Blogi
EKP keskkomitee propagandabande manala suurenes

Kuna tänast surmateadet saatsid kummalised kiidulood FBs, siis paar märkust tõe huvides. Need on kirjas ka minu mälestustes, mida korjati vist 15 ja uuesti 9 aastat tagasi, aga mis põletasid kellegi käsi ehk siis nad kusagil on, aga mul ka algmaterjal talletatud. Niisiis - mina tegin eile-täna manalateele läinust RSRi 3. presidendi riigipöördemänguga - see oli RSRi esimene show-etendus, mis läks publikule hästi peale ja tuli meie mainele kasuks. Hiljem ei suhelnud pikalt, kuniks ta ilmus Keskkomiteesse ja oli üks peamisi Anupõllu-Põdra bande soosijaid ehk ETV taseme allaviijaid. Arvatavalt ka peamine minu Ladina-Ameerika raamatu ärakeelaja, sest käsikirja tagasipilduja - tehke seda 3-4-meetrilt - Talts vaid esindas kedagi. Seejuures esindas Toomas Leito seda kampa EKP Keskkomitees, kes jäid teise-kolmandajärgulisteks ülikoolides, ent Valgesse Majja jõudnult kukkusid neist omal ajal edukamatele tagasi tegema ehk kohta kätte näitama. Mul seal kusagil kirjas mitu kahekõnet stiilis - kas sa ikka arvad, et me oleme endiselt ülikoolis?! Teine samasugune tüüp oli Aare Laanemäe, kes nüüd ilusaid luguraamatuid endast produtseerib.

Kriis võtab alasti ka ajakirjanduse lipulaeva

Olen korduvalt kirjutanud - ja minu teadustöö oligi ju sellest -, et kriisid võtavad kõik alasti. Ehk siis toimid nii nagu tegelikult oled. Riigikogu avaldus "Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest" ei pääsenud peavoolumeediasse - avaldas vaid Õhtuleht. Põhjus teada - 28 riigikogulase kangelaslik vastuhakk, keda ei saa nimetada teise riigi käepikenduseks ehkki lubatakse KohtlaJärve linnapeal kinnitada, et Putin pole agressor) ja Poola toetamine. Ja ikkagi oli üllatuseks Poola ründamine PM esikaanel 19. märtsil. Kaks päeva varem olid Prantuse võimud lihtsalt konfikseerinud kolm veoautot Inglismaale siirduvat kaupa puhastusvahendite ja maskide näol. Normaalne käik kriisi ajal. Poolakad nõudsid piiril seda, et Eestist pärit reisijad (oleg, keda tõttasid intervjueerima ajalehe vene toimetuse reporterid) jätaksid oma isiklikud või rendiautod maha ja istuksid suurematesse sõidukitesse. Normaalne nõue kriisi ajal. Päev varem ehk 18.03 ründas Putin krimmis järjekordselt Poolat (poolafoob!?) Ukraina pärast - tegid poloniseerides sealsetest venelastest ukrainlased. Ka sellest ei jõudnu meie meediasse midagi. Järgnes Eesti valitsuse pöördumine Soome valitsuse poole päästmaks pendelrändlemist ja mittepöördumine Läti valitsuse poole, kui ilmnes, et ei Riias ega Tallinnas teata, kui palju lätlasi käib Lõuna-Eestis ja eestlasi Põhja-Lätis tööl. Kui siiani sai veel Eesti ühes väljaandes mainida midagi kriitilist teise kohta, siis nüüd on tsensuur täielik - kriisi ajal mätsime teineteise vead kinni, est muidu pole mõeldav mõlema poole ladviku koos võimul püsimine.

Välispoliitika instituudi loomisest

Sattusin vanu Õhtulehti ära visates juhuslikult peale - mais 1991 lugesin mujalt, et on kavas luua Eesti Välispoliitika instituut ja siis ühtäkki tuli teade, et 4. oktoobril 1991 tehtigi ära. Nüüd leidsin materjalid, et loomisel arvestati - selgituskirja kohaselt - RSRi panust ja inimesi ning et algataja liikmeid oli 21, siis lisati 16 ja kohale kutsuti 36 (35 meest ja 1 naine). Keda muidugi ei kutsutud oli RSRi asutaja ja toona ainsana rahvusvahelistes suhetes  (regionaalse revolutsiooni teooria seda on) teaduskraadi omanud TA. Toomas Varrak jõudis septembris teisena saada teadusdoktori kraadi. Ühele 4.10.91 kuupäeva kandvale lehele oli käsitsi lisatud O.-M. Klaasen. H. Arumäe, E. Medijainen, T. Alatalu, M. Ilmjärv. Mis mainitutega järgnevalt tehti, ei tea, aga selle rehnuti järgi olin eelviimane ehk 40s välispoliitikast midagi teadja! Ent ikkagi mittekutsutav. Aga need olid aastad, kui ma ei mahtunud ka ühtegi tabelisse ja iga tänane rahvakirjanik või kirjanik võis mu kohta öelda, mida tahtis. Hiljem tulid siis suured ETV ajalooraamatud Alataluõ mainimata jne. Ilmselt oleks Alari Kivisaarel täna kosutav neid ridu lugeda mõistmaks milliseid varisere lasti meil toona enne ja pärast seda ETV ekraanile.

 
Rotid kaovad internetist

Huvitav - hakkasin täna Ruutsoo "tarkuste" allikaid taga otsima ja ennäe - intenet ei ava nema midagi - ei TA and RR või RR and TA sisse lüües. Õnneks on viide kusagil kirjas ja raamat ka olemas, aga ikkagi huvitav - kas nime läbijooksmine blokeeriti Tallinnas või Saksamaal.

30. 09. 2014
 
Jaak Joala sildistamist protestides

Eile helistas Soonvald, kellelt sain teada Joala surmast ja ta pakkus sõna järelhüüdeks. Kõhklesin, ehkki olin temaga piisavalt suhelnud ja nagu mäletan, et ta laulis oma esimese või teise ansambliga ka ühe laulu ühes Rahvusvahelises panoraamis. 1968? Lugesin Delfist kiirelt sünnitatud nekroloogi ja "Kremli ööbik" pani masendama ja kirjutama. Ebaõiglasest sildistamisest. Pärast ei leidnud oma järelhüüet kusagilt - õhtul avastasin oma teemalehe kaudu sisenedes, et oli üles pandud 13.57 ehk siis esimesi! Aga kuna algas "Alatalu..., siis vist kuhugi varjatumasse kohta. Igal juhul oli mind tituleeritud "1980ndate teleajakirjanik ja ühiskonnakriitik" - midagi täiesti uut! Ehkki täpsem oleks "1970ndate... Kell 15 vaatasin NTVd ja seal oli juba "Kremli ööbik" Hiljem viidati Eesti allikates, et Venemaal on kasutatud Interfaxi teadet, ent eks nende allikaks olnud Delfi venekeelne tekst. Ehk siis ikka meie endi väiksed inimesed ajakirjanduses paiskasid ka leinapäeval õhku "Kremli ööbiku", mis pani pahandama isegi Laima Vaikule. Just avastasin, et mind on jälle paigutatud Eesti Päevalehe+Delfi alla.

Vaatasin õhtul ka 1996 tehtud filmi (Vahur Kersna), kus Jaak rääkis avameelselt oma keelamisest Eestis aastaks - kujutate ette! 1980ndate algul ja rääkis kõvast kohalikust tegelasest, kes oli sell koguni Moskvast välja luninud. Arvan, et tegu oli Ristlaanega ja eeldan, et rumal kultuuriminister ei saanud olla keegi muu kui Johannes Lott. Filharmoonia direktor oli muidugi Sapoznin, aga tema sõltus ülemustest.

27. 09. 2014
 
Sigudikke ajalukku talletades

Olin esimene, kes kommenteeris Luhamaa lugu ja nagu 2 möödunud päeva kinnitavad, panin täkesse. Hetkel 48 kommentaari, neist 40 anonüümset ja huvitavat palju. Kes kasutab võimalust The Guardiani Eesti-vastase viha serveerimiseks, kes taunib seda. 1 isikliku mannetuse tunnistamise avaldus - kas olid ise juures, et tead - 1 kahtlev - ämbris, nagu doktoritööga ja 5 vaenulikku: punademagoog, NLKP õppejõud ja punane taustaga vaatleja, teadusliku kommi lektor, vana kommunist, nõuka aegne staazikas luuraja.

07. 09. 2014
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee