Blogi
 
Tellitud ajupesu kahel rindel

Kui tänased tele ja internetiuudised kokku võtta, siis Eestimaal ja teatud kohtades veel läks korraga lahti kaks suurt ajupesu - esimene pääsuke ehk tibiajakirjanik, nagu nüüd moes öelda, andis Pariisist reipalt teada, et Prantsuse presidendivalimised on nüüd ka meie valimised. Ehk kordub sama nagu Hollandi valimiste eel ja ajal - meie kõik ehk kogu Euroopa võtame osa valimistest Hollandis, mida serveeritakse kõigile hommikust õhtuni. Teine ajupesu on Eesti spetsiifiline ehk siis võiks öelda Eesti+. Nimelt algas pronksiöö 10 aasta tähistamine avalöögiga Eestis ja üleskutsega saata materjale. Ehkki aega on 10 päeva ja on väga küsitav - kes selles propagandalahingus peale jääb. Venelased juba jõudsid meelde tuletada Ganini tapmist. Meil aga läheb ju vähemalt nädal "meie valimisi Pariisis". Või on asi mõeldud nii, et pärast seda sõimatakse korraga nii fasist Le Peni kui Eesti fasiste!? Ehk siis kordub sisenemine Ukrainasse 2014 , kui sõndmused seal 1944 ja 2014 said ühesuguse propgandistliku kirjelduse.

17. 04. 2017
 
Valdo Pant läks läände

Talviku filmis on põgusalt juttu Pandi viimasest saatest, kus pidin ka olema, ent selle toimumisajaks oli mul pilet Kamtsatkale. Kohal oli minu väitekirja oponent Leningradist ja saade oli mõeldud kui Hispaania eile ja täna. Viimane olnuks minu teha ehk siis kahe-mehe-saade ja mäletatavasti käisid siis revolutsioonid nii Portugalis kui Hispaanias. Pandi jaoks tähendas see NSVL temaatikaga lõpetamist ja üleminekut Läände. Kujutagem korraks ette, mis kõik oleks hakanud toimuma kaartidel maas (Pant) ja seintel (Alatalu). Eks see teema asupaik saigi saatele saatuslikuks, sest Anupõld keeldus koheselt seda jätkamast, kui talle vastava ettepaneku tegin.

Tema enda jutt Kersna filmis on naeruväärne, pealegi on Anupõld seda kusagil varemgi rääkinud (laenatud kaadrid?). Tüüpiline kah-ülemuse jutt, sest Vladimir Käo ei olnud hirmutaja, keda tuli karta. Too laia-profiiliga otsustaja nagu kõik teisedki toonases tipus - võis tõesti pikalt räusata, aga ta ei saanud minna teise mehe (Ristlaane) mänguväljakule. Sestap polnud Käo ärakuulamine mitte mingisugune kangelastegu, nagu võis kõlama jääda. Pigem oli tegu kahe tühikargaja omavahelise muljetamisega ekraanil nähtu ajendil.

Teisel nõuka-aja juhil Siimannil lasti vähemalt oma taset näidata - keelan ära isegi Talviku ja kõik. Tegelikult näitas Anupõldki sarnast väikese inimese "printsipiaalsust" vähemalt korra Pandi ja kordades minu suhtes. Meeldiv oli kuulata Matilt sedagi, et Adolf Slutsk oli tegelikult professionaalne väriseja ja Leopold Piip aus ja julge mees.

13. 04. 2017
 
Mati 75 Talvik

Käsin eile juubelil ja vaatasin Kersna filmi. Ei meeldinud. Mõtlesin sellele pealkirjaks "Vananev Talvik ja kuidagi reipad nõuka-aja juhid." Anupõld jäi kuidagi eriti positiivseks. Paljuräägitud "Kanal13" puhul öeldi, et käis ekraanil vaid 4x.  Tegin kaasa Mati "Käokavas", ka Aeg Luubis ja mingis veel. Käokavas vähemalt korda 10-15 ja see oli esimene saade NSVLiidus, kus poliitikast räägiti huumori ja naljana. Keskkomitee bande oli vihast sinine ja pärast igat saadet oli õiendamine just minu lõikude pärast. Stuudios näidati ka fotot, kus mina, Mati ja Mati Nuude ja näe, ei meenugi, mida me koos rääkisime! Vaja vanu pabereid otsida.

12. 04. 2017
 
Made loogiline elavnemine

8. apriilli Postimees teatab,et lätlased (Vidzeme kõrgkooli rektor) on välja arvutanud Läti-Moskva rahalised vahekorrad 1940-91, mis selgelt nende kahjuks ja lükkavad ümber kogu juttu suurest sealtpoolsest abist. Eesti poolt on kommentaar küsitud Madelt ja eksaseminister Jüri Sepalt - esimene naerab lätlaste rehkendused välja ja kuulutab need mõttetuks, teine kinnitab nende vajalikkust ja kasulikkust. MOTT

10. 04. 2017
 
Hungveipingluse kehtestamine Eestis

Täna on kaks uudist - Hiina president Helsingis (ja mitte Tallinnas) enne minekut USAsse, Trumpi juurde. Ja telekas algab Suud Puhtaks saade, mis pühendet Kaur Kenderi pornole ja seda enne tema kohtuotsuse tegemist ja avaldamist! Julgeks arvata, et selge kohtupotsuse mõjutamine ja veel võimsam teade oli, et saates hakkab vaidluse tulemusi hindame mingi üliõpilaste liidu tegelane! Ehk siis järjekordselt poolharitud ja kogemusteta isik. Sestap ei kavatse ka antud saadet vaadata. Küll aga pean vajalikuks fikseerida, et hungveipinglus - lapsed ehk Pavlik Morozov jt. otsustavad täiskasvanute üle - levib Eestis üllatava kiirusega. Eelmisel nädalal protestis üks sotsioloogide klikk teise vastu, kes oli avaldanud kohutava tõe - eesti rahva enamus on vastu kooseluseadusele, seda tehti ühisläkituse vormis ja üks neljast allakirjutanust oli "Sotsioloogia üliõpilaste liit". Ehk siis jällegi - alles õpime, aga juba oleme ühe pundiga koos otsustamaks teise seltskonna üle. Eesti hilisajaloost tuleb meelde seegi, kuidas Res Publica poistebänd õhutas õpilasi teavitama oma vanemate poliitilistest arvamustest 2002 kohalike valimiste eel. Kahetsen siiani, et palusin toimetusel jätta artikli "hungveipinglus pressib peale" avaldamata, sest ... osalt olid nad ju minu poisid. Paraku oli neil ka eelkäija - Mart Laari esimese valitsuse tahtel oli Riigikogu hariduse- ja teadusekomisjoni esimeheks üliõpilane Alajõe, kes osutus küll vaid nukuks eesliinil, ent lollusi tehti ikka.

05. 04. 2017
 
Lossiplatsi 1a Tallinn 15165 | +372 6 722 622 | toomas.alatalu [ät] riigikogu.ee