Blogi
EKP keskkomitee propagandabande manala suurenes

Kuna tänast surmateadet saatsid kummalised kiidulood FBs, siis paar märkust tõe huvides. Need on kirjas ka minu mälestustes, mida korjati vist 15 ja uuesti 9 aastat tagasi, aga mis põletasid kellegi käsi ehk siis nad kusagil on, aga mul ka algmaterjal talletatud. Niisiis - mina tegin eile-täna manalateele läinust RSRi 3. presidendi riigipöördemänguga - see oli RSRi esimene show-etendus, mis läks publikule hästi peale ja tuli meie mainele kasuks. Hiljem ei suhelnud pikalt, kuniks ta ilmus Keskkomiteesse ja oli üks peamisi Anupõllu-Põdra bande soosijaid ehk ETV taseme allaviijaid. Arvatavalt ka peamine minu Ladina-Ameerika raamatu ärakeelaja, sest käsikirja tagasipilduja - tehke seda 3-4-meetrilt - Talts vaid esindas kedagi. Seejuures esindas Toomas Leito seda kampa EKP Keskkomitees, kes jäid teise-kolmandajärgulisteks ülikoolides, ent Valgesse Majja jõudnult kukkusid neist omal ajal edukamatele tagasi tegema ehk kohta kätte näitama. Mul seal kusagil kirjas mitu kahekõnet stiilis - kas sa ikka arvad, et me oleme endiselt ülikoolis?! Teine samasugune tüüp oli Aare Laanemäe, kes nüüd ilusaid luguraamatuid endast produtseerib.

Kriis võtab alasti ka ajakirjanduse lipulaeva

Olen korduvalt kirjutanud - ja minu teadustöö oligi ju sellest -, et kriisid võtavad kõik alasti. Ehk siis toimid nii nagu tegelikult oled. Riigikogu avaldus "Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest" ei pääsenud peavoolumeediasse - avaldas vaid Õhtuleht. Põhjus teada - 28 riigikogulase kangelaslik vastuhakk, keda ei saa nimetada teise riigi käepikenduseks ehkki lubatakse KohtlaJärve linnapeal kinnitada, et Putin pole agressor) ja Poola toetamine. Ja ikkagi oli üllatuseks Poola ründamine PM esikaanel 19. märtsil. Kaks päeva varem olid Prantuse võimud lihtsalt konfikseerinud kolm veoautot Inglismaale siirduvat kaupa puhastusvahendite ja maskide näol. Normaalne käik kriisi ajal. Poolakad nõudsid piiril seda, et Eestist pärit reisijad (oleg, keda tõttasid intervjueerima ajalehe vene toimetuse reporterid) jätaksid oma isiklikud või rendiautod maha ja istuksid suurematesse sõidukitesse. Normaalne nõue kriisi ajal. Päev varem ehk 18.03 ründas Putin krimmis järjekordselt Poolat (poolafoob!?) Ukraina pärast - tegid poloniseerides sealsetest venelastest ukrainlased. Ka sellest ei jõudnu meie meediasse midagi. Järgnes Eesti valitsuse pöördumine Soome valitsuse poole päästmaks pendelrändlemist ja mittepöördumine Läti valitsuse poole, kui ilmnes, et ei Riias ega Tallinnas teata, kui palju lätlasi käib Lõuna-Eestis ja eestlasi Põhja-Lätis tööl. Kui siiani sai veel Eesti ühes väljaandes mainida midagi kriitilist teise kohta, siis nüüd on tsensuur täielik - kriisi ajal mätsime teineteise vead kinni, est muidu pole mõeldav mõlema poole ladviku koos võimul püsimine.

Välispoliitika instituudi loomisest

Sattusin vanu Õhtulehti ära visates juhuslikult peale - mais 1991 lugesin mujalt, et on kavas luua Eesti Välispoliitika instituut ja siis ühtäkki tuli teade, et 4. oktoobril 1991 tehtigi ära. Nüüd leidsin materjalid, et loomisel arvestati - selgituskirja kohaselt - RSRi panust ja inimesi ning et algataja liikmeid oli 21, siis lisati 16 ja kohale kutsuti 36 (35 meest ja 1 naine). Keda muidugi ei kutsutud oli RSRi asutaja ja toona ainsana rahvusvahelistes suhetes  (regionaalse revolutsiooni teooria seda on) teaduskraadi omanud TA. Toomas Varrak jõudis septembris teisena saada teadusdoktori kraadi. Ühele 4.10.91 kuupäeva kandvale lehele oli käsitsi lisatud O.-M. Klaasen. H. Arumäe, E. Medijainen, T. Alatalu, M. Ilmjärv. Mis mainitutega järgnevalt tehti, ei tea, aga selle rehnuti järgi olin eelviimane ehk 40s välispoliitikast midagi teadja! Ent ikkagi mittekutsutav. Aga need olid aastad, kui ma ei mahtunud ka ühtegi tabelisse ja iga tänane rahvakirjanik või kirjanik võis mu kohta öelda, mida tahtis. Hiljem tulid siis suured ETV ajalooraamatud Alataluõ mainimata jne. Ilmselt oleks Alari Kivisaarel täna kosutav neid ridu lugeda mõistmaks milliseid varisere lasti meil toona enne ja pärast seda ETV ekraanile.

 
Tõelise puudega inimesed pilti!

Läks nii, et Europarlamendi valimiste kampaania alguses sain ootamatu kutse kurtide/ pimedate ühingult ja rääkisin neile üle hulga aja sellest, kuidas suhtuti puuetega inimestesse, k.a. sõjategevuses vigasaanutesse Nicaraguas. Kirjutasin sellest tagasi pöördunult sealt ka lehes, aga siis ei huvitanud see siin kedagi. Nimelt rabati mind esimesena sellega, et ühel pühapäeval ilmusid Managua peatänavale tuhanded vigased - kes omal jõul, kes abistajate saatel - ühesõnaga nad nägid välja just nii, nagu eilne AK näitas neid inimesi kuues Eesti linnas. Ainult jah - Managuas nad kõik liikusid, isegi roomates ja voodites ning seda muusika ja bändide-liikumisrühmader saatel. Tänava äärtel olid neid tulnud tervitama sajad ja ilmselt ka tuhanded inimesed. See oli nende ja see oli ka kõigi nicaragualaste pidupäev, sest nad olid osa ühiskonnast. Just seda ma ka oma loengu kuulajatele ütlesin - me peame Eestis jõudma niikaugele, et teie tulete tänavatele ja tuletate muule ühiskonnale meelde oma olemasolu ja vajadusi ning mitte keegi ei suhtu teisse halvustavalt! Just nemad on tõeline vähemus, mis vajab peatänavat ja neiks kohe kindlasti pole oma teistsugususega edvistav ja välisrahade/toetuse abil end kõigile jõuga pähemääriv seltskond, keda pole Eestis kunagi tagakiusatud. Selle rabavaks kinnituseks on Sooääre suguse kilgatus - üks ähvardas mind tappa. Kui lappate viimaste päevade lehti, siis täpselt samamoodi - üks ähvardas - on end reklaaminud mitmed tegelased. Ehk siis olete ikka haledad kujud küll, kui - võrdluseks - iga minu kommentaar, mis ilmub Delfis - teenib vähemalt kümmekond soovitust - pange sel mehel suu kinni, lõpetage selle kurjami avaldamine jne. Homovendadel-õdedel on aga ainult üks vaenlane. Kuid tahavad ilmtingimata pildis,s.t. tänaval olla. Ausalt öeldes on kahju, et tõeliste puuetega inimesed tulid organiseeritult tänavale alles siis, kui kooselumaiad ja end kehtestada ihkavad olid seaduse kätte saanud. Olnuks vastupidi, jõudnuks õiget propagandat õigele seltskonnale organiseerida.

12. 10. 2014
 
Tsensuurist veel

Kommimine läheb huvitavaks - kuna minu nimed tsensoritel niigi teada, siis esimene komm ERR-is lihtsalt kadus. Kui ma järelevaatamisel märkasin, et keegi oli kirjutanud - miks mu eelmine kustutati -, andsin minagi uue kommi alguses teada, et miks eelmine kadus. Hiljem leidsin,et kõik need kurtmised ehk siis ka esimene pool minu allesjäetud teisest kommist oli kustutatud. Uus tase Eesti tsensuuris - saad kirjutada küll, aga vaid seda, mida meie lubame.

10. 10. 2014
 
Joalast veel

Olen varemgi mõelnud - milleks Joalale barett, mida ta kandis nagu Che Guevara. Igal juhul oli see väljakutse. Julgen arvata, et ta teadis - Che oli võõras omade ja oma võõraste keskel.

loen täna Pealinnast Andres Raidi meenutusi, mille kohaselt Jaak pidas lugu oma ala proffidest. Tema arvates tähendas profi tasemel jõudmine seda, et sa tead, mida teed, ja ka vastutad selle eest. Tema sõnul on kangelasi vaja ainult seal, kus profid puuduvad. Teda häiris rahameeste ehk jupijumalate võim. Lugu kirjutet 6.10 lisan täna, et üks kommijatest tuletas meelde, kuidasjust Õhtuleht kuulutas 3.04.2013 Joalat kremli ööbikuks. Profi tasemest veel niipalju, et kirjutasin ka 6.10 loo Eesti ja Ida-Ukraina taktikate sarnasusest ja sain n.ö.kollektiivse eitava vastuse ehk siis asjaarmastajate grupp kardab profi põhjendatud käsitlust avaldada - uus! Ise selle peale ei tule, aga proffi on kärme keelustama. Väikse inimese supertase on muidugi Indrek Tarandi soolo Ansipi vastu. Aga Indrekut toetas ju kodus 40000 andunut väikest inimest. Europarlamendi valimiskampaaniast on jäänud meelde kaks intelligentset daami - kohtusin nendega eraldi kohtades, kuid Tallinnas - , kes algul väga uhkel moel kinnitasid, et neil valik ammu tehtud, et mõni minut hiljem usalduslikult öelda, et hääletavad Tarandi poolt. Tõeline suur saladus - ma hääletan väikese inimese poolt, sest olen ka ise - no vaevalt, et ta ennast väikseks peab. Pigem ikka arvab tegevat suurt tegu - näete on seal ikka mees, kes teeb, mida tahab! Eesti võimukandjate vastu, aga see on ka minu protest. Mis sest, et sellest ei tule midagi head Eestile ja temale endale ka.

Küll teisest ooperist, aga fikseerimiseks - Rein Raud ajab ikka hämmastavat jama : kas nüüd võetakse ette abielueelne seks? Ega teised kooselu leelutajad paremad pole elik neil vihastel isandatel-emandatel puuduvad argumendid. On välissaatkondadele suunatud poos.

08. 10. 2014
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee