Blogi
 
Chavez purustas süsteemi, kuhu Eestit tüüritakse

On meie ajakirjanikel ikka teadmised - Õhtuleht marineeris lugu Chavezist kaks nädalat, et siis avaldada ilma peamiseta. Ehk välja jättes - aga see oli just see osa, mille pärast ma loo kirjutasin, kõigest muust olin juba RaadiosTVs jm. rääkinud. Sealjuures ruumi oli - suur tükk ajalehepinda artikli keskel on lihtsalt tühi! Pealkirja kolmas sõna "populism" jäi sisuta.  Asi selles, et 1958 leppisid Venetsueela kom erakonda kokku jagada võim omavahel elik - üks võidab, aga teised saavad ka ameteid ja nii asi funktsioneeris 40 aastat! Muide - kõik lääne õpikud kuulutavad selle perioodi "demokraalikuks" ja järgnenud de Gaulle´i stiilis Chavezi oma pooldemokraatlikuks!? Chavez tembeldatakse populistiks, de Gaulee aga mitte!? Mul oli plaan kirjutada just sellele viidates viidates järg s.o. uus artikkel Eestist ehk  kuidas Eesti erakonnad lepivad kokku president valida omakeskis, keskerakonna kandidaat säilitas suurte kokkuleppel ikkagi koha riigikogu juhatuses, ametid jagada omakeskis ümberistumise teel, rahvakogu - kus telepildi põhjal pooled on riigikogulased!? - on ära lollitatud veel enne kui ta n.ö. täis koosseisus kokku tuleb. Sama pilti pakub tänane Itaalia, kus tehakse kõik selleks , et suured kokku heidaksid ja opositsiooni olematuks muudaksid.

30. 03. 2013
 
Orjust polnud, oli priius!

Koreas käimise tõttu sattusin alles täna lugema Mart Laari heietusi LPs või Arteris ja võtab ikka tummaks küll - sakslaste poolt oli tegu ristisõjaga, eestlaste poolt "oli midagi muud." Elik vabadussõda polnudki! Eestlased olla tegelenud röövimisega justkui ristirüütlid seda ei teinud!? Jne. Jne. Kuangi, kui tekib võimalus midagi avaldada, kirjutan juurde, Praegu aga tahan lisaada, et eile kutsuti mind täiesti ootamatult Terevisiooni "Priiuse põlistamise päevast" kõnelemast - asi, millest ma polnud kuulnudki. Ka mitte kutsujad, sest saadeti teade, et lugege Ideoni artiklit Postimehes, mida küll silmasin õigel päeval, aga pidasin mõttetuks lugemiseks. Juhtus aga see, et saatejuht teatas kohe - "Kõik me toetame priiuse põlistgamise päeva" tähistamist ja hakkas ette lugema "Koorijuhtide ühing jt. Igal juhul suutsin lausuda, et mingi üldine vaimustus see küll pole. Seda enam, et Delfis alles käis sobiva nime otsimine sellele päevale. Ent isamaalaste kamp oli juba otsuse teinud, presidendi kaasa värvatud ja karavan läheb edasi. Oma ainutões uskujate karavan. Hea seegi, et seda tähistatakse vaid korra ja on huvitav näha-kuulda, et kui Ilves räägib 26. märtsi õhtul, siis kas tal on midagi öelda ka küüditatute kohta. Või laulab üksnes "priiusest Euroopa Liidus!" Anekdoot!

Kirjutan 6.03 kirjutatule juurde, sest vahepeal leidsin - kes need "kõik", kelledest Terevisikooni saatejuht hõikas - olid : Eesti evangeelne luteri kirik, Eesti lipu selts, Eesti muinsuskaitse selts, Jaan Poska mälestusfond, kindral Johan Laidoneri selts ja kosntantin Pätsi majamuuseum. Ehk siis väga kitsas kildkond, vaevalt 3% elanikkonnast, kui püüda hinnata aktiivseid luterlasi ja EMSlasi arvuliselt. Aga dikteerivad, mis kole. Nende rehkendustes on tore ka see, et esimene vabariik lõpetatakse 17.06,1940, ehkki tegelikult suur sahkerdaja ja vene saatkonnast raha - ehkki isamaalased ise hõikavad õigustuseks - aga ta ju sai väikesed summad - saanud ja riigi selgelt mahamüünud Päts oli ju võimul veel mõnda aega edasi! Minu teise märkuse peale, et tuleb ikkagi arvestada Euroopa Liitu kuulumist, hõikas Velliste kohe, et oleme jätkuvalt suveräänne. Mul polnud lihtsalt sünnis öelda, et nende oma kohtunikkond andis mullu järjekordse suure tüki suveräänsusest Brüsselile. Ent selle mittemärkamiseks ongi vaja - pärast Euroopa ja Saksamaa kasuks tehtud "orjusest" lahtiütlemist - kisada olematust "priiusest" ja selle püsimisest.

08. 03. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee