Blogi
 
Eriti suurtele jobudele ehk Dlja osobo tupõhh

Tegelikult oli see lugu üleval 15.07 aga hakkasin pealkirja päästma lisades eestikeelset , tõlget kuulsale väljendile, sest Google teist nagu ei tahtnud sisse võtta ja andis juuli 2013 asemel juulis 2011 kirjutatu. Nii et paluks seda lugemisel arvestada.

Vaevalt, et seegi repliik midagi parandab, kuid kuna ma ühest kommentaarist oma teisele Snowdeni loole saan järeldada, et seda blogi loetakse ja üks kommija kuulutab, et tegu on minu 1980ndate raadiokommetaari uue variandiga, siis - veelkord:

ALATALU EI ESINENUD 1967-90 EESTI RAADIOS, sest selle oli keelanud Adolf Slutski ja kõik eestlased täitsid seda korraldust

ALATALU ESINES EESTI TELEVISIOONIS RAHV: PANORAAMIDEGA KORD KUUS 1967-78 ja pärast seda mitte, sest selle keelasid kokkumänginud Enn Anupõld ja Vambola Põder.

ALATALU EI OLE KUNAGI OLNUD EKP KESKKOMITEE LEKTOR VÕI MITTEKOOSSEISULINE LEKTOR, mida olid kõik ülejäänud ETVs ja raadios esinejad, sest Vambola Põder ja hiljem Vello Ladva keelasid selle.

ALATALU OLI 1973 septembrist maini 1977 EKP ideoloogiaosakonnas moodustatud grupi (juht E.Oinus) püsiva kontrolli all tuvastavamaks "uusi eksimusi" minu esinemistes. Käis pidev info kogumine. Toimik oli lõpuks vähemalt 6-7 sm paks. Peamine ja pidev soovitus - esineda nii nagu teised, s.t. lugeda teksti paberilt.

Küsin - mille eest mind teatud seltskond siis nüüd pidevalt süüdistab? Vastan - see on seesama seltskond, kes sai kasu Alatalu keelamisest - pääsesid ajakirjandusse, raadiosse ja TVsse esinema ja nende kaastöölised, kes lõikasid kasu kommenteerimise taseme madaldamisest, mis ühel hetkel läks Tiit Made eestvedamisel sujuvalt üle välispoliitilise plagiaadi tööstuseks. Selle tasemega tuldi ka monopoliseisundit meedias omades üle Eesti Vabariiki, kus üheks esimeseks sammuks sai endi puhtakse tegemine võttega - näete, seal oli punane Alatalu, keda me püüdsime küll hävitada, aga ei tulnud toime. Pekskem nüüd koos teda edasi talle kõiki meie endi poolt kantud tiitleid kaela määrides. Ühesõnaga - toimus hiiglaslik ajakirjanduslik asendamisoperatsioon - Saulused muutusid Paulusteks, sest loodi juurde uus Saulus.

Kirjutan seda ajendatud hommikul raamatupoes sirvitud Aare Laanemäe uuest raamatust "Kümme aastat Valges Majas". Tegu on selle pundi esindajaga, kes 1960ndate algul-keskel ülikoolis millegiga silma ei paistnud, ent kui tegijad olid maha võetud, siis algas nende mittetegijate aeg ja ta pääses Valgesse Majja siis, kui Põder oli Moskva korraldusel sealt kõrvale saadetud ja pidi lahkuma ka teine kerberus - Valeeria Mäe, kelle koha - lektorite grupi juht pälviski Laanemäe. Ma olen kusagil kirjutanud, kuidas ta jäi NLKP Kk ees vahele minu ähvardamisega - asi, mida ta oma raamatus ei kajasta. Küll on seal lk. 154-55 (kui ei eksi) kaks huvitavat kohta. Esiteks viitab ta sellele, et sai Põdralt-Mäelt päranduseks "mõttetud ja ahistavad" loengukeelud Alatalule ja Kelamile. Lihtne küsimus - kuna sa töötasid seal tervelt 10 aastat, siis miks sa ei üritanud neid mõttetusi likvideerida!? Ehkki teadsid täpselt, mida see tähendas - totaalset keeldu. Aga oli mugav lasta kõigil jääda nii nagu oli (ja nautida ametikohast tulnud võimalusi tasuta ehk siis grupijuhina - mida ta muidugi ei märgi - mööda Liitu ja välismaad ringi sõita, mis nagu kuulus ka tema tööülesannete hulka, kui raamatu pealkirja ja sisu/tust kokku viia). Samas kurdab Laanemäe, et Keskkomiteele laekunud kaebuste arv lektorite peale kasvas. Miks ta siis ei pidanu kasvama, kui Põder ja Mäe olid selleks mitu aastat pingutanud - rajoonikomiteedelt ja ühingu "Teadus" töötajatelet nõuti 1973-78 ridamisi teavet - ehk Alatalu ütles midagi valesti? Igaks juhuks kästi veel salaja lindistada - kirjutan seda ja ajab küsima : mille poolest erines see metsavendade vastasest operatsioonist 1940ndatel - kõik KK lektori grupi mehed-naised metsa, s.t. noorte suvepäevadele, et kontrollida, mida Alatalu ütles!? Sügisel uuesti, talvel uuesti ja suvel veelkord - ehk saame ta sel aastal vahele võtta! Olid ikka maniakid küll kahekesi, Põder TVs pealegi sile poiss!? Lurjus, nagu on mingis KK paberis minu allkirjaga fikseeritud.

Jääb Laanemäed tänada ka selle ees, et tal on korralikult kirjas - Made oli EKP mittekoosseisuline lektor. See on ka info neile osobo tupõhhidele!

 

03. 08. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee