saates ette. Nii et minu kuulajaskonnaks on eesti venelased, Tallinna TV vaatajad ja Pärnu Postimehe lugejad ja neil on toimuvast mingisugunegi ettekujutus. Muide, seda riigipöördega seotud kohtunike kaabaklust Egiptuses mainisin samas PPs veel üks kuu tagasi elik nägin ette. Kogu muu Eesti ei tea Egiptuse riigipöörde tagamaadest midagi, sest neid valgustavad, õigemini ei valgusta ametlikud pealiini esindajad, kes on aastaid hoolitsenud ka selle eest, et jumala eest - Alatalu sõna ei saaks! Järsku saab siis rahvas välispoliitikas targemaks ja mitu niisama heietajat jääb järsku teenistusest ilma.

07. 07. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee