Blogi
 
Volgograd ja Hanukka teleülekanne kogu Venemaale

Teema on poliitiliselt tundlik, ent kui otsida loogikat vastamaks küsimustele - miks Volgograd, miks 29.detsember jne., siis islamiterroristide kuritegudes on pea alati - vähemalt avaldustes - juures juutidevastalisus ja nende süüdistamine. Kui lähtuda nüüd sellest, et Stalingrad/Volgograd on Venemaale samasugune (sõjalise) võimsuse sümbol kui USAle olid tema võimsuse sümboliteks Kaksiktornid ja et Osama bin Ladeni avaldus 9/11 deklareeris otseselt, et tegu on vastusega "USA Iisraeli okupatsiooni toetavale poliitikale" (sõna "Iisrael ise küll puudus, sest äärmusislamistid seda suhu ei võta), siis...

Sattusin ise seda Venemaa juutide kogukondade föderatsiooni aastaüritust NTV kanalil laupäeval 28. detsembril (Volgogradi pommid lõhkesid 29. ja 30. 12) vaatama - oli vägev aastat kokkuvõttev üritus nominantide väljakuulutamise ja autasustamisega, kontserdiga, pearabbi Ben Lazari ja Iisraeli suursaadiku esinemisega jne.

Kuna hanukkat tähistatakse ikkagi varem, seilasin pisut  internetis ja tegelikult toimus see iga-aastane gala veel 9. detsembril. Kongresside palee oli täis ehk kohal oli 7000 inimest ja vähemalt 70 telekanalit, kusjuures nii Euroopas kui ka mõlemas Ameerikas oli paiku, kus seda nähti ja vaadati kollektiivselt suurtelt ekraanidelt LIVE. Tõesti - enneolematu üritus mitte ainult tänase Venemaa, vaid kogu Venemaa ajaloos üldse. Pole ülearune siduda toimumispäeva 10.detsembriga, mil teadu antakse üle Nobeli rahupreemia. mille üheks kandidaadiks sel aastal oli Putin. Arusaadavalt otsustati gala toimumispaik ära mitu nädalat ja kuud varem ning Putinil oli ka teistel põhjustele vaja juudi kogukonnale meelepärane olla. Toimumishetkel leidis sündmus Venemaal  tagasihoidlikku kajastust, Kogu Venemaa nägi ja sai toimunust ettekujutuse alles 28. detsembri õhtul ja loota, et see ja eeskätt toimumispaik kõikidele meeldis, on liiast. Ärritujaid jagus kohe kindlasti. Nii ei saagi välistada seda, et just nähtu kui väljakutse teistele rahvuslikele kogukondadele sai ajendiks kellegi konkreetsele korraldusele hakata järgmisel päeval realiseerima plaani nr.x.

Volgograd asub 650 km kaugusel olümpiamängude paigast Sochist, kuid 7.10.2007 välja kuulutatud Kaukaasia emiraat peab sõda kogu Venemaa territooriumil ja esikohal selles on ikkagi keskvõimu nõrkuse näitamine ja alles siis võimaliku kahju tekitamine olümpiamängude paikadele ja selle võimalikele osalejatele. Volgogradi kui sümboli ja Stalingradi raudteejaama - käis kuulsa lahingu käigus vist 7-8 korda käest kätte ent jäi venelastele - kui sümboli väljavalimist rünnakuobjektiks tulnuks loogiliselt ette näha. Võibolla nähtigi, kuid info 21.oktoobri shahidkast, kes Volgogradis autobussi õhku lasi, kõlas ju umbes nii, et too pidi hoopis Moskvasse sõitma, liikus siis segasena kaubamajas ringi ja astus lõpuks esimesse autobussi. Autobusside õhkimine on jälk, kuid siiski mõjult väiksem kahju sümbolite+inimeste kallale minek. Volgogradi raudteejaam oli konkreetne riigi ja selle ajalooga seonduv sümbolobjekt ehk avalik rünnak võimu vastu.

30. 12. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee