Blogi
 
Vihkavate kommenteerijate anatoomia. Kes nad on?

Silmasin, et Paide auru väljalaskmise üritusel arutati ka viha(st) kommenteerimist, mis lõppes nagu arvamusega, et vaja ajakirjanike eetika koodeksit täiendada. Arusaadavalt ei anna see midagi kuniks kehtib anonüümsus. Tuletan meelde, mida pakkusin aastaid tagasi, kui Hans H. Luige (?) algatusel see peldikusein loodi. Peamine - avaldada emaili aadressi tagumine osa, ehk siis @-ist alates, sest toona - 2002? - tuli enamus rünnakutest ministeeriumites ja mujal riigiametites töötavatelt parteilastelt - ikka opositsioon positsiooni pihta ja vastupidi. Seda polnud raske taibata kellaaja järgi - istus laua taha ja hakkas kõigepealt klassivaenlasi hävitama ning alles siis tööle. See oli tegelikult kõige hullem kontingent - paadunud silmakirjatsejad, kes näo ees räägivad üht, seljataga teist. Tänane tuntuim kommijate seltskond - parteibroilerid tulid areenile hiljem ja nende tunnuseks on vaid mustvalge täistegemine. Ei mingit omapoolse tarkuse või "tarkuse" näitamist, mis iseloomustas vihkajate esimest seltskonda.

Kuna olen ikka aegajalt vastukajasid vaadanud, siis otsustasin lähemalt hinnata komme, millega õnnistati minu lugu "Egiptuse veresaun kui kahe jõu kokkupõrge". Pealkiri oli minu ja kajastas ka artikli sisu, kus sõna "revolutsioon" ja jõudude poliitilist tähistamist vältides püüdsin asja lahata lihtsalt ilmalike ja islamistide kokkupõrkena ning massiliikumise loogika selgitustega. Kommentaare oli 64, k.a. viis kommetaari sellele, mis oli eemaldatud. Mõistagi oli nende puhul tegu rõveda rünnakuga minu isiku vastu, sest tsensorile n-ö. talutavaid rünnakuid nõuka aegse väliskommentaatori ja teadusliku komm. õppejõu vastu on kirjas veel kuues n.ö. allesjäänud kommis! Ütleks, et vähe ja kui see millestki kõneleb, siis suurem osa n.ö. igapäevastest ja põhimõttelistest minu kui persooni vihkajatest jätsid selle tõsise sisuga loo lugemata. Osa tegi ja siit ka kolmelauselised lolliks kuulutamise hõiked - ja seda ikka esimestena - kokku 3 k.a. nime moonutamine "tolatalu"ks. Kena oli, et neljas kommija kuulutas nood hindajad "poolarulisteks" ja sai sellele 40 pluss- ja 5 miinus-klikki! Seega jääb üle 60 kommi, mis puudutavad nii või teisiti minu artiklit. Osaliselt või täielikult. Kuna loo endaga oli lugu nii, et ta oli kirjutatud 15nda kuupäeva hommikul arvestusega, et ilmub - mida lubati - samal päeval ja ilmus alles minule täieliku üllatusena 17.õhtul, on seal kahes viimases lõigus kohti, mida saanuks rünnata. Keegi seda ei teinud ehk siis - julgen arvata, teadmised polnud piisavad või jäeti lõpp lugemata või oli esimene pool nii tugev, et otsustati mitte pöörata tähelepanu teisejärgulisele.

Mis silma torkab? Seitsmes kommija torkas, et "natuke segane", järgmine lisas "segane ja vale" ja lõpuks tuli ka "väga segane". Üks kurtis "ei saanud targemaks", teine väitis loogika vigu. Üheksas kinnitas, et "Alatalu ei saa probleemile pihta" toetusega +13-21. Isikurünnakutest väärib mainimist "nomenklatuurne kommunist T.A.", mis kuulub selgelt Anupõllu-Põdra- Kadastiku jt. formeeritud ühest ühiskonnast teise sujuvalt sisenenud grupi desindajatele, kel oli ju oma nomenklatuuri vaja varjata minu sinnapanemisega! Seda teevad nad peaaegu igakord - ikka keegi üritab mind siduda Keskkomitee või nomenklatuuriga. Märku andis ka peapätt, sest "viimase 5 aasta nõrgeim artikkel, tunnen sind tommi ja sinu teadmised majandusest on alla 0-i" saavad kuuluda vaid talle. Sellelt bandelt pärinevad ka väited - Alatalu pole Lähis-Ida, vaid Ladina-Ameerika asjatundja ehk siis tegele vaid sellega (seda väidab ka peapätt) - see tees, et ma jagan LadinaAmeerikat, oli käibel 1982-85, kui nad Moskva survel pidid nõustuma minu esinemistega. ent seda ainult Ladina-Ameerika teemal igakordse kinnitusega - ta on selle kandi spetsialist. Ise nad esinesid kõikidel teistel teemadel kui spetsialistid. Ehkki kellelgi polnud mingit paberit selle kohta ette näidata, aga oli võimalus  anda mulle sõna ja ikka viimasena, sest kes nende LA asjade vastu Eestis ikka huvi tundis - reeglina esinesin teisel päeval või igal juhul viimasena. Sestap julgen arvata, et sellest Alatalu väljatõrjujate kambast võttis sõna 5-6 inimest. Tähelepanuväärseks võib pidada neist eelviimasena ja 19.kuupäeva hommikul sõna võtja soovitust - arvamus on segaselt kokkupandud ja tasuks lasta arvata "tõsiseltvõetavamatel asjatundjatel". Nii EKP keskkomitee tekstiga jutt kui vähegi olla saab!? Ent Alatalu polnud ju EKP pättidega koostööle läinud Isamaale "usaldusväärne" veel 1993, millest - nagu olen kirjutanud - teavitati ka välissaatkondi.

Kõiki ülejäänuid komme võtan heatahtlike kaasarääkijatena - igaüks oma tasemel. Mõned - tervelt 12 - üritasid lisada seda, millest ei kirjutanud - kopti kirikud, turism jne. Komme, kus olid sees otseselt kiitvad sõnad ("tõsiseltvõetavamaid kommentaatoreid" +25-9 "lõpuks ometi" +19-2 teab asja, avab jne) oli kuus, mida eestlaste kohta on piisavalt. Kolm kommijat sidusid oma teksti võrdlustega Eesti ühiskonnast ja see on kõige meeldivam tõdemus. Kirjutet 21.08

26. 08. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee