Blogi
 
Kas ajakirjandus pannakse paika või läheb jälle (?)vastupidi

Tänastest lehtedest-uudistest ei loe kohe kuidagi välja, et ajakirjanikud - peale ERR ja Tallinna TV esindajate tõsteti KE poelt lihtsalt välja, s.t. neid ei lastud sisse. Mis teha, kui teatud ajakirjanike sündmusi kajastav vaatenurk on juba ette nihkes ja kuri, tekst ilkuv ja järeldused naeruväärsed (näe, Edgar eksis ära pealkirjana!). Seda, millest KE loobus,  kinnitasid suurepäraselt kohe mitme ajakirjaniku üleolev toon suhtlemises neile veel kättesaadavate poliitikutega. Selle kulminatsiooniks võib pidada Rasmus Kagge üleolevat käitumist peaminister Andrus Ansipiga, kui too julges tähelepanu juhtuda sellele, et tegeletakse kolmandajärguliste asjadega. Reageering oli kiire - kas te ei karda tulistamist endale jalga? Ülbitseti ju ka Randperega, ainult Kross oli vaat et oma, isegi tema jultunud valimisplakatid trammil keelatud ajal oli vaat et lubatud ja igal juhul tore asi.

21. 10. 2013
 
Persona non grata

Oma 1993.a. kõrvalepandud materjale selekteerides sattusin ülevaatele sellest, kes esinesid 24. veebruaril 1988 - üritus, kuhu Silive-Aire Villo palus mind ka tulla, koguni 2x helstas, aga ma keeldusin. Niisiis Tartus "teadlaslikku neutraalsust taotlenud" Kaido Jaanson, tsiteeritakse ka juba 7.02 ilmunud hoiatuskirja, millel all Blum, Grigorjan ja Lauristini allkirjad. Tallinnas esinesid Mati Talvik - pakkus ja sai sõna Mikk Titma, teises kohas Gabriel Hazak ja kolmandas Tõnu Kõrda ... ja järgmised aastad esinevad nemad ja mina mitte! Leidsin ka Eesti Välispoliitika instituudi loomisaja oktoober 1991, kuhu mind ei kutsutud kogu selle olemasolu aja!!

20. 10. 2013
 
Moskva kombib alati enne valimisi

Pole viitsinud süüvida Interpoli Krossi otsimisse, aga 1991-93 ajalehterde läbikappamisel sai kinnitust, et alati enne valiomisi Riigikogu 20.09.92 ja kohalikud okt.1993, Venemaa midagi tegi ja ei osatud reageerida. Ei mäletanud ka ise, et 18.06 ehk 3 päeva enne Välismaalaste seaduse vastuvõtmist, tegi Venemaa välismin avalduse ja meie vaid vehkisime rusikatega. Oli ilmne, et loodeti Rüütli võitu ja teistsugust valitsust.

Praegu aga leidsin ühe enda elegantsetest käikudest - 22.09.93 arvati riigikogu mentelusest välja minu Iisraeli relvaostu tühistav eelnõu formuleeringuga "seoses olukorraga Venemaal" ja ma pakkusin järgmisel päeval päevakorda küsimuse "Eesti valitsuse volituste peatamisest seoses olukorraga Venemaal"

19. 10. 2013
 
RSR-i ajaloost. Veel mahavaikitust.

Sain paar nädalat tagasi kirja Postimees ajakirjanikult Katre Tatrik, kes pani kokku nagu välja tuli vaid Tartu Postimees ilmunud ja isegi mitte internetti pandud - 27.09 - lugu RSRi 50ndaks. Seal on mainitud "ringi asutamisega seotud T.A..." ja muu on välja jäänud. Sestap fikseerimise huvides - Võin ringi pidada enda looduks ja kuna igal koosolekul ka ise esinesin - põhiettekandjat täiendades, siis... Pealegi olin just lõpetanud kaks kursust ühe aastaga, mis ikkagi andis mainet (ja vihavaenlasi - komsomolikoosolekst sel teemal olen juba kirjutanud). Ponnistamise üks põhjuseid oli üritus üle minna MGIMOsse teisele kursusele (eeldas nagu aega mittetehtute järeletegemiseks), ent mu matrikkel läks ootamatult kirjuks, sest Linnus virutas "2", siis Eringson "3", Piirimäe vingudes "4" ja isegi Aiger Vahemetsa pani "4" kinnitusega, et kui tulen õigel ajal saan vastamata "5". Samas Vahtre küsitles mind 2 tundi ja pani ikkagi "5". Mul aga tuli esitada Moskvale koopia matriklist!!! Seda ma Tatrikule ei kirjutanud, küll aga viitasin sellele, et nimi "rahvusvahelised suhted" ja mitte näiteks "välispoliitika" tulenes ikkagi selle Moskva õppeasutuse nimest. Ainete nimistu sihukest asja Tartus ette ei näinud ja kuna ma keeldusin juhendajatest - vt. ülal, siis ta saigi sündida vaid komsomolikomitee juures. Võimalik, et Eero Loone kelleltki õnnistuse juhendajaks ka sai, ent ta oli vaid üks kohalkäijatest, kes esines koosolekutel repliikidega. Kaido Jaanson juhtis toona üldajaloo ringi ja kuna me olime osalejate mõttes konkurendid, siis ma ei mäleta tema kohalkäimisi kuni 1967.a., mil läksin ära ja olin põhiliselt Tallinnas. 1970 novembris hakkasin pärast magistrantuuri aja läbisaamist Tartu ülikoolis lugema ja siis töötasin ringiga kuni 1975.aastani. Olen juba kirjutanud ja ütlen siinkohalgi, et RSRist 1998.a. kirjutatu on pigem kirjanduslik looming stiilis, mida on harrastanud ka Marju Lauristin & üliõpilaspäevade asjus.

Teine taust ja tugi RSRile oli muidugi minu autori rubriigi avamine "Edasis" 26. oktoobril 1963 - ainsana tudengitest ja teistest RSRlastest ja seda kuni aastani 1978-79 ehk siis minu kõrvaldamiseni TV ekraanilt. Vaatasin järgi ja minu esimene näopildiga kolumn ilmus 7. aprillil 1965, 22. mail 1975 lisandus sellele habe ja nii kuni 9. maini 1983. Siis oli mind juba "asendatud" nelja "mitte õppinu, kuid hästi kirjutavatega" ja ilmselt helises telefon Keskkomiteest... Kuna olin tõrjumisele vaatamata otsustanud tähistada oma kolumni 20. aastapäeva, jätkasin veel viie looga - need ilmusid lihtsa allkirjaga T.A. Läks ka nii, et päris juubelipäeval lugu ei ilmunudki - avaldati hoopis nädal hiljem 4. novembril 1983 ehki päitsis oli ka teade, et 20 aastat tagasi... See oli mu 253. kommentaar "Edasis" välispoliitikast. Aga eks see kolumn teinudki tuntuks ka RSRi - ringil oli väljund ajakirjandusse!

"Tartu Postimees" loost veel niipalju, et kui Siim Kallas meenutab tulistamist 1968.a. show ajal, siis tulistati juba 1965 ülikooli kohvikus kui Toomas Leito kukutas riigipöördega Toomas Alatalu. Sest niisugune oli stsenaarium - õigemini üks kokkulepitud käik, sest meil käis enamus etendatust improvisatsiooni korras.

07. 10. 2013
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee